Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Özlemle Anıyoruz

A+A-

24 Ocak tarihi Türkiye için iki önemli isim olan Gazeteci Uğur Mumcu ve Diyarbakır Emniyet Müdür Gaffar Okkan’ın hain bir suikaste kurban gittiği, faillerinin ise halen bulunamadığı acı bir gündür.

Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993’te Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde, arabasına konan C-4 tipi plastik bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirdi. Suikastın hemen ardından olay yerinde inceleme yapan uzmanların hiçbir delil bulamadığı, patlamayla etrafa dağılan ve cımbızla toplanması gereken delillerin ise süpürgeyle süpürüldüğü iddia edilmişti.

Suikastı; İslami Hareket, İBDA-C, Hizbullah gibi örgütler üstlendi. Suikastın arkasında Mossad’ın ve kontrgerillanın olduğu da iddia edilmiştir. Bunlar sadece iddiada kalarak üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen bu suikastte aydınlanamamıştır.

Yazdığı gazete yazılarıyla, kitaplarıyla, tiyatro oyunlarıyla her zaman gerçekleri ortaya çıkarmak için çalışan Uğur Mumcu, menfaatlerine ters düşenler ve tehlike arz ettiği kişiler tarafından suikaste uğramıştır.

Gaffar Okkan da yine 24 Ocak 2001 günü Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 17:40 sıralarında makamından Valilik Binasına makam aracıyla seyir hâlinde iken kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde şehit olmuştur.

Gaffar Okkan, Diyarbakır halkının gönlünü fethetmiş, çok sevilmiştir. Bu suikast sonrasında Diyarbakır halkı çok büyük tepki göstermiş cenaze törenin olduğu gün dükkanlar kepenklerini kapatmış, halk tarafından protesto yürüyüşü yapılmıştır.

Olayın sonrasında Diyarbakır halkı birçok çocuğa Gaffar veya Ali Gaffar Okkan ismi vererek, Şehit Emniyet Müdürüne olan özlemini, minnetini ve vefasını göstermiştir.

Halkın bu kadar sevdiği, görev yaptığı il için birçok hizmetler yapan bu ili yaşanılabilir bir bölge haline getiren, böylesine değerli, faydalı bir insanın gizemli bir şekilde, karanlık güçler tarafından bu şekilde suikaste kurban gitmesi gerçekten çok üzücü ve acıdır. Daha acı olanı ise halen bu suikastin faillerinin de bulunmamış olmasıdır.

Ama Türk halkı ne Uğur Mumcu’yu ne de Şehit Emniyet Müdür Gaffar Okkan’ı unutmamıştır. Her yıl 24 Ocakta Uğur Mumcu Ankara’da Şehit olduğu evinin önün de Uğur Mumcu Sokak başta olmak üzere, Gaffar Okkan ise Diyarbakır ili başta olmak üzere tüm Türkiye’de anılmaktadırlar. Toprağınız bol mekanınız cennet olsun. Huzur içinde uyuyun.

Yazıma Selda Bağcan’ın Uğur Mumcu için söylediği şarkının sözleri ile son vermek istiyorum.

Uğurlar Olsun

Bir pazar sabahıydı

Ankara kar altında

Zemheri ayazıydı

Yaz güneşi koynunda

Ucuz can pazarıydı

Kalemim düştü kana

Zalimler pusudaydı

Bedenim paramparça

Çevirdim anahtarı

Apansız bir ölüme

Şarapnel parçaları

Saplandı ciğerime

Ucuz can pazarıydı

Kan doldu gözlerime

İsimsiz korkuları

Katmadım yüreğime

Bembeyaz doğruları

Yaşadım ölümüne

Uğurlar olsun Uğurlar olsun

Hüzünlü bulutlar yoldaşın olsun

Bir keskin kalem, bir kırık gözlük

Yürekli yiğitlere hatıran olsun…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.