Oburluk nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemi!

Oburluk nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında uzmanından öneriler!

Oburluk nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemi!
Yayınlanma:
Güncelleme:

Oburluk nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında uzmanından öneriler!

Dr. Fevzi Özgönül, obur kişilerde iştah kontrolüne dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. 

Dr. Fevzi Özgönül, “Obur kişilerin, iştahlarını kesmek yerine ana öğünlerde tıka basa doyana kadar yemek yemelerini sağlamak gerekir. Oburluk deyince, çok yemek yiyen, hiç doymayan, iştahlarına hakim olamayan kişiler akla gelir. Bir kişiye obur diyebilmemiz için, kişinin sadece tatlı düşkünü olması veya ekmeği çok sevmesi yetmez, kişinin 24 saat yemek yiyebiliyor olması gerekir” dedi. 

Dr. Özgönül, oburluk belirtilerini şöyle sıraladı: 

1- Acıkmadan yemek yiyorsanız, 
2- Yemek seçmiyor, tatlı üzerine tuzlu bir gıda, hatta çok doyurucu bir yemeğin üzerine başka bir atıştırmalığı çok kolay yiyebiliyorsanız, 
3- Yemek yemekten hareket etmeye fazla zaman bulamıyorsanız, 
4- Uzun yürüyüşlerden hoşlanmıyorsanız, 
5- Yanınızda mutlaka bir atıştırmalık taşıyorsanız, 
6- Genelde su içmek yerine özellikle şekerli ve asitli içecekleri tercih ediyorsanız, 
7- Çabuk yoruluyorsanız, 
8- Yatmadan önce mutlaka bir şeyler yemek için mutfağa gidip buzdolabını açıyorsanız, 
9- Genelde ne yemek istediğinizi bilmiyorsanız, 
10- Derin uyuyamıyorsanız, 
11- Uyku arasında mutlaka kalkıp bir şeyler yeme ihtiyacı hissediyorsanız ve sabahları da tok kalkıyorsanız, dikkat obur olabilirsiniz.” 

"VÜCUDUMUZ LÜZUMSUZ YERE ACIKMAZ VE SİZDEN BİR ŞEYLER YEMENİZİ İSTEMEZ"

Aslında vücudun ihtiyaçlarının belli olduğunu ifade eden Dr. Özgönül, “En önemli ihtiyacımız enerjimizi sağlayan karbonhidrat yani şekerdir. Bunun dışında proteinlere, yağlara, vitaminlere, minerallere ve az miktarda demir, bakır, çinko gibi elementlere ihtiyaç duyarız. Eğer gıdalar ile bu ihtiyaçlar tamamlandıysa açlık duygusu kapanır. Hatta doğadan bir örnek verirsek, vahşi bir hayvan toksa avlanmaz. Eğer genetik bir hastalığımız yoksa tüm canlılarda sistem böyle işler. Vücudumuz lüzumsuz yere acıkmaz ve sizden bir şeyler yemenizi istemez. O zaman oburluğa bu bakış açısı ile baktığımızda, karşımıza iki sonuç çıkıyor. Obur insanlar bir şeyler yediklerinde, ya vücudun ihtiyaç duyduğu gıdaları yemiyorlar veya yedikleri besinler içerisinde ihtiyacımız olan bölümleri sindiremiyorlar. O zaman obur kişilerin sağlıklı yaşam tedavilerinde, bu kişilerin yemelerine engel olmak için iştahlarını azaltmaya çalışmak yerine, vücutlarının ihtiyacı olan besinleri yemeye yönlendirmek ve bu besinlerin sindirimini kolaylaştırmak, obur bir kişiyi çok daha kolay tedavi etmemizi sağlar” diye konuştu. 

"SABAH KAHVALTISINI AKSATMADAN YAPMALARINI ÖNERİYORUZ"

Obur bir kişinin tedavisinde, iştahlarını kesmek yerine ana öğünlerde tıka basa doyana kadar yemek yemelerini sağlamak gerektiğini kaydeden Dr. Özgönül, “Öğün aralarında bir şeyler atıştırmalarını engellemek, yavaş yavaş bu yediklerini sindirmek için hareket etmelerini sağlamak, şekerli ve asitli içeceklerden uzaklaşmalarını, başka içecekleri tercih etmelerini sağlamak, sabah kahvaltılarını aksatmadan yapmaya yönlendirmek tedavi süreçleridir" diye konuştu.

 

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.