Yöldoşev: Hacettepe ile ortak çalışmalar yapmaya hazırız

Yöldoşev: Hacettepe ile ortak çalışmalar yapmaya hazırız

Özbekistan Ali Meclisi Senatosu Başkanı Hacettepe Teknokenti ziyaret ederek ortak projeler yapma konusunda işbirliği yapmaya karar verdi.

A+A-

Özbekistan Cumhuriyeti Ali Meclisi Senatosu Başkanı Niğmatilla Yöldoşev ve Özbekistan Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocaev, beraberindeki bir heyetle Hacettepe Teknokenti'ni ve Ar-Ge yapan ve yazılım geliştiren çok sayıda firmayı ziyaret ederek yetkililerden hem bilgi aldılar hem de yeni proje ve tasarımları yerinde görme imkanı buldular.

2018 ÖZBEKİSTAN’DA İNOVASYON YILI OLDU

Ziyaret sırasında Özbekistan Ali Meclisi Senatosu Başkanı Yöldoşev, 2018 yılının Özbekistan'da İnovasyon yılı ilan edildiğini, bütün bakanlıkların bu konuda çalıştığını, Al Harezmi, İbni Sina Uluç Bey gibi tarihte bilime adını altın harflerle yazdırmış unutulmaz Türk Bilimadamları bulunduğunu ve bunların herbirinin adının bir yıldıza verildiğini, bilime yatkınlık ve bilimsel çalışma yapmak konusunun milletimizin genlerinde kodlanmış olduğunu, çeşitli nedenlerle bilimsel çalışmalarda bir yavaşlama olsa da 33 milyon Özbek nüfusunun %60'ını gençlerin oluşturduğunu ve gençlerin tekrar bilime yoğun bir şekilde ilgi duyduğunu ve bu konuda önemli gelişmeler kaydetmekte olduklarını, bu konuda Türkiye'de yapılan çalışmaları yakından izlediklerini ve yerinde görmek amacıyla Hacettepe Teknokenti ziyaret ettiklerini ifade etti.

hacettepe-21.jpg

ORTAK ÇALIŞMALAR YAPMAYI ÇOK İSTERİZ

Hacettepe Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasası ve sağlanan teşvikler, Türkiye'de ki Teknokentler, Hacettepe Üniversitesi Teknokenti ve firmaların yaptığı Ar-Ge ve Yazılım faaliyetleri hakkında bilgi sundu. Özbekistan Cumhuriyeti Teknokentleri ve Üniversiteleri ile birlikte ortak çalışma yürütmekten memnun olacaklarını ifade etti. Bu tanıtımlardan sonra Hacettepe Teknokent'te faaliyet gösteren BMT CALSİS, KAPIDAĞ YAZILIM, GÜRMED, HACETTEPE TEKNOKENT KULUÇKA MERKEZİ, NANOVAK, HOYTEK Firmaları ziyaret edilerek bilgi alındı.

YENİ PORJELER İÇİN BİZ DAİMA HAZIRIZ

Hacettepe Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Özcan Gülsoy ve Hacettepe Yönetim Kurulu Başkanı ve Mühendislik Fakültesi Başkanı Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu misafirler onuruna verdiği öğle yemeğinde Prof. Gülsoy, Özbekistan Meclis Başkanının Hacettepe Üniversitesi'ni ziyaretiyle onurlandırmalarından çok memnun olduklarını; hem Hacettepe Teknokent hem de Hacettepe Üniversitesi olarak Özbekistan'da ki ilgili üniversitelerle işbirliği yapmaya, ortak projeler geliştirmeye her zaman hazır olduklarını ifade etti.

SİZİ AĞIRLAMAKTAN MUTLULUK DUYDUK

Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Hacettepe Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökçeoğlu, Özbekistan Meclis Başkanının Hacettepe Teknokenti'nde ağırlamaktan büyük bir onur duyduklarını, Hacettepe Teknokent olarak Özbekistan'ın 2018 İnovasyon yılında ortak çalışmalarla her zaman katkı yapmaya hazır olduklarını, inovasyonun ilerlemenin teknolojik gelişmenin en temel anahtarı olduğunu söyledi.

hacettepe-22-001.jpg

HACETTEPE İLE PROJELER YAPMAYA KARAR VERDİK

Özbekistan Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocaev, Özbekistan Ali Meclisi Senatosu Başkanı Yöldoşev, ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra Türkiye'de çok sayıda Teknokenti ziyaret ettiklerini, Hacettepe Teknokent ile işbirliği ve ortak projeler yapmaya karar verdiklerini; 2018 yılı Ekim ayında Türk-Özbek İnovasyon Formu'nu Ankara'da Hacettepe Teknokent'te yapmaktan memnun olacaklarını ifade etti. Keyifli ve eğitici ziyaret daha sonra günün anısına hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.