Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Rusya-Ukrayna ve Gürcistan ile Çin-Tayvan gerginliğinde ABD rolü

A+A-

ABD, yalan haberlerle, anlaşmalı olarak bir Rus-Ukrayna gerilimi yaratarak  “özgürlükler hamisi” rolüne soyunmaktadır.

Rusya, Ukrayna’ya saldıracakmış. Yalan yalan. ABD istihbaratına dayandırdıkları haberde “sınıra asker yığmış” Bu bölgedeki Bulgaristan, Romanya, Polonya ve Baltık ülkelerine daha çok silah satmak için oyun oynuyorlar. Ne ABD ne de Rusya diğerinim ayağına basmaz. Basarsa ikisi de silinir yok olur. Onlar anlaşmalı olarak racon kesiyorlar. Pembe devrimle başlayan Ukrayna-Rusya gerilimi bu gün Dombaks bölgesinde yerli işbirlikçilerin, Kırım’da ise Rusya’nın işgali ile neticelenmiştir. Yalandan bir ekonomik yaptırım ile işi geçiştirmektedirler. Göz boyamaktadırlar.

Gürcistan’ın ABD’ye güvenerek topraklarındaki işgali sona erdirmek üzere Rusya ile savaşa tutuşmasını seyreden, imdat çağrılarına sessiz kalan ABD, eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Sakaaşvili’nin sonunu Abhazya, Acara ve Kuzey Osetya’nın hala devam eden işgalini getirmiştir. O günlerde ABD donanması bir top dahi atmadan seyredip gitmiştir.

ABD dünyada kendisinin rolünü çalan, ekonomik gücüne rakip çıkan Çin’i esas hedef olarak belirlemiştir. Bunu da Tayvan ve Hon Kong üzerinden yapmak istemektedir. Çin’in Tayvan üzerinde 60 savaş uçağı uçurmasını bahane ederek karşılık vermek istemektedir. Oysa Çin’in devamı sayılacak bir Tayvan veya Hon Kong işgali pek enterese etmemektedir. Maksat Rusya ile bir kriz yaşıyormuş gibi davranıp Çin’e saldırmak ve dünya jandarmalığı rolüne tekrar dönmektir.

Teknik açıdan ABD hem Rusya hem de Çin’den üstündür. Lakin bir çatışma halinde ellerindeki sömürgeler kaçacak kendi başlarına birer güç olacaktır. Çin 150 kişilik yolcu uçağını Pekin’den Şanghay’a uçurmasına seviniyor. Çatışmadan atışarak işi götürmek istemektedirler. Gözdağı vermek, korkutmak ve sömürmek. Silah satarak teçhizat satarak yedek parça satarak…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.