Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

RESULULLAH’IN HANIMLARI

A+A-

Dünürlük öncesi görüşmeler

“Haticenin gönlü O’nun gönlüdür;

O’nun dışındaki her şey ölüdür. ”(N. Fazıl:45)

“Meysere, Şam seyahati esnasında gördüğü olağanüstü hadiseleri ve Peygamber Efendimizin müstesna hallerini, dönüşte Hz. Hatice’ye detaylı bir şekilde anlatınca;  Hatice validemizde Alemlerin Efendisi ile evlenme isteği hasıl oldu. ”(İbn İshak:117)-(O. N. Topbaş:1/128)

Bizzat evlenme teklif: “Hz. Hatice akıllı bir kadındı. Hayat tecrübesi vardı. Görmüş, geçirmiş bir hatun kişiydi. Malı çok zengin bir hatun idi. Mekke ulu kişilerinden, mal sahiplerinden çok kimse, kendisini hatunluğa ister dururlardı. Ama o kimseye rıza göstermezdi. (*)Peygamberimizi (s. a. v) çağırtıp dediki: ‘Ey Muhammed! Sen bilirsin ki ben saygılı bir hatunum. Benim için ere varmanın haceti yok. Mekke ileri gelenlerinden beni dileyen çoktur(*) fakat ben kimseye rıza göstermiş değilim. (*) Sonra benim malım çoktur, ziyan olur. Onları koruyucu, saklayıcı kimsem yok. Sana inanıyorum. Emin bir kişi olarak benim malımı saklarsın. Amcan Ebu Talib’e söyle. O beni babamdan istesin!’” (Taberi:3/55-56)

(*) Hatta Ebu Cehil (Amr İbn Hişam) evlenme teklif etmiş ve reddedilmişti. Daha sonraları Ebu Cehil’in Efendimize karşı tavır almasının sebeplerinden sayıldığı da vurgulanmaktadır. Hatta evlilik vukubulunca Ebu Cehil kendi kendine: ‘Evlenecek, Ebu Talib’in evlatlığı ve Kureyş’in yetiminden başkasını bulamamış mı?’ diye tepki gösterdiği rivayet edilmektedir.

“Meysere Hatice’ye gördükleri şeyi haber verdiği zaman Hatice Resululullah’a haber gönderdi ve iddia ettiklerine göre ona şöyle dedi: ‘Ey amcamın oğlu, ben sana senin akrabalığından ve kavminin içinde şerefli yerinden dolayı rağbet ettim. Ve senin emanetini ve güzel ahlakını ve doğru sözlülüğünü sevmişimdir’ dedi. Sonra nefsini ona arz etti. Ve evlenme teklifinde bulundu. (*)”(İbn İshak:117)-(İbn İshak, İbn Hişam:1/251) “Evlenme teklifi, bizzat Hz. Hatice’den geldi. ” (S. Suruç:1/105) (*)Bu (bizzat evlenme teklifi) İbn İshak’ın kavlidir: Hatice ona kendisini vasıtasız olarak arz etti.

Dolaylı teklif:“Onun gayrı ise Hatice’nin nefsini ona bir vasıta ile arz ettiğini ve bunun Nefise binti Münye’nin eli üzere olduğuna sahib oluyor. Cem etmek mümkündür. Evvela Nefise’yi göndermiş olabilir ki acaba razı olacak mı yoksa olmayacak mı. Bunu bidiği zaman kendisi onunla konuşmuştur. ”(Şerhi Mevahib’den naklen)-(İbn İshak, İbn Hişam:1/251))

“Bir müddet Hatice tereddüd içinde kaldıktan sonra sırrını Nüfeyse adındaki bir kadın dostuna açmaya ve münasip bir şekilde ve kimseye belli etmeden gerekeni yapmasını ondan istemeye karar verdi. ”(M. Hamidullah: 1/61)“Muham med (s. a. v)gider gitmez, Hatice, Nufeyse adındaki arkadaşına danıştı. ”(E. Siraceddin:40) “Hz. Hatice arkadaşı Nefise’ye: ‘Şüphe yok ki ben, Muhammed’de, kimsede görmediğim bir üstünlük görüyorum. Meysere’nin anlattıklarına bakınca, kalbim neredeyse yerinden fırlayacak gibi oldu;  inandım ki, bu ümmetin beklenen Peygamberi O’ndan başkası değil!. “Fahri Alem Şamdan dönünce Hz. Hatice;  ‘Belki bizi evlendirir!’ düşüncesiyle kalbinin sırrını içindeki sevgiyi, evvelce gördüğü rüyayı, amcasıoğlu Varaka’nın rüya tabirini, bütün sırlarınını da kendisinin sırdaşı ve akıllı bir kadın olan Nefise’ye anlattı. Ona sırrını, sevdasını açtı. ”(K. Davud:414) “Hatice önce, bu sırrını Münebbih kızı Nefise’ye açtı. Onunla konuştu. ”(Taberi:3/57)Hz. Hatice Nefise’ye açık bir dille: ‘O’nunla evlenmek istiyorum;  ancak buna da nasıl ulaşacağımı bilemiyorum. “Nefise’de: ‘Ben bu işi yerine getiririm!’ dedi. ”(K. Davud:414) Nefise: ‘İzninizle, senin için, nabız tutarım. Hz. Hatice: ‘Eğer bunu yapabilirsen, hiç gecikmeden, hemen yap’ dedi. “O da aralarını yapmaya söz verdi. ” (E. Siraceddin:40)

Nefise: “Şam ticaretinden döndükten sonra Hatice, kendisiyle evlenmek isteyip istemeyeceğini anlamak maksadıyla yoklama yapmak üzere, beni Muhammed’e (s. a. v) gönderdi. ’”(A. Köksal:1-2/115)-(O. N. Topbaş:1/128)“Nefise, Hz. Fahri Alem’e (s. a. v) gitti. ” (K. Davud:414) “Büyük ve Temiz Hatice O’na haber gönderiyor (Nefise ile): ‘Beni alsın!. . . Alır mı?’ diye. ”(N. Fazıl:104) “Hz. Hatice, arkadaşı Nefise binti Müneyye aracılığyla ona evlenme teklifinde bulundu. ”(R. el-Buti:69)

“Beni alırlar mı?’ O’na bir soru…

Kâinatın Fahrinin cevabı: Evet!”(N. Fazıl:44)

Devamı yarın

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.