Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Pamukkale pamuk kalsın

A+A-

Bu hafta ki konum Pamukkale çünkü hafta sonu oradaydım. İnanılmaz eşsiz bir güzellik, adını yüzyıllar önce kireçli suların çökmesi sırasında meydana gelen pamuk gibi beyaz pamuk taşlarından almış olan Pamukkale herkesin gidip görmesi gereken muhteşem bir doğa harikası.

Bundan dörtyüzbin yıl önce doğa olayları sonucu (deprem) Büyük Menderes termal sularını oluşturduğu travertenler eşsiz bir manzara ortaya çıkarmış. Kalsiyum karbonata doymuş olan şifalı sular, sürekli buharlaşma halinde sert kayalara dönüşmüş olan pamuksu görüntüde o suların içinde olmak ve o manzarayı izlemek çok ama çok keyifli.

Bu güzel doğa harikası 1988 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor, Sadece ülkemizin değil dünyanın da en önemli antik kent bölgesi olan Hierapolis Antik Kenti ile iç içe, antik kent te tıpkı Pamukkale gibi UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor anlayacağınız iki değerli miras iç içe.

Bu bilgileri verdikten sonra birazda kendi izlenimlerimle ilgili açıklama yapmak istiyorum.

Öncelikle Pamukkale her mevsim ziyaret edilebilen ve yıl boyunca turist ağırlayan bir bölge bunun için elimizde ki bu mirası korumak aynı zamanda turist sayısını da azaltmadan gerekli çalışmaları yapmamız gerekmektedir.

Pamukkale eski beyaz görüntüsünü kaybetmeye başladığından giriş paralı hale getirilmiş ve sadece belli alanlarda dolaşılması için bazı alanlara geçiş kısıtlanmış. Bu güzel bir hamle olmuş ama paralı hale getirilmesi korumak için ne kadar iyi bir hamle onu pek anlamlandıramadım.

Lavobolar çok bakımsız yenilenmesi şart.

Antik kent ve Pamukkale yürüyerek dolaşılmak istenirse iki saat zamanınızı alır, görülmeye değer güzellikler. Ancak golf aracı gibi mini araçlar kiralayarak bu güzelliklerin keyfini yorulmadan çok daha konforlu çıkarta bilirsiniz tabi saati 190 TL ödemeniz kaydıyla.

Ayağınızı Pamukkale’nin termal sularına soktuğunuzda inanılmaz bir rahatlama hissediyorsunuz. Sıcak fakat şifalı bir su dinlendiğinizi ve ayağınızda ki ağrıların geçtiğini hissediyorsunuz.

Hierapolis antik kenti ve müzesi de görülmeye değer antik tiyatro etkilenilmeyecek gibi değil sahnesi, seyirci kısmı o dönemde ne kadarda ayrıntılı düşünülüp yapılmış, şaşırmamak imkansız. Yükseklik korkusu olanların antik tiyatroya yukarıdan bakmasını tavsiye etmem, yükseklik korkum olmadığı halde düşecek hissine kapıldım, çok dik bir oturma sistem yapılmış.

Müzede ise M.S II. Yüzyılın ikinci çeyreğinde Hierapolis kazısında bulun tarihi kalıntılar yer alıyor. (Girlandlı Lahit gb.) Yüzyıllar öncesine gidiyorsunuz.

Pamukkale çok turist çeken bir yer orada ki insanların belki de %95 turist ülkemizin bu güzelliklerinin bizlerde kıymetini bilelim, tarihi miraslarımız hakkında bilgi sahibi olalım. Pamukkale’yi görmeyen herkese mutlaka görmesini tavsiye ediyorum. Çocuklarımıza da öğretebileceğimiz çok değerli bir miras. Kültürel değerlerimizi bilelim, öğrenelim ülkemiz bu açıdan çok kıymetli, yüzyıllık eserlere ev sahipliği yapıyor. Çok kıymetli bir değerin üzerindeyiz biz de kıymetini bilelim.

Gezelim görelim, ülkemizi keşfedelim.

Bu yazı toplam 607 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.