Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

RESULULLAH’IN HANIMLARI

A+A-

Dünürlük nikâh ve düğün merasimi

Ebu Talib, Abbas ve Hamza Hatice’yi istemek için gittiler. “Hatice’nin evlenme teklifini amcalarıyla konuştu. Yanına amcalarından Hamza’yı alarak Esed b. Esed’in yanına gittiler. ”(İbn İshak:118) “Ebu Talib, Haşim oğullarından on kişilik bir toplulukla, Peygamberimizin bütün amcalarıyla Hz. Hatice’nin amcasının yanına vardı. Hz. Hatice’nin amcası Amr o zaman çok yaşlı idi ve ondan başka da Esed’in oğlu kalmamıştı. ”(A. Köksal:1-2/116)“Ebu Talib, Hz. Hatice’nin amcası Amr bin Esed’e gitti ve dünürlükte bulundu. ” (O. N. Topbaş:1/129) “Ebu Talib, veya Hamza veyahut ikisi beraber gittiler.

Huveylid o zaman ölmüştü. Amcası Amr b. Esed’e nikahlama teklifinde bulundu. ”(İbn İshak, İbn Hişam:1/252) “Amcalarından Ebu Talib ve Hamza, Hatice’nin amcasına gittiler. Ebu Talib, ondan Hatice’yi, insanlığın tacına nikâhlamak için resmen istedi. ”(N. Fazıl:105) Veya; “Haşimiler bu törende kendilerini temsilen aralarında Esed kabilesine en yakın olan genç Hamza’yı seçtiler. Çünkü Hamza’nın öz kardeşi Safiye, kısa bir süre önce Hatice’nin kardeşi Avam ile evlenmişti. Hamza yeğeni ile birlikte Amr’a gitti ve Hatice’yi istedi. ”(E. Siraceddin:40) “Hamza ondan Hatice’yi istedi. ”(İbn İshak:118) “Nikah teklifini Ebu Talib yaptı. ”(İbn İshak, İbn Hişam:1/252) “Hatice’nin amcası da bu teklifi kabul etti. ” (N. Fazıl:105) “İşte bu sırada, böylece iki taraftan aracılar çıktı.

Hatice’nin Fahri Âlem’le nikâhının kıyılmasına karar verildi. ”(A. Cevdet Paşa:1/68) “Hemen Hatice’nin evinde nikâh meclisi kuruldu. Kureyş büyükleri toplandı. Hz. Muhammed de (s. a. v) amcası Hamza ile birlikte gidip orada bulundu. ”(A. Cevdet Paşa:1/68) “Kureyş ileri gelenleri toplandı. Fahri Alem de amcası Ebu Talib ve Hamza ile birlikte gelip orada hazır bulundu. Hatice’nin amcası Esed oğlu Amr’la amcası oğlu Varaka b. Nevfel de hazır bulundular. ”(Taberi:3/58)“Dünür lük ve nikah töreninde Hz. Hatice’nin amcası Amr ile Peygamberimiz Aleyhisselam ve amcaları hazır bulundular. ”(A. Köksal:1-2/117)“Düğün merasiminin tarihi bizzat Hz. Hatice tarafından tesbit edildi.

Tesbit edilen tarihte Peygamberimiz, amcaları, halaları ve Haşimoğullarının ileri gelenlerinden bazıları ile birlikte Hz. Hatice’nin evine geldi. Güzel bir düğün merasimi için gereken her şey bizzat Hz. Hatice tarafından temin edilmişti. Koyunlar kesilmiş, yemekler hazırlanmıştı. ”(S. Suruç:1/106) Bir yemekle herkese duyurulmalıydı. “Hz. Hatice’nin koyun etinden yaptırdığı yemekler yenildikten sonra, Hz. Hatice Peygamberimiz Aleyhisselama: ‘Amcan Ebu Talib’e söyle de, şu mecliste beni sana, amcamdan istesin’ dedi.” (A. Köksal:1-2/117)

“Halkalandı Kureyş;  meclis, ziyafet

Bütün Mekke ünlü günün peşinde” (N. Fazıl:45)

Devamı pazartesi

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.