Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

RESULULLAH’IN HANIMLARI

A+A-

Evlendikten sonra yerleştikleri ev

Hatice’nin evinde bir araya geldiler: “Hatice, hazır ve davetli bulunan kabile büyüklerine muhteşem bir ziyafet çekti ve evliler aynı gece zifafa girdiler. ”(N. Fazıl:107) “Yemekten sonra o gün gerdeğe girildi. ”(Taberi:3/59)“Peygamberimiz Aleyhisselamın gerdeğe girdiği ev Hz. Hatice’nin evi olup, Safa ile Merve’nin arasındaki Attarlar çarşısının arkasında, Adiyy b. Hamraüs-Sakafi’nin evinin arkasında idi. Hz. Hatice ve kızları, daima bu evde oturmuşlar, bütün çocuklarını bu evde dünyaya getirmiş, kendisi de bu evde vefat etmişti. Peygamberimiz Medine’ye hicretine kadar da bu evden ayrılmamıştı. Hicret ettiği zaman, bu evi, amcası Ebu Talib’in oğlu Akil zapt etti. Muaviye b. Ebu Sufyan, halifeliği sırasında bu mübarek evi ondan satın alıp içinde namaz kılınır mescid haline getirmiştir. ”(A. Köksal:1-2/119)“Resulullah (s. a. v) Hatice’nin evine Ebubekir ile beraber gittiler. İkramlarda bulunuldu. Sonra Ebubekir’e ve konuklara izin verildi. Resulullah Aleyhissalatü Vesselam Hazretleri Haticei Kübra ile gerdeğe girdi. ”(K. Davud:399-416-417)

Bütün mal varlığını hediye etti: “Haticei Kübra kendisinin ellerini öpüp: ‘Ya Muhammed!’ dedi. ‘Bu günkü günde ne kadar malım ve eşyam varsa, hepsini size gerçek hediye olarak hediye ettim. Bunların hiç birinde ilgim kalmadı. Hepsi sizindir!’ dedi, teslimde bulundu. Ne tekim Hak Celle ve Alâ Hazretleri de Kur’ân-ı Azimuşşan’da: ‘Ve vecedeke âilen feağna. -Allah seni, bir yoksul iken zengin etmedi mi?’(Duha:8) diye buyurdu. ”(K. Davud:399-416-417)

“Tamamen değişik bir vesileyle yapılmış bir konuşmadan açıkça öğrenmiş oluyoruz ki Muhammed (s. a. v) hanımının servetine elini sürmez ve ailesini geçindirmek için yeter derecede kazanç sahibi bir yaşayış içindeydi. Kendi hesabına ticaretle meşgul oluyordu, fakat herhalde hanımının ticari işleriyle eskisi gibi devam etmiş olmalıdır;  zira Mekkeliler arasındaki örfe göre karının mal varlığı, nikahtan sonra asla kocanın mal varlığı haline gelmez, zevcenin sahip olduğu mallar karının mülkiyetinde kalmaya devam ederdi. ” (M. Hamidullah:1/66)

“Hatice’nin evi Nura karargâh…

Bu evde en büyük çifti dünyanın,

Bu evde gerçeği sadık rüyanın. ”(N. Fazıl:45)

Ebu Talib’in evinde birkaç gün kaldılar:“Daha sonra Resulü Ekrem Efendimiz, hanımını alarak Ebu Talib’in evine geldi. Efendimizle, Hz. Hatice, Ebu Talib’in evinde ancak birkaç gün kaldılar. Sonra tekrar Hz. Hatice’nin evine döndüler. Artık mesud hayatlarını bu evde geçireceklerdi. ”(S. Suruç:1/107)“Birkaç günlük bir aradan sonra Muhammed (s. a. v), amcasının evinden, artık orada oturmak üzere karısının evine geçmiştir. ”(M. Hamidullah:1/64)Ebu Talib’in evinde birkaç gün kaldılar. Sonra Hakim İbn Hizam’dan alınan yeni eve yerleştiler ve böylelikle vahye kadar 15 yıl süren, herkese örnek, yeni bir hayat başladı. “Damat, amcası nın evinden ayrıldı ve gelinle birlikte yaşamak üzere onun evine yerleşti. Hatice kocasına bir eş olduğu kadar, onun en yakın arkadaşı ve ideallerini ve isteklerini paylaşan bir dostu idi. Acılar ve kayıplar olsa da evlilikleri çok mutlu geçiyordu. ”(E. Siraceddin:41) “Fahri Kainat (s. a. v) efendimiz Hatice hatunun evine ikamet buyurdular. ”(Taberi:3/59)

“Onun evlilik hayatı en mesud evliliklerden biri olmuştur. Bu gün bile Türkiye ve Hindistan müslümanları arasında nikah kıyılırken, imam diğer dualara şunu da ekler: ‘Allah şu evlenenlere, ‘Adem ile Havva… ve Muhammed (s. a. v) ile Hatice arasında gerçekleşen sevgi ve muhabbetin aynısını nasib etsin…” (M. Hamidullah:1/64)

Devamı yarın

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.