Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Prensin Rüyası

A+A-

Bu hafta belki de Türkiye gündemiyle hiç ilgisi olmayan, ama dünya basınında yankı uyandıran bir haberle ilgili sizlere düşüncelerimi yazmak istiyorum. Haber şu şekilde; Etiyopya'nın son imparatoru Haile Selassie'nin torunu Prens Makonnenon iki yıl önce Amerika’da bir gece kulübünde tanıştığı kız arkadaşıyla evlendi. Bana oldukça farklı gelen bu olay aslında insanlar arasında sevginin ne kadar sınır tanımadığını, engelleri ortadan kaldıracağını gösteriyor.

Sonuçta bir ülkenin prensi kendi gibi soylu bir aileden gelen bir kadınla evlenmelidir gibi bir ön yargı vardır. Ama bu mütevazi prens kalbinin sesini dinleyerek ilginç bir şekilde tanışıp ilk görüşte aşık olduğu bu hanımefendi ile on iki yıl sonrada olsa evlenmeyi başarabilmiş.

Genellikle böyle ailelerde evlenilen kişi ile gece kulübünde tanışılmaz, Prens Makonnen da ilk etapta Etiyopya prensi olduğunu, kız arkadaşı Arina Austin’den saklamış sonrasında işler ciddiye binince de bu durumu sevgilisine açıklamış ve çift 9 Eylül tarihinde dünya evine girmiş.

Şimdi belki de bu haberi okuyan insanlar tamamda bize ne Etiyopya prensinin evliliğinden bu mu bizim derdimiz diye düşünebilirler. Aslında haberi ilk duyduğumda bende bunları düşündüm. Sonuçta bizi pekte bağlamayan, ilgimizin olmadığı bir haber. Fakat; şöyle durup düşündüğümde aslında bu olay, örnek teşkil edecek bir durum. İnsanlar arasında hiçbir fark olmadığını, sevginin insanlar arasında ki sosyal ve statü farkını ortadan yok etmede ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Biz bile kendi evladımız evleneceği zaman, aman şöyle olsun, aman böyle olsun, dengi olsun gibi bir sürü kalıplar koyarak kendimizce doğru olanı düşündüğümüzü zannederiz. Bakın ki bir ülkenin prensi avukat olarak çalışıyor ve bir eğlence mekanında karşısına çıkan kız ile evlenebiliyor. Şimdi bu durumda prensin ailesi de kesinlikle ilk etapta bu evliliğe karşı çıkmıştır. Ama sevginin önünde fazla da duramamışlardır ki bu evlilik gerçekleşmiştir.

Belki de dünyada bunun çok fazla örneğine rastlamak mümkündür. Ancak bizim ülkemizde bu durum mümkün değil gibi görünmektedir. Çünkü bizim ülkemizde henüz böyle bir örneğe rastlanmamıştır.

Önemli olan insanlar arasında sevgi ve saygının olması, hak ettiği kıymetin verilmesidir. Herkes kraliyet ailesinden gelemez, herkes zengin de olamaz, ama isteyen herkes insan olmayı, insanca hareket etmeyi başarabilir.  İnsanların birbirini sevmesi, değer vermesi kadar güzel ve saygın bir duygu yoktur.

Sevginin olduğu yerde, huzur vardır, mutluluk vardır, en önemlisi sevdiğin insana saygı duymak vardır. Bence Etiyopya prensi de bunu bütün dünyaya göstermiştir. Bu yapmış olduğu hareket takdire değer.

Yazıma son verirken herkesin sevgiye saygıyla yaklaşmasını, insanlar arasındaki maddi imkanlarını ve statü farklarını değil de, manevi güzellikleri dikkate alarak değerlendirmesini dilerim. Sevgilerimle.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.