Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

RESULULLAH’IN HANIMLARI

A+A-

Hz. Hatice ile evlenmeleri

Müslüman oldu: “Efendimizin amcası Ebu Talib’in kızı Ümmü Hani;  Hicri 8 de Mekke’nin fethinde İslam’a girdi. Efendimizin evlenmek istediği ilk hanım olma (yukarıda anlatılmıştır) özelliğini taşıyan Ümmü Hani’nin evinde İsra ve Miraç hadisesi gerçekleşmiştir. ”(M. Emin Yıldırım, albüm:290-291-292)“Ümmü Hani’nin kocası Hübeyre b. Ebi Vehb, Necran’da oturdu. Orada müşri olarak ölüp gitti. ”(Vakıdi:3/83-84)-(İbn Hişam:4/84)-(A. Köksal: 5-6/851)-(A. Cevdet Paşa:1/282)-(E. Siraceddin: 322) “Ümmü Hani de Müslüman oldu. ”(Vakıdi:3/83-84)-(İbn Hişam:4/84)-(A. Köksal: 5-6/851) “Ebu Talib’in Kızı Ümmü Hani’de (r. a) İslama girmişti. Fakat kocası Hubeyre girmemişti. ”(E. Siraceddin:109)“İslam hukuku, Müslüman kadınlarla müşrik erkekler arasındaki nikahın düştüğünü söylüyordu. Aynı şey Ümmü Hani’nin Hübeyre ile olan evliliği için de geçerliydi. ”(E. Siraceddin:322)

EVLENDİĞİ HANIMLAR HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ:

1. HZ. HATİCE İLE EVLENMELERİ

Doğum tarihi:“Hz. Hatice Miladi 555/Nübüvvetten 55 yıl önce Mekke’de doğdu. ”(M. Emin Yıldırım, albüm:100; atlas:421)

Hz. Hatice:“İlk önce aldığı hatun Hz. Hatice bt. Huveylid b. Esed b. Abdüluzza idi. . ”(Taberi:3/310) “Resul(s. a. v)Efendi mizin ilk nikâhlısı Haticeyi Kübra. Babasının adı Huveylid. Onun babası Esed, Onun babası Abdül Uzza, Onun babası Kusay’dır. Dördüncü babası Kusay ile Resulullah’ın(s. a. v)nesebine girmiş olur. ”(K. Davud:399)“Hatice binti Huveylid, b. Esed, b. Abduluzza, b. Kusayy b. Kilab b. Mürre b. Kab b. Luay b. Galib b. Fihr b. Malik b. Nadr b. Kinane’ dir. ”(İbn İshak:118)-(İbn İshak, İbn Hişam:1/252)-(A. Köksal:1-2/115) “Baba tarafından soyu, Efendimizin dedelerinden Kusay’da birleşme te;  bir akrabalık bağı da, annesi tarafından Efendimizin bir başka dedesi Lüey’de buluşmaktaydı. ”(O. N. Topbaş:1/468) “Hatice’nin anası: Fatıma binti Zaide/Zeyd. … Fatıma’nın anası: Hale binti Abdi Menaf. … Hale’nin anası:Kılabe binti Suayd/Fülane bt. Sa’id’dır. …”(İbn İshak:118)-(İbn İshak, İbn Hişam:1/252)

İki defa evlenmişti:“Hz. Muhammed (s. a. v) ile evlenmeden önce ilki Atik bin Aiz et-Temimi ve ikincisi adı Hind bin Zurare olan Ebu Hale et-Temimi ile olmak üzere iki defa evlenmişti. ”(R. el-Buti:69) “Hatice’nin cehalet zamanında adı Tahire… Temiz… Zerrareoğlu isminde birinin zevcesiydi. Bir kere daha evlendi ve yine dul kaldı. ”(N. Fazıl:107)“Cahiliye devrinde Tahire diye anılırdı. İki kere evlenmiş ve dul kalmıştı. ”(İbn İshak, İbn Hişam:1/249)-(A. Köksal:1-2/115) “Kendi hemşehrileri tarafından Tacire (Ticaret yapan) ve tahire (saf, temiz) olarak sıfatlandırılmış bulunan Hatice, dul bir hanımdı. ”(M. Hamidullah:1/57)

İkisi erkek biri kız üç çocuk:“Meşhur sahabelerden Zübeyr b. Avvam ile Hakim b. Hizam’ın halası olan Hz. Hatice öncesinde iki evlilik yapmıştır: Ebu Hale/Malik b. Nebbaş’dan Hind b. Ebu Hale, Haris b. Ebi Hale adında iki oğlu ve Atik b. Aziz’den Hind b. Atik adında bir kızı olmuştur. ”(M. Emin Yıldırım, albüm:100-101)“Cahiliye devrinde et-Tahire (temiz) diye çağrılıyordu. İki defa evlenmişti. Kocaları, Arap efendilerinden ve eşrafındandı. Birisi Hind İbnun-Nebbaş İbn Zurare (Ebu Hale)’dir. Hatice’nin Hind’den Hale ve Hind isimli erkek çocukları olmuştur. Ebu Hale’den sonra da Atik İbn Abid el-Mahzumi ile evlenmiştir. Atik’ten de Hind adında bir kız çocuğu olmuştur. Hatice’ye Ummu Hind (Hind’in annesi) denilirdi. ”(Abdulaziz eş-Şennavî, ‘Nisâus-Sahabe’ 3. cild)-(Dr. T. Uzun: 9) “Cahiliye zamanında Tahiriye derlerdi. Anasının adı Fatıma binti Zevayid, Önceki kocası Hale bin Temimli Zürare’ydi. Ondan iki erkek evladı olmuştur. Zürare’den sonra ikinci evliliğinde kocası Abid-el Mahzumi’dir. Ondan da Hind adında bir kızı olmuştur. ”(K. Davud:399) “Ebu Hale b. Zürare et-Teyminin karısı idi. Hatice ondan, ikisi de Sahabi olan Hale b. Ebi Haleyi ve Hind’i (Peygamberin sıfatının hadisinin ravisi) doğurmuştu. Sonra onunla Atik b. Abid el-Mahzumi evlendi. Ondan da Hatice’nin ismi Hind olan bir kızı doğdu. O kız da Müslüman oldu ve sahabeden oldu. ”(İbn İshak, İbn Hişam:1/249-250)

Birisi erkek ikisi kız üç çocuk:“Resulullah’ın (s. a. v) evlendiği ilk kadındı Hatice. Hatice ilk olarak henüz bekar iken Atik b. Aziz ile evlendi, ondan bir kızı oldu. Atik ölünce, Beni Amr b. Temim’den Ebu Hale en-Nebbaş b. Zürare ile evlendi. Ondan bir oğlu bir kızı oldu. Sonra Ebu Hale’de öldü. ”(İbn İshak:337)

Devamı yarın

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.