Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

RESULULLAH’IN HANIMLARI

A+A-

Ümmü hani (Fahite)

İlk evlenme teşebbüsü: “Amcası Ebu Talib’in kız çocuklarından Fahite, sonra Ümmü Hani adını almış ve bu adla tanınmıştır. Henüz evlenme çağına yeni girmişti. Onunla Muhammed (s. a. v) arasında büyük bir sevgi vardı ve onu babasından evlenmek üzere istedi. Fakat Ebu Talib’in, kızı için başka planları vardı: Mahzum kabilesinden dayısının oğlu Hubeyre de Ümmü Hani’yi istemişti. Hubeyre sadece önemli bir kimse değil, aynı zamanda Ebu Talib gibi iyi bir şairdi de. Bunun yanı sıra Mekke’de Mahzum kabilesinin gücü artıyor; Haşimilerin gücü ise azalıyordu. Bu nedenlerle Ebu Talib Ümmü Hani’yi Hubeyre ile evlendirdi. Yeğeni ona sitem ettiğinde ise ona şu cevabı verdi: ‘Onlar bize kızlarını verdiler. ’ -burada şüphesiz kendi annesini kastediyordu- ‘cömert bir adama cömertlik yapılmalı’(İbn Sa’d’ın Tabakatı kaynak gösterilmektedir. ) Bu cevap inandırıcı olmaktan uzaktı; çünkü Abdulmuttalib, Atike ve Bere adlarındaki iki kızını Mahzumilere vererek borcunu ödemişti. Muhammed (s. a. v) amcasının kibarca onun evlenecek konuma gelmediğini söylemek istediğini anladı. Kendisi de bu kanıya vardı; fakat beklenmedik durumlar onun fikrini değiştirecekti. ”(Martin Lings yani E. Siraceddin:38) “Ebu Tallin’in Kızı Ümmü Hani’yi diledi ise de alamadı. ”(Taberi:3/312)

Ümmü Hani Peygamberle hicret etmediği için helal değildi: “Ahzab süresi 50. ayetin tefsirinde: ‘Bunu şu rivayette destekler: Ebu Taliib’in kızı Ümmü Hani şöyle demiştir: ‘Resulullah (s. a. v) önceleri, benimle evlenmek istemişti, ben özür diledim; O da özrümü kabul etti. Sonra da Allah Teala Ahzab 50. ayeti: ‘…. . amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helal kıldık’ indirdi; ben ona helal olmadım. Çünkü ben onunla hicret etmemiştim. Ben Tüleka’dan, yani serbest bırakılanlardandım’ dedi. ”(M. Hamdi Yazır:6/327)

Mekkenin Fethinden sonra;‘Abdullah b. Zibara ile Ümmü Hani’nin kocası Hübeyre b. Ebi Vehb el-Mahzumi Necran’a kaçmışlardı. ’(Vakıdi:3/82)-(A. Köksal:5-6/850)-(A. Cevdet Paşa:1/282)

Kadınların biatı:“Kureyş erkeklerinden sonra kadınları takım takım gelip beyat ettiler. Ümmü Hani bt. Ebu Talib, Ümmü Habib bt. As b. Ümeyye, Erva bt. Ebil Iys (As), Atike bt. Ebil Iys ile, Affan b. Ebil Iys’ın kızı ilk beyat edenler arasındaydı. ”(A. Köksal:5-5/829)-(S. Suruç:2/298)“Kureyş’in ileri gelen hanımları; Ümmü Hani, Ümmü Habibe, Erva, Atike, Haris’in kızı, Ümmü Hakim, Fahite, kılık değiştiren Hind gelip biat ettiler. ”(A. Cevdet Paşa:1/278

Devamı yarın

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.