Mutlu bir çocuk nasıl yetiştirebiliriz

Mutlu bir çocuk nasıl yetiştirebiliriz

İşte mutlu bir çocuk yetiştirmek için atmanız gereken adımlar

A+A-

Mutlu bir çocuk yetiştirmek için çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeli, sadece yanında olarak değil onun ne hissettiğini bilmeli ve onunda zamanınızı paylaşmalısınız. Kendini güvende hisseden ve sorunlarına çözüm bulabilen bir çocuk, ideallerini gerçekleştirecek olgunluğa erişebilir.

ÇOCUĞUNUZA SAYGI DUYUN

Çocuğunuza saygı duyar ve ona güvenirseniz, o da hem kendisine hem de çevresine karşı saygı duyacaktır. Yaşı küçük olduğu onun tercihlerini önemsememek çocuğunuzun kendini değersiz hissetmesine neden olabilir.

KALIBA SOKMAYA ÇALIŞMAYIN

Her bireyin farklı özellikleri olduğunu bilmeli, çocuğunuzun da kendine has karakteristik özellikleri olduğunun farkında olmalısınız. Onu kendinize benzetmeye çalışmak ya da kalıplara sokmaya çalışmak,ona zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır.

BAŞARABİLECEĞİ GÖREVLER VERİN

Çocuğunuzun hayatta kendi başına ayakta kalabilmesi için küçük yaştan itibaren görevler üstlenmesi ve bu sorumlulukları başarı ile tamamlanması gerekmektedir. Çocuğun başarısız olup özgüven kaybetmesine engel olmak için ona başarabileceği görevleri vermek doğru olacaktır.

GÜCÜ VE SEVGİYİ AŞILAYIN

Çocuğa anne tarafından sevgi, baba tarafından da güç aşılanmalıdır. Bu, çocuğun dengeli bir gelişim göstermesini, toplumsal rolleri kavramasını sağlayacaktır.

DUYGUYU VE MANTIĞI BİRLEŞTİRİN

Çocuğunuzun çeşitli konularda karar vermesini, kara verirken duygularını ve mantığını dengeli şekilde kullanmasını sağlayın. Bunu yapmanız, çocuğunuzun ilerde sağlıklı kararlar almasını sağlayacaktır.

SUÇLAMAYIN

Çocuğunuz hata yaptığında onu suçlayıp yargılamak yerine yaptığı hatanın kaynağını anlamasını ve bu sorunu nasıl çözeceğini bilmesini sağlayın.

ÇOCUĞUNUZUN KİŞİLİĞİNİ BULMASINA YARDIM EDİN

Çocuğunuzun ilgi ve isteklerine kulak verin. Çeşitli yetenek kurslarına yönlendirin. Hangi alanda başarı sağlıyor ve hangi alanda kendini rahat hissediyorsa o yoldan devam etmesini ve kendini gerçekleştirmesini sağlayın.

ÇOCUĞA CEVAPLARDAN ÇOK SORU VERİN

Çocuğunuzun hayatı sorgulamasını, bir şeyleri keşfetmesini sağlamak için onun aktif hale gelmesini sağlamalısınız. Bunun için de ona hazır cevaplardan çok yönlendirici sorular sormalısınız.


Yenikadin.com

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.