Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

RESULULLAH’IN HANIMLARI

A+A-

Bir erkek bir kız çocuğu

“Kendisi iki defa evlenmiş ve her ikisinden de birer çocuğu dünyaya gelmişti. ” (M. Hamidullah:1/57)“Hatice’nin Teym kabilesinden Ebu Hale ile gerçekleşen ilk evliliğinden Hind (Peygamberin vechesini anlatan kişi) adında bir oğlu dünyaya gelmiştir. Dul kalması üzerine Mahzum kabilesinden Atik ibn Aiz adında bir şahısla evlenmiş ve bundan da bir kzı olmuştu ki, ona da Hind adını verdiler. ”(M. Hamidullah:1/60-65

İki kız çocuğu:“Hz. Hatice’nin önceki kocası Mahzum oğullarından Atiyk b. Amir idi. Ondan bir kızı olmuştu. Atiyk ölünce Hz. Hatice’yi Ebu Halid b. Zurare aldı. Ondan da bir kızı oldu. Ebu Halid de ölünce kendisini Peygamber (s. a. v) aldı. ”(Taberi:3/310)

Dört çocuk rivayeti:“Ondan önce Hatice Ebu Hale b. Malik’de idi. Onun ondan Hind adındaki çocuğu oldu. bir de Zeyneb oldu. Hale’den önce Uteyyik b. Abid’de idi. Ondan, Abdullah adındaki bir oğlu ile bir kızı oldu. İbn Hişam şöyle dedi: ‘Bir kız doğurdu. Sayfi b. Ebi Rifae’nin hanımı oldu. ”(İbn İshak, İbn Hişam:4/396)

“İffeti ve namusunu koruması sebebiyle Cahiliye Devrinde bile ter temiz kadın manasına gelen ‘Tahire’ lakabıyla anılırdı. ”(S. Suruç:1/105) O güne kadar iki evlilik yaşamış olan Hz. Hatice bütün tekliflere kapılarını kapatmıştı. Bu günkü manada uluslararası bir ticari düzeye sahipti.

Üçüncü eşi:“Hazreti Resulullah (s. a. v) dir. Âlemlerin Rabbi, Habibi Ekrem üzerine indirdiği Kuranı Kerim’inde: ‘Ve vecedeke ailen feegnâ. -Seni bir yoksul iken (Hatice’nin varlığı ile) zengin etmedik mi?’ (Duha:8) diye buyurmuş tur. ”(K. Davud:399)

“Hatice şerefli, soylu ve zengin bir kadındı. Şam’a gönderdiği bir kervanı vardı. ”(Dr. T. Uzun:9)“Hatice o zaman, Kureyş kadınlarının soy sopça en seçkin ve üstünü, şerefçe en büyüğü, mal bakımından en zengini idi. ”(İbn İshak:117)-(İbn İshak, İbn Hişam:1/250-251)-(A. Köksal:1-2/115)“Dul olan Hz. Hatice, o sırada Kureyş kadınları arasında asalet, şeref ve zenginlik bakımından üstün bir mevkie sahipti. Cenabı Hak, pek az kadına nasip olacak bir güzelliği de kendisine ihsan etmişti. ”(S. Suruç:1/105)“Hatice;  Sahip olduğu güzellik, zenginliğinden daha az meşhur değildi. Henüz pek genç olması na rağmen, daima yeniden evlenme tekliflerini geri çeviriyordu;  bununla birlikte şehirdeki taliplerinin sayısı çoktu. ”(M. Hamidullah:1/57-60)

“O ana kadar kavminden bir çok kimse evlenmek için kapısını çalmış ise de, o bunların hiç birini kabul etmemişti. Adeta evlenmeyi düşünmüyor gibiydi. ”(S. Suruç:1/105)“Zengindi;  akıllı, güzel, olgun ve herkesin rağbet ettiği şerefli bir kadındı. Kavminden her erkek, onunla evlenmeye can atardı. ”(İbn İshak:1/118)“Bunun için, kavminin her erkeği, elinden gelse onunla evlenmeye can atar, servetini saçardı. ”(A. Köksal:1-2/115)

“Hz. Hatice, Kainatın Efendisini çocukluğundan beri tanıyordu. Ticaret mallarının başında Şam’a göndermesi, onu daha yakından tanımasına vesile oldu. ”(S. Suruç:1/105) “Ne var ki, kader şimdi karşısına bambaşka bir şahsiyet çıkarmıştı. Müstesna bir insan. daha önce tüm Kureyş büyüklerinin evlenme teklifini reddeden (*) ve adeta evlenmek fikrini zihninden atmış bulunan Hz. Hatice, bu eşsiz insanla daha yakından tanışınca, bu fikrinden vazgeçti. İlahi kader, bu iki insanın kalbini birbirine ısındırmayı takdir etmişti. ”(S. Suruç:1/105)

Devamı yarın

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.