Kaplıcalardaki gizli tehlikenin farkında mısınız?

Kaplıcalardaki gizli tehlikenin farkında mısınız?

Uzmanlardan Kaplıcalarda şifa arayan insanlara önemli uyarılar geldi. Bilinçli  kaplıca kullanımı nasıl olmalı: Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu anlatıyor.

A+A-

Uzmanlardan Kaplıcalarda şifa arayan insanlara önemli uyarılar geldi. Bilinçli  kaplıca kullanımı nasıl olmalı: Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu anlatıyor.

Sömestr tatiliyle birlikte termal bölgelerinde olağanüstü yoğunluk yaşandığına dikkat çeken Dr. Buğra Buyrukçu, bilinçli kullanılmaması halinde kaplıcaların şifa yerine dert kaynağı olabileceği uyarısında bulundu.

Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, yarıyıl tatilini alternatif yöntemlerle değerlendirmek isteyen sayısız ailenin termal bölgelerine akın ettiğini hatırlattı. Türkiye’nin tam bir kaplıca cenneti olduğunu vurgulayan Dr. Buyrukçu, hemen her bölgede faaliyet gösteren termal tesislerin popüleritesinin giderek arttığını bildirdi. Ailelerin hem dinlenmek ve eğlenmek, hem de şifa niyetiyle kaplıcalara gittiğini anımsatan Buğra Buyrukçu, şöyle devam etti:

bugra-buyrukcu-yeni̇-1.jpg

YANIK, NEFES DARLIĞI, ATEŞ, İSHAL

“Termal suların birçok hastalığa çare olduğu, rahatsızların tedavisinde maksimum etki yarattığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Özellikle son yıllarda termal tesislerin sayısı, kalitesi ve niteliğindeki artış, daha fazla sayıdaki insanımızın kaplıcalarla tanışmasına, şifa aramasına olanak vermiştir. Kaplıcaların sağlık üzerindeki olumlu etkisi yüksek olmasının yanısıra bilinçli kullanılması da önemlidir. Aksi taktirde  termaller şifa yerine dert kapısı olabilir. Kaplıcalarda en sık görülen sorunların başında yanık, nefes darlığı, ağrılarda ve ateşte artış, bulantı ve kusma, ishal ya da kabızlık, çarpıntı, aşırı terleme veya üşüme, uykusuzluk ve huzursuzluk gelmektedir. Bu şikayetler başladığında kaplıcaya ara verilmeli ve hekime başvurulmalıdır.”

BU HASTALAR KAPLICADAN UZAK DURMALI

Dr. Buğra Buyrukçu; kalp-damar, tansiyon, iltihabi hastalık gibi kronik hastalığı olanlar, kanser gibi ağır hastalığı, organ yetmezliği olanlar, kalp krizi geçirenler, hamile kadınlar, kan sulandırıcı kullananlar ve obez olanlar için de kaplıcaların tehlikeli olabileceği uyarısında bulundu. Hem yetişkinler, hem de çocuklar için risk taşıyan bir başka hususun ise enfeksiyonlar olduğunu bildiren Dr. Buyrukçu, şunları söyledi:

VİRÜS VE ENFEKSİYON BULAŞABİLİR

“Kullanıcalar termal havuza girmeden önce duş alsa dahi havuz suyuna milyonlarca canlı bakteri bırakmaktadır. Cilt, göz, kulak enfeksiyonları, solunum yolu ve gastrointestinal sistem enfeksiyonları gibi hastalıklar ve çeşitli virüsler, kaplıcalarda insan sağlığını tehdit etmektedir. Vatandaşlarımıza önerimiz ishal var ise kesinlikle havuza girmemeleri, bez kullanan bebekleri havuzlara sokmamaları, kesinlikle havuz suyu yutmamaları, havuz öncesi ve sonrası duş almalarıdır. Tercih edilen tesisin işletmesine bakanlıkça izin verilip verilmediği, kaplıca hekimliği uzmanlarının ve eğitimli personelin bulunup bulunmadığı da dikkate alınmalıdır. Kaplıcaya aç karnına girilmeli ve 20 dakikadan fazla suda kalınmamalıdır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.