Dilek Özder

Dilek Özder

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Özgüven

A+A-

Özgüven; hem kişinin kendisine ilişkin düşünceleri, hem bu düşüncelerin yol açtığı duyguları, hem de bu duygu ve düşüncelerin ifadesi olan davranışları içerir...
Tanımı bu özgüvenin en güzel anlatımıyla, ben bunun üstüne neler ekleyebilirim hep birlikte görelim. Bence bu tanımın üstüne, kişide var olan davranışların dıştan üçüncü kişilerce algılanabilme özelliği en manidar ekleme olacaktır...
Nasıl ki “Ormanların Kralı Aslan” a bahşedilmiş olan “Krallık” lakabı onun kendinin kendine verdiği bir unvan değil, “Aslan”ın yürüyüşünden, yatışından duruşundan kükremesinden kaynaklı buraların “Kralı benim” edaları ile dıştan algılanması sonucu verilmiş bir unvansa kişilerde de var olan içsel bilincin dışarıdan algılanması değil midir? Bu özgüven 
O zaman bizlerin yeterliliğimiz, donanımımız, insani ilişkilerimiz, kişiler gözündeki değerliliğimiz, yeteneklerimize duyduğumuz inanç yani kendini bilme halidir diye düşünüyorum “Özgüveni.”
Doğduğumuz gün herkes bir içsel benlikle doğar ve gün geçtikçe aile, çevre ve eğitimle birlikte yetiştiriliş şekline göre özgüveni ya artar ya aynı seviyede kalır ya da azalır. Demem o ki istenirse özgüven geliştirilebilir...
Haydi 1 sayısını düşünelim bu 1 biziz saf halde sadece insan olarak varlığımız şimdi bu birin üstüne her yaptığımız, öğrendiğimiz kendimize kattığımız, değerler, bilgi ve beceriler için birer sıfır ekleyelim yanına her eklediğimiz sıfır hem bizi geliştirir hem de özgüvenimizi arttırır da arttırır ama baştaki biri kaldırıverdiğimizde birden anlamsız kalıverir her şey. İşte burada bir, karakterdir öz saygıdır. Çünkü kimse kimseden üstün değildir işte tam da bu noktada özgüvenliyim diyen biri eğer üstünüm mükemmelim havalarında karşısındaki insanlara yüksekten bakma aşağılama küçümseme tavırlarına girerse o baştaki bir kalkmış sıfırların tek başına hiç bir anlamı kalmamıştır ve bu dakikadan sonra o özgüven olmaktan çıkmış yerini “Kibir” almıştır.

O yüzden özgüvenden bahsedebilmemiz için öncelikle “Öz Saygının” var olması gerekir ve ardından sevgi ve değer gelmelidir. Mütevazı insanların karşısındakilere bahşettiği anlam, önem ve değer, akabinde kendine farkındalık ve özgüveni getirir. İletişimleri kuvvetli, içten ve samimim bu tarz insanların özgüvenleri her defasında güçlenerek artar. Çünkü özgüveni olan kişiler, insanlar içinde sevilen, aranılan güvenilen kişiler oldukça, itibarları arttıkça kendine olan güvenleri daha da artar.
Tabi bir de özgüvenli olduklarını düşünen oysa yakından uzaktan bilgi ve tecrübeyle alakası olmayan kişiler vardır. Bazen bakarsınız size bildiğiniz ya da işinizle ilgili bir konu hakkında danışmaya gelmiş bu kişiler sizi dinlemek yerine sizin işinizi size öğretmeye çalışırlar işte bu tarz insanların davranışları bir atasözümüze göre “tereciye tere satmak” bir başka atasözümüze göre ise “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” dedirtir insana.

Bu tarz insanlar kendini geliştirmek adına hiç bir adım atmayan çaba sarf etmeyen bireylerde görünen aşırı güvenli davranışlar kibirlilikten, ukalalıktan başka bir şey değildir. Bu tarz insanlar sürekli kendinden bahseden, kimsenin konuşmasına müsaade etmeyen, karşısındakileri dinlemeyen dünyanın merkezi benim, her şeyi ben bilirim havasında olan kişilerdir.
Bunun yanında özgüvenli insanların var olan özgüvenin bir kere kazanıldı mı? Bir daha hep var olacak ya da kaybedildiğinde de tümden yok olacak anlamına gelmediğini bilmesi gerekir. Özgüvenimizin hep var olabilmesinin ön koşulu onu hep kuvvetlendirecek, güçlendirecek bilgi, görgü, mütevazılık, ayrıca saygınlık ve yaratıcı davranışlarımızı arttırıcı çalışmalar yapmaktan geçer.

İnsanlığa geleceğe faydalı olabilmek adına her gün bir şeyler yapma çabası içinde olup kendini geliştiren ve başarı elde eden kişiler özgüvenlerini günden güne sağlamlaştıran kişilerdir.  

Özgüveninizi geliştirmenin ilk şartı yapabildiğiniz bir şeyi yaparak işe başlamaktır. Kitap mı okuyorsunuz? Okuyun, resim mi yapabiliyorsunuz? Yapın. Enstrüman çalıp şarkı mı söylüyorsunuz? Spor mu yapıyorsunuz? Ve daha birçok şey… Yapabildiğiniz ne olursa olsun yapmak istediğiniz şeyi yaparak başlayın önce ve emin olun ardından diğerleri gelecektir.

Çünkü siz bir şeyleri başardıkça güç ve güçlendikçe de ardından yeni başarabileceğiniz şeyler gelecektir. Tabi ki bunlara ek olarak birde çevrenizde ki arkadaşlarınız da sizi etkiler olumsuz negatif insanlar sizi negatifliğe ve özgüveninizi indirmeye neden olur. Pozitif ve olaylara olumlu bakmayı başarabilmiş arkadaşlar ise size doping etkisi yapar. Çevrenizi oluştururken bunlara da dikkat etmeyi bir de yapabileceklerinizi ve içlerinden yaptıklarınızı bana söylemeyi unutmayın.
Özgüveni bol günleriniz olsun

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları