Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

RESULULLAH’IN HANIMLARI

A+A-

Gerdeğe girmeden ayrıldığı hanımları

İkisi ile gerdeğe girmedi. Bunlar:“(İbn İshak, İbn Hişam:4/401)

14. Esma (Ümeyme) bt. Numan El-Kindiye

15. Amre bt. Yezid El-Kilabiye

Esma (Ümeyme) bt. Numan: Daha önce amcasının oğlu ile evli idi. ”(M. Emin Yıldırım, albüm:126)M. Asım Köksal Hoca’ya göre; “Necdli, Müslüman ve kral hanedanından olan Numan b. Ebil-Cevn b. Esvedül-Kindi Hicretin 9. yılı Rebiülevvel ayında Medine’ye gelerek: ‘Ya Resulullah! Amcası oğlu ile evli iken, ölümü üzerine dul kalan kızım Esma’yı sana nikahlayayım mı?’ diyerek teklif etti. ”(A. Köksal:7-8/218)“Efendimiz de, oniki buçuk ukiyye gümüş mehir verdi. Nikahlandı. ”(A. Köksal:7-8/218)-(M. Emin Yıldırım, albüm:126)İbn İshak; Fakat daha zifafa girmeden onu boşadı. ”(İbn İshak:358)“Fakat zifaf gerçekleşmeden ayrıldı. ”(M. Emin Yıldırım, albüm:126)

Sebebi

• Baras hastalığı: “Onunla evlendi ve onda baras (alacalık hastalığı) buldu ve ona yardım etti ve onu ailesine geri verdi. ”(İbn İshak, İbn Hişam:4/401)

• Esma kıskanıldı ona olumsuz telkında bulunuldu: Hz. Hafsa veya Hz. Aişe’den birisi Esma’nın güzelliğini kıskanarak ona: ‘Peygamber şöyle denmesinden ve davranılmasından hoşlanır’ diyerek olumsuz telkınde bulundu. Peygamber (s. a. v), yanına girdiğinde bu telkının tesiriyle; Yüzünü elleriyle kapattı, gömleğini üzerine çekti Peygamber’den (s. a. v) gizlendi ve hoşlanmıyormuş gibi davrandı. Efendimiz de: ‘Git ev halkına kavuş’ dedi veEbu Useyd! Onuev halkına götürdü. ”(A. Köksal: 7-8/220-221) (Ayrıntısı aşağıda anlatılmaktadır.

Useyd’in tavsiyesi:“Esma hatun, Ebu Useydüs-Saidi’ye: ‘Olan oldu artık! Ben şimdi ne yapayım?’ dedi: Useyd’de: ‘Olanda hayır vardır. Demek Rabbimiz, senin hakkında böylesini daha münasip görmüştür. Sen müminlerin analarındansın! Hiçbir talib de seninle evlenmeyi umamaz! Bundan sonra evlenme Umulur k, cennette Efendimizin hanımlarından biri olursun’(İbn Sa’d) dedi. Esma hatun, Hz. Osman’ın halifeliği zamanında vefat edinceye kadar öyle oturdu. Hiçbir yabancıya görünmedi. ”(A. Köksal:7-8/221-222)-(M. Emin Yıldırım, albüm:127)

 Amre Bt. Yezid El-Kılabiye: “Bu yeni Müslüman olmuştu. … Bir rivayette: Resulullah (s. a. v) onu yanına çağırınca O: ‘Biz öyle bir kavmiz ki, bizim yanımıza gelinir biz kimsenin yanına gitmeyiz’ dedi. Onu ailesine geri verdi. ”(İbn İshak, İbn Hişam:4/401)“Resulullah (s. a. v), Beni Kilab’ın Benül Vahid kolundan olan Amre bt. Yezid’leevlendi. Amre, daha önce el-Fadl b. el-Abbas’la evliydi. Fakat zifafa girmeden onu boşadı. ”(İbn İshak:358)

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.