Celal Çelik: Bu şehirde herkes gülecek

Celal Çelik: Bu şehirde herkes gülecek

Millet İttifakı Etimesgut Belediye Başkan Adayı Av. Celal Çelik iddialı projelerle geliyor.

A+A-

Millet İttifakı Etimesgut Belediye Başkan Adayı Av. Celal Çelik, “Seçimi kazanmaları durumunda “Merkez Etimesgut Projesi ile Etimesgut’u her bakımdan modern bir yaşam ve ticaret merkezine dönüştüreceklerini” belirtti.

Millet İttifakı Etimesgut Belediye Başkan Adayı Av. Celal Çelik “Büyüyen ve gelişen bir ilçe olmasına rağmen Etimesgut’un hak ettiği değeri göremediğini” vurgulayarak “Etimesgut’un sorunlarına derman olacak projelerimizle bu güzel ilçemizi yeniden şaha kaldıracağız” dedi. Seçimi kazanmaları durumunda “Merkez Etimesgut Projesi ile Etimesgut’u her bakımdan modern bir yaşam ve ticaret merkezine dönüştüreceklerini” belirten Çelik, “Amacımız Etimesgut’u Ankara’nın nabzının attığı bir kent merkezi haline getirmektir” dedi.

roportaj-(2).jpgSORULARIMIZI CEVAPLANDIRDI

Etimesgutlu’nun merak ettiği sorulara tüm samimiyetiyle cevap veren Millet İttifakı Etimesgut Belediye Başkan Adayı Av. Celal Çelik “Neden Etimesgut sizi Belediye Başkanı seçsin” sorusuna “Neden seçmesinler? Dürüst ve çalışkan bir insanım. Asla eğilip bükülmeyecek çalıp çırpmayacak bir yapıdayım. Çağdaş değerlere sahip olduğum için ve modern bir şehir yaratacağıma inandığım ve inancımı gördükleri ve görecekleri için diyebilirim. Etimesgutlular “Benim başkanım” diyecek, herkes bu şehirde gülecek” dedi.

Orhun Yıldız: Siyasetin içine belediye başkan adayı olarak girdiniz bu sizin isteğiniz miydi yoksa Genel Başkanın teklifi miydi?

Celal Çelik: Benim yapımı bilen çevremdeki insanların neden aday olmuyorsun dediklerinde partide bir yere geleceksem parti içinde emeğimin olması gerektiğini düşündüğüm için o dönemlerde herhangi bir siyasi çıkışım olmadı. 8 yılımı Cumhuriyet Halk Partisi içinde geçirip emek verdim siyaset yaptım ve bu emeğin karşılı olarak da şimdi aday oldum.

Orhun Yıldız: Aday olacağınızı ne zaman öğrendiniz?

Celal Çelik: Adaylığımın açıklandığı gün aday olduğumu öğrenmiş oldum. Öncelikle olma olasılığımın yüksek olmasını elbette biliyordum. Birçok değerli arkadaşlarımız vardı aday adayı olarak ama içinde en güçlü aday pozisyonunda olduğumu biliyordum.

Orhun Yıldız: Etimesgut’ta adaylık süreci neden bu kadar sancılı geçti?

Celal Çelik: Cumhuriyet Halk Partisi İyi Parti’yle yapmış olduğu görüşmelerde Etimesgut’u bırakamayacağını defalarda ifade etti. Halklı olarak ta elbette İYİ Parti’de alabileceklerini ifade ettiler. Etimesgut birçok aşamada kriz çıkardı kitlendi. İki tarafta Etimesgut özelinde ödün vermek istemedi. Bu en son aşamada bir mutabakata bağlandı ve Cumhuriyet Halk Partisi adayını çıkardı. Bu yüzden burada bu süreç uzamış oldu. Burada yapılan anketlerde dikkate alınarak Etimesgut’un kiminle alınabileceği özelinde kendilerinde yaptıkları değerlendirmede teveccüh gösterildi ve adayımız Celal Çelik’tir dendi bende aday olmuş oldum. 

Orhun Yıldız: Neden Etimesgut’tan aday oldunuz?

Celal Çelik: Etimesgut’u biliyorduk. Nerede en iyi hizmeti yapabilirsiniz? Kafanızda tasarladığınız projelerinizi nerede hayata geçirebilirsiniz? dediğimiz de Etimesgut bunun için bulunmaz kaftan diye düşündüm. Etimesgut’ta hem olumlu hem de olumsuz bir hava var. Gelişmeye çok müsait bir ilçe. Hem sosyolojik hem de coğrafya açısından. Daha modern bir şehir olma yolunda müsait bir yer. Burada iyi bir belediye başkanı olabileceğimi düşündüğüm için burada aday oldum.

roportaj-(3).jpg

Orhun Yıldız: Adaylığınız açıklandığından bu yana Etimesgut’a neler yapılmış bunları gezip inceleme fırsatı buldunuz mu?

Celal Çelik: Sadece adaylığımız açıklandığında değil 3-4 ay öncesinde itibaren genel başkanımızla elbette konuştuk aday olmak istediğimiz söyledik kendisi dikkat et kendini yıpratma dediği için adımızı ortaya atmamaya çalıştık adayız demedik. Gerek yönetimdeki gerekse dışardaki arkadaşlarımızla sürekli Etimesgut’u gezip gözlemler yapma fırsatı bulduk. Elbette Etimesgut Belediyesi’nin hizmetleri var bu hizmetleri yatsıma doğru olmaz biz olanı söyleyecek ve doğru olanı ifade edeceğiz. Doğruları daha da doğruya götürmeye çalışacağız. Nerde kamu binası yapılmış hizmet binası yapılmış bunlarla ilgili gözlemlerimizi yaptık bu yapılanlarla ilgili daha iyi ne yapabiliriz. Bu sorunun cevabını biz vereceğiz. Mesela festival alanımız var bu çok güzel bir hizmet ama böyle güzellikteki bir alanın sağlıklı şekilde değerlendirilebilmesi için yılda birkaç gün değil 12 ay çalışmasını sağlamak olacaktır.

Orhun Yıldız: Etimesgut seçmeni sizi neden belediye başkanı olarak tercih etsinler?

Celal Çelik: Neden seçmesinler? Dürüst ve çalışkan bir insanım. Asla eğilip bükülmeyecek çalıp çırpmayacak bir yapıdayım. Çağdaş değerlere sahip olduğum ve modern bir şehir yaratacağıma inandığım ve inancımı gördükleri ve görecekleri için diyebilirim. Sosyal yaşamı burada her anlamda yaşanılır kılacağım. Seçmen insanın kişiliğine, geçmişine dair gözlemler yapacaktır ve beni tanıdıkça doğru karar vereceklerine inancım tamdır. Adaylığımız açıklandığı an itibariyle çok ciddi olumlu dönüşler oldu şahsıma partililerin bile bir kısmının beni tanımadığı bir gerçektir ama tanıdıkça inanılmaz güzel değerlendirmeler yapıyorlar ve bu değerlendirmeler çok olumlu bir şekilde yayılıyor ve büyüyor. Eminim ki iç huzurla ve mutlulukla şahsıma oy verecekler.

Orhun Yıldız: İYİ Parti’yle ortak adaysınız İYİ Parti seçmeninin ve yönetiminin adaylığınıza yaklaşımı nasıl oldu?

Celal Çelik: İYİ Parti yönetiminden adaylık sürecinde bile çok ciddi destekler aldık. Burada gerek il ve gerekse ilçe örgütüyle çok ciddi diyaloglarımız oldu. Net bir şekilde ifade etmek gerekirse onlar tarafından çok doğru bir aday olduğumu ve Etimesgut’u alacağımız konusunda inancımı da paylaştıklarını gördüm ve bir yumruk gibi yanınızdayız ve her türlü desteği vereceğiz anlamında değerlendirmeler yaptılar.

Orhun Yıldız: Üç dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Enver Demirel karşısında şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Celal Çelik: Enver Demirel çok değerli bir insandır. Onunla ilgili asla negatif bir yorum yapamam. Ama şu da bir gerçek benim şansımın Etimesgut’ta çok daha fazla olduğunu düşünüyor ve biliyorum. Bu seçimi alacağız ve bundan sonraki dönemde de bizimle ilgili çok farklı çok olumlu değerlendirmeler yapılacak Etimesgut siyasi anlamda inanılmaz bir güce kavuşacak.

Orhun Yıldız: Enver Demirel’den farklı neler yapacaksınız?

Celal Çelik: Yapılmayan her şeyi yapacağız Etimesgut’ta. Kadınlarımız bizim için çok önemli. Yaşadığımız her yerde nasıl sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını biliyoruz. Etimesgut’taki kadınlarımızda bizim için çok daha değerli. Buraya geldiğimizde Etimesgut’u sokak sokak akşamları ve gündüzleri dolaştık. Kadınlarımızın burada bir tedirginliği olduğunu gördük akşam saatlerinde sokaklarda caddelerde yürümek istemediklerin gördük. 15 yıl belediye başkanlığı yapıp bu tedirginliği gideremediyseniz demek ki burada bir eksiklik var demektir. Etimesgut’ta bir sosyal yaşam yok sosyal yaşantı için yakın ilçelerin seçilmesi gerekiyor. Burada buna uygun ortamlar yok. Buranın otel kent olma olgusundan çıkartıp insanların huzurla yaşadıkları eğlendikleri dinlendikleri bir yer yer haline getirmek gerek. Neden bu anlamda Etimesgut tercih edilmesin başka semtlerden insanlar buraya neden gelmesin. Burada ekonomi canlansın buradaki insanlar mutlu olsun. Doğayı inanılmaz severim burada birçok park var ama iki salıncak koymakla park olmaz bu parkları çok daha donatılı hale getirmek gerek. Vatandaşın evinde beslediği hayvanını bir yere giderken bırakabileceği aşısını tedavisini yaptırabileceği yer yok barınağı saymıyorum işte bunları da yapabiliyorsanız tam anlamıyla belediyecilik yapmış olursunuz. Biz Etimesgut’ta güvenli bir yaşam sunacağız.

Orhun Yıldız: Cumhuriyet Halk Partisi Etimesgut’ta Genel Seçimlerde 2. parti çıkmasına rağmen yerel seçimlerde 4. sırada bulunan Milliyetçi Hareket Partisi’ne karşı Etimesgut’ta iktidar olamadı sizce bunun sebebi nedir?

Celal Çelik: Etimesgut’ta özellikle Eryaman bölgesinde normal şartlar altında seküler yaşamı önemseyen insan toplulukları var. Bu topluluğun çoğunluğu AK Parti tarzını benimsemediği için iktidar olmasını da istemiyorlar. O dönemlerde MHP muhalefetiyle hükümetin karşısındaydı. Bu günkü durum gibi değildi. Etimesgut’ta CHP ve MHP seçmeni aynı kulvarda duruyor ve mühim olan burayı kaptırmamaksa Enver Demirel burada ağır basıyordu. Ama artık bu değişecek çünkü kulvarlar değişti. Seçmen daha iyi hizmet alabileceğine inanırsa, neden oylarını o tarafa versinler biz bu konuda kendimize son derece güveniyoruz. Biz seçimi neden kazanacağız biliyor musunuz? Kimseyi ötekileşleştirmediğimiz için. Sayın Enver Demirel sırtını Eryaman’a dayadı yatırımlarını çalışmalarını ağırlıklı olarak o bölgelerde yaptı. Diğer mahalleler de bu seçimin onun açısından olumsuz yansımaları göreceğiz. Özellikle merkez bu konuda net tavrını koyacak ve tercihini bizden yana kullanacaktır. O insanlara dokunacağız ve onlara hizmetin geleceğini inandıracağız. Tekrar ediyorum biz Etimesgut’u kazanacağız.

Orhun Yıldız: Etimesgut’un olmazsa olmaz sorunlarından Etipark ile ilgili projeniz var mı?

Celal Çelik: Var tabii ki. Belediye hizmet binası bize göre yeterli değil. Biz öyle bir belediye yaratacağınki belediyede işi olan genç, yaşlı, kadın, erkek işi olduğu her yere rahatlıkla girip çıkabilmesini fiziksel şartlarıyla bu uygunluğu sağlayacağız. EtiPark’la ilgili Enver Demirel’in ciddi anlamda çaba sarf ettiğini ama Belediye Meclisi’ni aşıp bunları yerine getiremediğini ve neredeyse çürümeye terkedildiğini görüyoruz. Biz Etipark’ı Etimesgut’un hizmet binası olarak kullanacağız aynı zamanda sosyal yaşamı da kısmen oraya katıp yapacağız. Etimesgut’un Kent Meydanı’na ihtiyacı var merkezde kent meydanı yok. Sosyal demokratta belediyecilik anlayışı bunu gerektirir. Kentler meydanlarla vardır. Eti Parkın olduğu alan bizim kent meydanımız olacak. Biz meclise takılmadan bunu çözeceğimize inanıyorum. Biz ötekileştirmeden karşı çıkanları ikna edip Etimesgut’a yarar sağlayacak her şeyi hep birlikte yapacağımıza inanıyoruz. Etimesgut köhnelikten kurtarmak zorundayız. 

Orhun Yıldız: Büyükşehir adayınız Mansur Yavaş’ın Ankara’da ve Etimesgut’taki karşılığı sizce nasıl?

Celal Çelik: Mansur Yavaş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için çok iyi bir aday düzgün çalışkan ve dürüst bir insan. Sayın Yavaş Ankara’yı yüzde yüz kazanacak. Onunla birlikte her anlamda çalışacağız hem seçim süresince hem de seçimden sonra. Projelerimizi birlikte Hazırlayacağız. Ankara’mıza, Etimesgut’umuza daha iyi neleri kazandırırız diye karşılıklı çalışmalar yürüteceğiz. Örneğin İstasyon Caddesi’ndeki o çözülemeyen trafik, bunu büyükşehirle çözmek gerek eşgüdümlü olarak çalışılırsa bunun düzeltilmesi ve halkı bu sıkıntıdan kurtarmak çok kolay olur.

Orhun Yıldız: Ankara’nın tercihi Sayın Yavaş olmazsa, Etimesgut’un tercihi de siz olursanız Büyükşehir sizi zorlar mı?

Celal Çelik: Sosyal ilişkiler çok önemlidir. Aşılmayacak hiçbir sorun yoktur. İstanbul’da bu yıllarca oldu. Farklı partilerden olunmasına rağmen uyumlu çalışmalar olmuştur. Burada neden olmasın? Biz yapıcı insanlarız hizmet vermen için çıktık bu yola. Etimesgut’ta CHP’nin ve İYİ Parti’nin adayı olarak çıksak ta Etimesgut’un Belediye Başkanı olacağız. Etimesgut’ta vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamak zorundasınız bu işi rozet takmadan yapmanız gerekir. Biz halkın belediye başkanı olacağız.

Orhun Yıldız: Aday olarak sokaklarda halkın içinde sizi görecek miyiz?

Celal Çelik: Dışında görmeyeceksiniz. Belediye Başkanı olduktan sonrada kesinlikle vereceğimiz hizmeti bizzat pratikte yaşayarak vatandaşa ulaştıracağız. Pazarda, caddelerde, kazı yapılırken, asfalt dökülürken makamdan değil bizzat yaşayarak, dokunarak yöneteceğiz.  Ben gerçekten dürüst ve yalan söylemeyen bir insanım söylediklerimi de yapmak zorundayım. Benim öyle bir belediye başkanı olmam gerekiyor ki, insanların bana dokunduğu, gitmek istesem dahi gitme diyebilecekleri, gönülden sevecekleri bir belediye başkanı olacağıma eminim. Ve herkes “benim başkanım” diyecek herkes bu şehirde gülecek bunu da çok iddialı bir şekilde söylüyorum. Eğilmeyen dürüst bir başkanları olacak.

AV. CELAL ÇELİK KİMDİR?

1971 İskenderun doğumlu olan Çelik ilk, orta ve lise öğrenimimi tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş, Belçika’da dil eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye dönüp hakim savcılık sınavlarına girmiş başarılı bir sonuçla sınavı kazanmış ve ilk görevi hâkimliğe Kadıköy’de başlamıştır.

2000 yılında Isparta Hakimi olarak atandı. 2005 yılında Kırıkkale Delice’ye atanan Çelik 2 yıl burada görev yaptıktan sonra Çankırı Çerkeş’e atandı. Oradan Yargıtay’a atanıp yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin Yönetim Kurulunda Başkan Yardımcılığı’nda bulundu.

Ergenekon, Balyoz ve ODA TV gibi Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılan kumpas davalarında düşünceleri açıklıkla beyan eden sözünü esirgemeden doğruları anlatarak yargı ve savcı camiasında dikkat çeken Çelik, FETÖ’nün karşısındaki direnişini ısrarla sürdürmüş yargının FETÖ tarafından ele geçireceğini vurgulamış, herkese bunu anlatmaya çalışmış ama bir sonuç alamayınca o çok sevdiği hakimlik mesleğinden 2011 yılında istifa edip Cumhuriyet Halk Partisi Gelen Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun teklifiyle baş avukatı pozisyonunda görev aldı.

Parti içinde Yüksek Disiplin Kurulu Üyeliğinde ve aynı zamanda Parti Meclisi Üyeliğinde bulunmaktadır. Evli ve 2 kız çocuğu babası olan Celal Çelik, Etimesgut Yeşilova’da ikamet etmektedir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum