Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

RESULULLAH’IN HANIMLARI

A+A-

Onu hatırlatan ses

“Günün birinde Hz. Hatice’nin kızkardeşi Hale’nin sesini duyunca hemen sevgili hanımı anmıştı. Hz. Aişe validemiz de;  ‘Allah’ın kendisine ondan daha genç ve güzel hanımlar verdiğini’ söylemişti. ”(S. Suruç:1/255)-(O. N. Topbaş:1/398) “Bir gün Peygamber (s. a. v) Aişe’nin odasında iken Hale içeri girmeye izin için seslendi. Peygamber telaşlandı. Aişe sitem etti. Çünkü Hale’nin sesinde, Hatice’nin sesini duyar gibi olduğunu anlamıştı. Peygamber (s. a. v) sonra: İzin isteyiş şeklinin de, aynen ölen eşi gibi olduğunu söylemişti. ”(E. Siraceddin:291) “Resulü Ekrem Efendimiz, Hz. Hatice’nin iyilik ve faziletlerinden bahsetmişti. Habibi Kibriyanın söylediklerinden rahatsız olduğunu sezen Aişe: ‘Ya Resulallah! Bundan sonra, Hatice’den her zaman bahsetmeni istiyorum’ diyerek gönlünü almaya çalışmıştı. ”(S. Suruç:1/255)-(O. N. Topbaş:1/398)

Ondan daha hayırlısımı var?:“Bir gün Aişe validemiz dayanamayacak;  ‘Ya Resullullah! Allah sana daha iyisini, gencini ve hayırlısını nasip etmiş iken sen hep Hatice Hatice deyip deyip duruyorsun!’ dediğinde, Efendimiz biraz kızacak ve diyecekti ki: ‘Hayır, Vallahi! Allah bana ondan daha hayırlısını vermedi. Her kapı yüzüme kapanırken, onun kapısı bana açıldı. Söyler misin onsan daha hayırlısımı var!?’ (Müsned) buyurdu. ”(M. Emin Yıldırım, albüm:101) “Hz. Aişe: ‘Nebinin kadınlarından hiç birini, Hatice’yi kıskandığım kadar kıskanmadım. Halbuki, onu Resulullahın yanında görmemiştim bile. Fakat, Resulullah, onu benim yanımda çok yadederdi. Bazen ben sabırsızlık göstererek, ‘Sanki yeryüzünde Hatice’den başka kadın yok mu?’ derdim. Resulullah da, …. İyiliklerini sayar ve ‘ondan çocuklarım var’ buyururdu. ”(S. Suruç:1/255)-(O. N. Topbaş:1/398) “Bu yad ediş, Hz. Aişe validemize: ‘Haticei Kübra’dan başka, Nebiyyi Ekrem’in zevcelerinden hiç birini kıskanmadım’ dedirtecek kadar fazla idi. ”(S. Suruç:1/108) “Hz. Aişe: ‘Kendisine yetişmediğim halde Resulullah’ın eşleri içinde sadece Hatice’yi kıskandım. ’”(R. el-Buti:69) “Hz. Aişe: ‘Hatice’ye karşı kıskandığım kadar hiçbir kimseye karşı kıskanmadım. Beni nikahlamadan üç sene evvel öldü ve Resul onu cennetten bir ev ile müjdelemekle emrolunmuştur’”(İbn İshak, İbn Hişam:1/319)-(E. Siraceddin:291) “Aişe validemiz bir gün şöyle diyecektir: ‘Hatice ile aynı zamanda yaşamamış olmama rağmen, ben en fazla onu kıskandım’ (Buhari). İşte bunun nedeni Efendimizin Hatice validemizi hiç unutmamasıdır. ”(M. Emin Yıldırım, albüm:101)“Cibril Resulullah’a (s. a. v): ‘Hadice’ye Rabbisinden selam oku. ’ Resulullah: ‘Ey Hadice işte Cibril sana senin Rabbinden selam okuyor’ Hadice’ de: ‘Allah selamdır ve selam ondandır. Cibril’e de selam olsun’”(İbn İshak, İbn Hişam:1/319-320) “Hz. Aişe: Resulul lah’ın(s. a. v)yanında, Hatice’den daha sevimli hiçbir kadın olmadı. Onu sürekli anmasından dolayı böyle olduğunu anlıyordum. Resulullah (s. a. v) onun ölümünden üç sene sonra benimle evlendi. ”(İbn İshak:336)-(M. Hamidullah:1/65)

Dört hayırlı kadın:“Hz. Ali: Resulullah (s. a. v): ‘Dünyanın en hayırlı kızı Meryem bt. İmran, en hayırlı kadını da Hatice bt. Huveylid’dir’ ‘Dünya kadınlarının en hayırlısı dört kişi: Meryem bt. İmran, Firavun’un karısı Asiye (Tahrim:11), Hatice bt. Huveylid ve Fatıma bt. Resulullaah buyurdu. ”(İbn İshak:337)-(Taberi:1/348) “Hz. Ali: ‘Resulullah (s. a. v) kendi zamanındaki kadınların hayırlısı İmran’ın kızı Meryem’di. Bu ümmetin kadınının hayırlısı da Hatice’dir’ demiştir. ”(S. Suruç:1/256)-(Dr. T. Uzun:233) “Ahiretin en hayırlı kadını Meryem binti İmran’dır. Dünyanın en hayırlı kadını ise Hatice binti Huveylid’dir’ buyurmuştur. ”(O. N. Topbaş:1/130) “İslamı ilk tebliğ dönemlerinde Allah Resulüne Hz. Hatice: ‘Kafirlerin muamelesine üzülme;  cahillik onların ana sıfatı… Bundan senin tertemiz ve berrak ruhun bulanmasın… Bütün Peygamberler bu çileyi çekmişlerdir. Allah yolunun çilesidir bu…’ diyor. Ve çileyi doldurmaya memur, O’nun büyük ruhu, bu hitapta bütün bir huzur ve güven duygusuna kavuşuyor. ”(N. Fazıl:197) “Tarih, sevgide, şefkatte, vefada ve cefada Hz. Hatice’den daha şerefli bir kadından asla bahsedemiyecektir. Dünya durdukça Müslüman kadınlarına örnek İslam kadını olmaya devam edecek ve ismi kıyamete kadar dillerden düşmeyecektir. ”(Dr. T. Uzun:27) “Düğünlerine Hz. Hatice kocası Muhammedül-Emin’in süt annesi Halimei Sa’diye’yi de davet etmiş;  ayrılırken de Halime’nin yanında, Hatice tarafından hediye edilen kırk baş koyun da vardı. ”(M. Emin Yıldırım, albüm:87) “Halime’nin kuraklıktan koyunlarının helak olduğu bir zamanki ziyaretinde Hatice Ona;  kırk koyun ve üstünde tahtı ile birlikte bir deve hediye etti. ”(E. Siraceddin:43)-(M. Emin Yıldırım, albüm:87) “Süheyli’nin bize naklettiğine göre Halime süt oğlu Muhammed’i (s. a. v) ziyarete geldiğinde Hatice ona çok sayıda deve hediye etmiştir. İbn Sa’d’ın rivayetine göre daha sonraki bir safhada Halime, Hatice’ye kuraklıktan yakınmak üzere uğradığında 40 koyu ile bir binek deve hediye etmiştir. ” (M. Hamidullah:1/65)

“Bir seziş, bir inanç, gök kadar derin. .

İlk odur, birinci kaydı defterin;  Müslümanlıkta bir, kadınlıkta bir…

Hizmette, şefkatte, yakınlıkta bir… Hatice, Hatice, büyük ve temiz;  

Öz anneden daha aziz annemiz…”(N. Fazıl:45)

Devamı yarın

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.