Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Regaip Gecesi Recep Ayı fazileti

A+A-

Receb'in ilk cuma gecesini ihya edene, Allahü teâlâ, kabir azabı yapmaz. Duâlarını kabul eder. Yalnız, 7 kimsenin duasını kabul etmez: Faizci, Müslümanları aşağı gören, ana babasına eziyet eden, Müslüman olan ve dinin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, çalgıcı, livata ve zina eden, beş vakit namazı kılmayan. [Bu günahlardan vazgeçmedikçe, duaları kabul olmaz.] [Saadet-i Ebediyye]

• Receb büyük bir aydır. Allah bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutana, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, "Geçmiş günahların affoldu" der.

Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti.

• Kim Receb ayında, takva üzere bir gün oruç tutarsa, oruç tutulan günler dile gelip "Ya Rabbi onu mağfiret et" derler. [Ebû Muhammed]

• Hz. Aişe ( r.a ) validemiz, "Resûlullah, pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmaya çok önem verirdi." buyuruyor. Çünkü Hadis-i Şerifte, "Ameller Allahü teâlâya pazartesi ve perşembe günleri arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini istiyorum." buyururdu. (Tirmizî)

• Receb ayında yapılan dua kabul edilir, günahlar affedilir. Bu ayda günah işleyenin cezası da kat kat olur. Hz. Hüseyin ( r.a) anlatır:

"Kâbe'yi tavaf ederken, yanık sesle Allahü teâlâya dua eden bir kimsenin sesini işittik. Babam bunu çağırmamı emretti. Güzel yüzlü, temiz bir kimseydi. Ancak sağ tarafı felç olmuş, kurumuş, hareketsiz idi. Ona, "Sen kimsin, durumun ne böyle?" dedim. O kimse dedi ki:

"Adım Menazil... Ben çalgı çalmak, şarkı söylemekle şöhret salmış, Arabistan'ın ünlülerinden bir gençtim. Hep nefsin arzuları peşinde koştum. Receb ve Şaban aylarında bile, bu günahlara devam ederdim. Salih babam, beni bu günahlardan kurtarmaya çalıştı. Bana, "Allahü Teâlânın azabı şiddetlidir, bir anda kahredebilir. Kötü arkadaşlardan vazgeç, bu kötü işleri bırak! Melekler ve bu aylar senden şikâyet ediyorlar" dedi. Nasihate hiç tahammülüm yoktu. Babamın üzerine yürüyüp, döverek susturdum. Üzüntülü ve kırık kalble, "Bu aylarda oruç tutup, geceleri ibadet ediyorum. Beytullah'a gidip şerrinden korunmak için, Allahü teâlâdan yardım dileyeceğim" dedi. Bir hafta oruç tutup, Kâbe'ye giderek, "Ey Rabbim, mazlumların âhını yerde bırakmazsın. Bu ayda, bu mübarek yerlerde yapılan duaları red etmezsin. Hakkımı oğlumdan al, onu felç et!" diye dua etti. Henüz duası bitmeden sağ tarafım felç oldu. Beni gören, "Baba bedduasına uğramış kişi" derdi."

Hz. Hüseyin, "Baban bu hâline ne dedi?" buyurdu. O genç, "Babamdan özür diledim. Onun da babalık şefkati galip gelerek beni bağışladı. Beddua ettiği yerde, bu sefer şifa bulmam için hayır dua etmek üzere deve ile gelirken, devenin ürkmesi ile babam düşüp öldü. Şimdi çaresizim." diyor. Hz. Ali bu felçli gence dua ediyor, Receb'de yaptığı bu dua bereketiyle de Hak teâlâ ona şifa ihsan ediyor.

-“Receb ayının ilk Cuma gecesinde(Regaip gecesi) gecenin üçte biri geçtiği zaman

Semavat ve Arzda hiç bir melek kalmaksızın Kabe-i Muazzama’da toplanırlar. Hazreti Allah onlar (ın haline) bakar ve buyurur ki:

-“Ey Meleklerim, dilediğinizi isteyin.” Melekler derler ki:

Ya Rabbi, bizim isteğimiz, Receb ayında oruç tutanları af etmendir.” Allah’ü Teâlâ’da;

-“Onları af ettim,” buyurur.

Bu geceye mahsus kılınacak 12 rekat hacet namazı vardır

Regaip kandili namazı :

On iki rekattir. Gündüzünde (Perşembe) oruç tutulur. Akşamla yatsı arasında on iki rekat “hacet namazı” kılınır. 2 rekatta bir selam verilir. Her rekatta 1 Fatiha, 3 İnnâ enzelnâhü ve 12 İhlâs-ı şerif okunur.

Namazdan sonra Salat-ı Ümmiyye “Allâh’ümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin-in nebiyyi-l ümmiyyi ve alâ âlihi ve sahbihî ve sellim” okunur, secdeye varılır.

Secdede “Sübbûhun kuddûsün rabbünâ ve rabbü’l melâiketi ver-rûh” okunur.

Secdeden kalkıp 1 defa:

“Rabbiğfir verham ve tecâvez ammâ ta’lem İnneke ente’l eazzü’l ekrem” denilir.

Tekrar secdeye varılıp;

“Sübbûhün kuddûsün rabbünâ ve rabbü’l melâiketi ver-rûh” okunur. Secdede Allah’ü Teâlâ’ya dua edilir. İnşallah Cenab-ı Hak yapılan duayı kabul eder.

- Receb’in ilk Cuma günü:

Receb’in ilk Cuma günü (Reğaib gecesinden sonraki gündüzde) öğle ile ikindi arasında (2 rekatta bir selam verilerek) 4 rekat namaz kılınır. Her rekatta 1 Fatiha, 7 Ayet-ül Kürsî, 5 İhlas-ı Şerif, 5 Kul eûzü birabbi-l felak, 5 Kul eûzü birabbi-n nâs okunur.

Selam verdikten sonra 25 defa: “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil-aliyyi’l az”imi’l-kebir’l müteal”,

10 defa:“Estağfirullâhe’l-aziym ve etûbü ileyk” denilip dua edilir.

Receb’in yarı gecesi;

100 rekat namaz kılınır. Her rekatta 1 Fatiha, 10 İhlas-ı Şerif okunur.

Namazdan sonra 1000 istiğfar-ı şerif okunur.

Allah’ı hüda ala İbadetimizi kabul Buyursun,Sağlık sıhhat afiyet versin inşallah Amin..!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.