İnsan bu kadar sevdiği bir şeyi nasıl kırar?

İnsan bu kadar sevdiği bir şeyi nasıl kırar?

KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, “Teknolojik gelişmeler her sektörde olduğu gibi, sağlık sektöründe de köklü değişikliklere sebebiyet verebiliyor. "

A+A-

RÖPORTAJ

EYÜP KARA

Geliştirmiş olduğu 6 farklı cerrahi tekniği tıp literatürüne kazandıran Kulak Burun Boğaz ve Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, “Biz cerrahların yapmaktan en çok keyif aldığı ameliyatlardan başında burun estetiği ameliyatları gelmektedir. Mesleğimizin gereği burun yaşamımızın bir parçası haline geliyor ve buruna olan bakış açımız diğer insanlarınkinden çok daha farklı oluyor. Hemen her gün burun gündemimizdeki konuların başında geliyor. Deyim yerindeyse burunla yatıp, burunla kalkıyoruz. Aslında başarının sırrı da burada gizli, “Yapılan işi giyinmek ve sahiplenerek detaylarını sevmek...” dolayısıyla, insan bu kadar sevdiği bir dokuyu, yani burnu nasıl kırabilir? diye insanın aklından geçmiyor değil...

Eyüp Kara: piezo cerrahisi hekime ve doktora kolaylık sağlıyor mu?

Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi tarafından üst ihtisas için davet alan ilk Türk hekimi unvanına da sahip olan KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, Piezo Cerrahisi hakkında, “Teknolojik gelişmeler her sektörde olduğu gibi, sağlık sektöründe de köklü değişikliklere sebebiyet verebiliyor. Bu değişiklikler hem hekimlere sanatlarını icra ederken yardımcı oluyor, hem de hastalara büyük kolaylıklar sağlıyor. Buna örnek vermek gerekirse, burun estetiğinde yakın zamanda kullanıma giren ‘Piezo Cerrahisi’dir. Ultrasonik dalgalar yardımıyla kemikleri kalemle yazı yazar hassasiyetinde, kırmadan, şekillendirmek mümkün oluyor. Böylece burun estetiği ameliyatı sırasında burun kemiğini kırma işlemine gerek kalmıyor” değerlendirmesini yaptı.

Eyüp Kara: Burun ameliyatları sonrası yaşanan problemlere son buluyor mu?

Dr. Gürkan Kayabaşoğlu: Ameliyat sonrası sürecini, “Bu yeni teknik ile gerçekleştirilen burun ameliyatları sonrasında, hastaların ameliyat sonrası sürecinde yaşadığı problemler de yok denecek kadar azalma görülüyor. Ameliyat sonrası morarma sorunları neredeyse yok oldu. Ödem ve şişkinlikler ise nadir görülüyor ve çok daha kısa sürede yok oluyor. Teknik, hastaya ameliyat sırasında hissedebileceği bir avantaj sağlamıyor. Hasta bu tekniğin, kemiğin kırılması ile yapılan klasik ameliyat tekniğinden farkını ameliyat sonrasındaki iyileşme döneminde hissediyor” sözleriyle açıkladı.

roportaj2-008.jpg

Eyüp Kara: iyileşme sürecinin kısalığı cesareti artırıyor mu?

KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, burun ameliyatlarını diğer ameliyatlar ile kıyasladığında, burun ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin, diğer ameliyatların iyileşme süreçlerine oranla daha kısa olduğunu söylerken, “Hastaların neredeyse yüzde 99’unda ameliyat sonrası ağrı hiç yaşanmamakta. Dolayısıyla hasta konforunu bozan ve iyileşme sürecini etkileyen sorunlardan uzaklaşması, ödem ve morlukların azalması gibi avantajlar, hastaların burun ameliyatı ile ilgili cesaretlerini artırıyor” sözlerini ekledi.

Eyüp Kara: Peki tüm doktorlar burun kırıyor mu?

‘Tüm doktorlar burun kırıyor mu?’ sorusunun yanıtını, KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu şu şekilde yanıtladı. ’’Hayır aslında biz cerrahlar, burun kemiklerini ameliyat sırasında kırmayız. Sadece, burnu özel aletlerimiz yardımıyla keseriz. Bu özel aletler bugün olduğu gibi, yüzyıllardır hekimlerin hizmetinde değişik şekiller ve felsefeler ile hizmet etmekte ameliyatlarda kullanılmaktadır. Dolayısıyla bütün burun ameliyatlarının Piezo Cerrahisi ile yapılması gerektiği, yapılmayan burunların sonuçlarının da kötü olacağı fikrinin oluşması, toplumda yanlış anlaşılmalara ve bilgilendirmeye neden olabilir” dedi.

roportaj-009.jpg

 

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu kimdir?        

1979 Sakarya doğumlu olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, Hacettepe Tıp Fakültesi’nde eğitim alarak, uzmanlığını KBB üzerine yaptı. 2012 yılı Ekim ayında Sakarya Üniversitesi Kulak Burun Boğaz hastalıkları Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent olan Kayabaşoğlu, Ekim 2015‘de ise Doçent unvanını aldı. Aralık 2015’de akademik görevinden ayrılarak özel muayenehanesinde hastalarını kabul etmeye başlayan Kayabaşoğlu, inandığı Hekimlik Sanatı’nı uygulamak üzere çalışmaya başladı. Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, başarılı bir akademik kariyerin yanı sıra, Avrupa’da da önemli başarılar elde ederek adını ilklerin arasına yazdırdı. 2009 yılında Avrupa’da düzenlenen Avrupa KBB Board sınavında en yüksek puanı alan 3. Avrupalı KBB uzmanı olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, 2009-2010 yılları arasında ise Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi’nin düzenlediği Yüz Plastik Cerrahisi Üst İhtisas Eğitimi’ni (Official Fellowship) almak üzere, onur bursu alarak Avrupa’ya davet edildi.

Yüz Plastik Cerrahisi Üst İhtisas Eğitimi’nialan İlk Türk hekimi olan Kayabaşoğlu, 2010 yılının Haziran ayında Amerika’nın Washington D.C. kentinde düzenlenen Board sınavında başarılı olarak “Uluslararası Yüz Plastik Cerrahisi Akademisi” tarafından kendisine Uluslararası Yüz Plastik Cerrahi Uzmanı diploması verildi. Bu diplomayı alan üçüncü Türk hekimi olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, Türkiye’de düzenlenen ulusal kongrelerde elde ettiği bir ikincilik, iki üçüncülük ödülü ile birlikte son dört yıldır Sapanca’da düzenlenen Burnun Estetik Buluşmaları kongrelerinin de düzenleyicisidir. Aynı zamanda 30’dan fazla Uluslararası, 20’den fazla ulusal bilimsel yayını olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, 6 farklı cerrahi tekniğini de dünya tıp literatürüne kazandırmıştır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.