Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

RESULULLAH’IN HANIMLARI

A+A-

Niçin evlenmiyorsun?

“Teklifi getiren Hz. Hatice’nin yakın arkadaşı Münye kızı Nefise ile Peygamberimiz arasında şu konuşma geçti:” (S. Suruç:1/105) “Nefise, sonra Hz. Muhammed’e (s. a. v) geldi. Ona:” (Taberi:3/57)

Niçin evlenmiyorsun?:“Nufeyse (Nefise) gitti ve: ‘Ey Muhammed, (s. a. v)seni evlenmekten alıkoyan şey nedir?’ diye ‘niçin evlenmediğini’ sordu. ‘Maddi imkânlarım yetersiz’, ‘Elimde param yok! Ben nasıl evlenebilirim?’ diye cevap verdi. ”(E. Siraceddin, 2008:40)-(A. Köksal:1-2/115)-(S. Suruç:1/105)-(O. N. Topbaş:1/129)-(Taberi:3/57)-(M. Hamidullah:1/62) “Nefise: ‘Ya Muhammed, niçin evlenmez sin? Sizi evlenmekten alıkoyan nedir? bunun sebebi ne? diye sordu. Hz. Muhammed de ona: ‘Evlenmeğe mal lazım. Benim ise elimde mal yoktur!’ dedi. ”(K. Davud:414)

İmkan sağlanırsa:“‘Sana imkân verilirse’, ‘evlenme masrafı sağlanırsa’;  Güzelliğin (cemalin), zenginliğin (malın), şerefin, soyluluğun, denkliğin var olduğu bir anlaşmaya çağrılırsan, davet olunsan ne dersin?’”(E. Siraceddin::40)-(A. Köksal:1-2/115)-(S. Suruç:1/106)-(O. N. Topbaş:1/129)-(Taberi:3/57)-(M. Hamidullah:1/62) “Nefise: ‘Eğer yüzü güzel, ahlakı güzel, haseb, neseb, edep sahibi, varlıklı, akıllı bir ünlü kadınla evlenmek istersen ben hizmetinize koşar, yerine getirirm!’ dedi. ”(K. Davud:414)

Kimdir bu?:“’Bu kim olabilir ki?’ ’Kimdir bu?’ ‘O kim?’ ‘Kim bu kadın’ diye sordu. ‘Huveylid’in kızı Hatice’ ‘Hatice’ ‘Hatice’dir’ dedi Nufeyse (Nefise). ‘Ama, bu nasıl olabilir?’ ‘Ben böyle bir evliliği nasıl yapabilirim?’ ‘Bu, sence benim için nasıl olabilir?’ dedi ‘Orasını bana bırak’ ‘Orasını ben bilirim’ dedi. Muhammed(s. a. v): ‘O halde, ben de kabul ediyorum’ ‘O halde benden tarafı tamam’, ‘ben de senin dediğini yaparım’ dedi. ”(E. Siraceddin:40)-(A. Köksal:1-2/116)-(S. Suruç: 1/106)-(O. N. Topbaş:1/129)-(M. Hamidullah:1/62)-(M. Hamidullah:1/62)“Resulul lah (s. a. v. ): ‘O hatun kimdir?’ Nefise de: ‘Huveylid kızı Hatice!’ ‘Ya bu işe kim aracı olur?’ Nefise: ‘Benim elimde dir. Onu seni istemeğe razı kılayım!’ dedi. ”(K. Davud:414)-(Taberi:3/57-58)

Müjdeyi verdi:“Nufeyse, konuştuklarını Hatice’ye iletti. ”(E. Siraceddin:40)-(O. N. Topbaş:1/129) “Nefise, sevinç içinde Kainatın Efendisi ile konuştuklarını gelip Hz. Hatice’ye iletti. ”(S. Suruç:1/106) Nefise, doğruca Hatice validemize koştu bir çırpıda anlattı bir bir bütün konuşmaları. “Nefise: ‘Ben, gittim. Hatice’ye müjdeyi verdim. Araların daki yakınlığı artırıp, berkittim. ”(Taberi:3/58)“Hz. Hatice, Nefise aracılığıyla yaptığı yoklama sonucunda Peygamber imizin kendisiyle evlenmeye razı olacağını anlayınca:”(A. Köksal:1-2/116)

Görüştüler kabullendiler:“Nikah kıyılması için bir saat belirtti. Belirtilen günde hazır bulunması için Hz. Muhammed’e haber gönderdi. ”(Taberi:3/58)“O da Muhammed’e(s. a. v)gelmesi için haber gönderdi. ”(E. Siraceddin:40)-(O. N. Topbaş:1/129) “Peygamberimize şu haberi gönderdi:”(S. Suruç:106)Konuya sıcak baktığını öğrenir öğrenmez de, O’na rağbet edişinin ve evlilik talebinin gerekçelerini bildiren bir haber gönderdi Peygambere. “Geldiğinde ona: ‘Ey amcamoğlu! Seni akrabam ve orta yolda olduğun için, Kavminin arasında şerefli, emniyetli, güvenilirliğin, doğru sözlü ve güzel huylu olduğun için seviyorum ve seninle evlenmeyi arzu eyorum. Daha sonra ona evlenme teklif etti. ”(İbn İshak:117)-(İbn İshak, İbn Hişam:1/251)-(E. Siraceddin:40)-(A. Köksal:1-2/116)-(S. Suruç:1/106)

Aile taraflarına bildirdiler:Amcaların, işlerin tedviri için devreye girsinler!“Birlikte Muhammed’in (s. a. v)amcalarıyla Hatice’nin de babası öldüğü için Esedoğulları’ndan amcası Amr ile konuşması gerektiğine karar verdiler. ”(E. Siraceddin:40)“Amcam Amr’a gidip beni iste! Sen de, şu saatte gel!’ dedi ve nikâhını kıyması için amcası Amr’a haber gönderdi. ”(A. Köksal:1-2/116)“Babası daha önce ölmüş bulunduğundan nikahını kıymak için amcası Esed oğlu Amr’a haber yolladı. ”(Taberi:3/58)“Hz. Muhammed de (s. a. v)bu teklifi kabul etti ve konuyu amcalarına anlattı. ”(R. el-Buti:69)“Peygamberimiz, Hz. Hatice’nin evlenme teklifini amcalarına duyurdu. ”(İbn İshak:118)-(İbn İshak, İbn Hişam:1/252)-(A. Köksal:1-2/116) “Allah’ın sevgilisi vaziyeti amcalarına açtılar. ”(N. Fazıl:105)“Allah Resulü de… teklifi alır almaz doğruca amcası Ebu Talib’e gitti ve Nefise ile aralarında geçen süreci anlattı tek tek. ”(S. Suruç:1/106)-(O. N. Topbaş:1/129)

“Ebu Talib sordu: ‘Alır mısın’? Vakar, hüzün, fikir ve güzellik timsali: ‘Evet’… buyurdular. ”(N. Fazıl:105) Ebu Talib, yeğeninin de bu işe sıcak baktığını anlamıştı ve ‘Niçin olmasın?’ diye hayır dileklerinde bulunacaktı. “Ebu Talib teklifi tahkik etti. Hz. Hatice’nin böyle bir evliliği istediğini bizzat kendisinden öğrendi. ”(S. Suruç:1/106) “Ebu Talib, durumu iyice öğrenmek için beraberce Hz. Hatice’nin evine vardılar ve sordu. O’da: ‘Ey Ebu Talib, amcamın yanına var da, kardeşin oğlu ile benim nikâhımı kıysın’ dedi. ”(A. Köksal:1-2/116)

Bir başka rivayete göre: “Nefise hemen Hatice’ye döndü, olanı biteni anlattı. Hatice’de sevindi. Amcası Esed oğlu Amr ile yine amcası Nevfel’in oğlu Varaka’yı çağırttı. Onlara: ‘Varın Muhammed ile görüşün. Falan saatte davet edin. Akrabalarıyla gelsinler. Nikamız kıyılsın!’ dedi. Onları Ebu Talib’e yolladı. Onlar da geldiler, konuşup karara vardılar. ”(K. Davud:415)

“O hazretin kendisine göre elbisesi ve saçıp saçacak malı yoktu. Ansızın Ebubekiris Sıdık (r. a):‘Atan Abdülmuttalib, bana bir miktar altın, bir nice güzel kumaş ve içinde de dikili bir kaftanı emanet bırakmıştı: ‘Muhammed’e lazım olursa ver’ demişti dedi ve O emanetleri getirip verdi. Getirdikleri kendi malıydı. Kabul edilsin diye öyle söylemişti. Ve O’nun kaftanını giydiler. Az sonra Hz. Hatice’den de yeni ve meliklere yakışır elbiseler geldi. ‘Ben Ebubekir’in elbisesinden başka elbise istemem!’ dedi.” (K. Davutd:415)

Devamı yarın

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.