Enver Baltaş

Enver Baltaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sayın Cumhurbaşkanıma açık mektup

A+A-

Nafaka mı? Kadın cinayetlerine zemin hazırlamak mı?

Bende nafaka mağduru olarak hafta sonu tutuklandım ve nöbetçi savcı olmadığı gerekçe gösterilerek iki gün cezaevinde tutuldum Not; Ödediğim nafakanın ödeme makbuzuna hangi aylara ait olduğunu yazmadığım için tutuklama çıkartılmış makbuzları göstermek istediğimde ise hafta sonu olduğundan iki gün ceza evinde misafir edildim.

Bu sayede cezaevinde yatan nafaka mağdurlarının hikâyelerini dinleme fırsatı buldum.

Hikaye 1) mağdurun yaşı 24 evli kaldığı süre 1 sene ayrılma gerekçesi bayanın erkeği aldatması sonuç boşanma ve 1250 TL aylık nafaka bağlanması asgari ücretle çalışan genç nafakayı ödeyememesi sonucu ceza evine girmesi. Muhabbet ederken kurduğu cümle abi ben bu kadını öldürürsem ve aşırı tahrik ortamı oluşturursam en fazla 3 sene 6 ay yatıyormuşum ömür boyu nafaka cezası korkusuyla yaşamaktansa öldürmek daha mantıklı diyordu ve ilginç olan buna benzer onlarca nafaka mağduru ceza evinde mahkum durumdaydı. Şimdi soruyorum size kadın cinayetlerinin sebebi ne? Yorum size ait.

Hikâye 2) 10 senedir düzenli nafaka ödeyen mağdur pandemi döneminde işsiz kalmış son bir senedir 900 TL olan nafakasını ödeyemeyince hop cezaevi

Hikâye 3) karısı başkasıyla evlenmesine rağmen (imam nikahlı) eski kocasından nafaka alabilmek için resmi nikah yaptırmamakta ve boşanan erkek eş ödemiyorum deyince hop cezaevi. Takdir yüce Türk milletinin. ömür boyu nafaka bir erkeğe hak mı? Erkeğe ceza aile kurmayı düşünen gençleri etkileyerek evlilik yapmayı bir kez daha düşündürmüyor mu? Yoksa bu amaç evlilik kurumunu kökten sarsmak değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları