Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

RESULULLAH’IN HANIMLARI

A+A-

Mal ve para, gelip geçicidir

Tarafların oluru olsa bile, aileler arasında gerekli merasimler yerine getirilmeliydi. “Yemekler yendikten sonra, adet olduğu üzere sıra iki taraf büyüklerinin konuşmalarına geldi. Hz. Hatice’nin babası Ficar harbinde ölmüştü. Onu temsilen merasime amcası Amr bin Esed katılmıştı. ”(S. Suruç:1/106)-(M. Hamidullah:1/62)Hatice’nin babası Ficar savaşlarında ölmüş ve Hatice’de, Resulullah gibi yetim büyümüştü. “Resulullah (s. a. v) tarafından Ebu Talib, Hatice tarafından da amcası Esed oğlu Amr vekil seçildi. Karşılıklı olarak amcalar tarafından Arap âdetine uygun olarak birer hitabe okundu. ”(N. Fazıl:105)-(O. N. Topbaş:1/129) “Önce Ebu Talib Hz. Muhammedül Emin tarafından, sonra da Nevfel oğlu Varaka Hatice tarafından Arap geleneklerine göre birer konuşma yaptılar.”(Taberi:3/58)

Ebu Talib konuştu: “Geleneğe göre ilk konuşmayı yapmak üzere Ebu Talib, ayağa kalkıp: ‘Şükür Allah’a ki, bizi, İbrahim’in zürriyetinden, İsmail’in neslinden, Maad’in aslından ve Mudar’ın unsurundan yarattı. Bizi mükerrem olan evin bekçisi, Kâbe’sinin hizmetçisi;  Bu sebeple halkın hâkimi ve reisi etti. Kardeşim oğlu Muhammed’le Kureyş’ten hangi genç tartılacak olsa, hesap ve nesepçe, akıl ve faziletçe O, hepsinden ağır basar. Malı ve parası yoksa da buna bakılmaz. Mal ve para, gelip geçicidir. ’ ve ‘kardeşim Abdullah’ın oğlu, kızınız Hatice’yi istedi. Hatice’de onunla evlenmeyi istemektedir. ’ ‘O sizden, kerimeniz olan Hatice’yi talep etmektedir. ’ ‘O zatı yüce akrabamız Hatice binti Huveylid’i nikahlamak isteriz. Onu bize verin!’ dedi. ”(A. Cevdet Paşa:1/32-33)-(A. Köksal:117-118)-(N. Fazıl:106)-(K. Davud:416)-(S. Suruç:1/106)-(Taberi:3/58)-(M. Hamidullah:1/63)“Ve Ebu Talib onu nikahladı.” (İbn İshak, İbn Hişam:1/252)

Varaka b. Nevfel konuştu: “Buna karşılık Nevfel oğlu Varaka’da: ‘Ey topluluk! Şahit olunuz. Ben, Abdullah oğlu Muhammed’e(s. a. v) Huveylid’in kızı Hatice’yi nikâhladım’ dedi. ”(A. Cevdet Paşa:1/32-33)-(A. Köksal:117-118)-(N. Fazıl:106)-(K. Davud:416)-(S. Suruç:1/107)-(Taberi:3/58-59)“Ebu Talib, Hz. Hatice’nin amcası Amr bin Esed’in de muvafakatını istedi. Sonra Hatice’nin öteki amcası Amr b. Esed: ‘Siz şahit olunuz ki;  ben de Hatice binti Huveylid’i, Muhammed b. Abdullah’a nikahladım!’ dedi ve Nikahını kıydı. ‘O gün Cuma günüydü’(K. Davut:414)-(O. N. Topbaş:1/129)Kureyş büyükleri şahit oldu. ”(A. Cevdet Paşa:1/32-33)-(A. Köksal:117-118)-(N. Fazıl:106)-(K. Davud:416)-(S. Suruç:1/107) “Amcaları, Hz. Hatice’yi, amcası Amr bin Esed’den istediler. Sonuçta Hz. Muhammed Hz. Hatice ile evlendi. ”(R. el-Buti:69) “Hatice bt. Huveylid, bu ilk evlendiği hanımıdır. Onu onunla nikahlayan, Hatice’nin babası Huveylid b. Esad’dır. onun kardeşi Amr b. Huveylid’in nikahladığı da söylenir. ”(İbn İshak, İbn Hişam:4/395-396)

“Karşılıklı ahenk ahenk hutbeler;

Sayılıp döküldü, ünler, rütbeler;

Ve Allah ismiyle kıyılan nikâh…”(N. Fazıl:45)

Evlilik olayı gerçekleşti:“Resulullah (s. a. v) onunla evlendi. ”(İbn İshak:118) “Böylece Kaninatın Serveri Efendimizle, Hüveylid’in kızı Hz. Haticei Kübra nikahlanmış oldu. ”(S. Suruç:1/107)“İşte Haticetül-Kübra (Büyük Hatice) denilen Seyyidetün-nisa (kadınların efendisi) budur. Onun ölümüne kadar Hz. Muhammed(s. a. v)ondan hoşnut ve razı kaldı. ”(A. Cevdet Paşa:1/68-69) “Kainatın Efendisi, Hz. Hatice hayatta olduğu müddetçe bir başka kadınla evlenmedi. ”(S. Suruç: 1/107)“Onun sağlığında başka bir kadınla evlenmedi. ”(İbn İshak, İbn Hişam:253)-(A. Cevdet Paşa:1/68-69)

Devamı yarın

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.