Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Rusya yeni oyunlar peşinde

A+A-

Rusya, yeni oyunlar peşinde. Dün elinden kaçırdığı Türk cumhuriyetlerini önce “Bağımsız Devletler Topluluğu” adıyla bir arada tutmak elinde tutmak için uğraştı. Şimdi başına gelen duruma aldırmadan yeni oyunlar peşinde. Kazakistan’ı karıştırıp  kendi özel kuvvetleriyle bastırıp Sayın Nursultan Nazarbayev’i devlet yönetiminden uzaklaştırdı. O Nazarbayev ki Kazakistan’da  %45 olan Rus nüfusun sayısını %25’lere indirmeyi başaran bir saygın liderdir. Orası her daim oynanacak oyunun bir parçası olmaya devam edecektir. Türk Dünyası ortak müdahale birliği kurulana kadar böyle olacaktır. Abdullah Gül zamanında kurulan ve Türkiye, Azerbaycan, Moğolistan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın katıldığı “Ortak Ordu” TAKM kurulduğu zaman bunun amaca uygun olmadığını gerçekçi bulmadığımı söylemiştim de pek çok tenkit almıştım. Şimdi bu ordudan hiç kimsenin haberi yok. Moğolistan ve birkaç ülke çekildi zaten.

Kazakistan’da yaşanan olaylardan sonra Putin” Özbekistan da karışabilir” demişti. Herkes yeni bir dini kökenli isyan olarak anlamıştı. Fergana bölgesinde olası bir isyan olayının endişelerini yaşamıştı. Oysa isyan sesi Karkalpakistan’dan geldi. Evet en geri kalmış bölge olan Karakalpakistan karıştı. Karakalpakistan’ın başkenti Nukus valisi maaşını ödeyemediği memurlara maaş yerine başka şeyler vermişti. Bir tarafta Aral Gölü kuruyup çöl olurken baştanbaşa kum çölü olan Karakalpakistan’ının nüfusu 2 milyondur.

Putin son gezisinde kendisine en yakın olan Tacikistan başkanı İmama Ali Rahmanov’u ziyaret etmişti. Hazar havzasındaki ülkelerle petrol sahalarının paylaşımı konusunda da yeni toplantı yapmaktadırlar. İran ve Rusya, Hazar’ın deniz statüsünde paylaşılmasını isterken diğerleri göl olarak paylaşmak istemektedirler. Çünkü deniz olarak paylaşım Bakü önlerine kadar Rus’a vermek, Türkmenbaş şehrine kadar da İran’a vermek demekti. İnşallah Türk Devletleri bir olur bu iki hırsıza teslim olmazlar. Bu olay da bir karışıklık sebebidir. Yeni fitne kaynağıdır. Çünkü Türkiye Türkmen gazını getirmek için son hamleyi yapmıştır. Yakın zamanda Türkiye’de olacaktır. Rus’un Türkmenistan’dan alıp bize ve AB’ye sattığı gaz da azalacaktır. Rus’un telaşı bundandır. İran ile Türkmenistan’ı da bir sebeple karıştırmaktan çekinmeyecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.