Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim kanunu değişikliği

A+A-

Yeni bir seçim sath-ı mailine girdiğimiz şu günlerde herkes kendisine göre hesaplar ve planlar yapmaktadır. Bu plan herkesin çıkarına olacak şekilde olması için çalışırken gücü oranında da başarılı olma şansı var. Dar bölge seçim sistemi kime ne fayda getirir hesabını siyasi partiler yapmaktadırlar. Benim teklifim tercihli sistem yapsınlar. Doksanların başındaki sistem ne güzel olmuş ne büyük dersler vermişti. O sistemin bir mağduru da Sayın Erdoğan olmuş. Tekrar konulmayacağını tahmin ediyorum. Bu sistem büyükleri ve bölgesel güç olan Kürt partisinin faydasına olur. Diğerlerinin tamamı zarar görür.

Kamuoyu yoklamalarında deklare edilenden de aşağıda bir oran ortaya çıktığı için bu yola başvuruluyor. Sistemin iyi yürümediği dışarıdan görülmektedir. STK denilen vakıf, dernek, sendika, cemaat… gibi oluşumların devlet yönetimine müdahaleleri engellense bunca çabadan daha iyi sonuçlar verir. “Rüşvet, irtikap, suiistimal” gibi olumsuzlukların dillendirildiği bir ortamda bunlara engel olunsa daha başarılı olunacağına inanırım.

Kamuoyu yoklamalarında çıkan sonuçlara bakıldığında iktidar partisi yine birinci. Hatta “Sayın Erdoğan’ın oyu partisinden on puan yukarıda” denilmektedir. Bu on puan ana muhalefet dışındaki bütün partilerin tek başlarına alacakları oydan da fazladır. Çünkü Sayın Erdoğan’da ahde vefa vardır. Geçmiş hukukumuz “yol arkadaşlığımız, çilekeşliğimiz hatır ve gönül bağımız” vardır diyerek arkadaşlarını terk etmeyen bir karakter var karşımızda. Hastayı ziyaret gerek hastanede gerek evinde, vefat edene taziye, hatta hiç tanımadığı Elazığlının arzusunu yerine getirmek cenazesinde bulunmak için Rize’den kalkıp cenazeye yetişen bir insan var karşımızda. Bir tartışmadan veya bir ters düşmeden dolayı işi düşmanlığa iftiraya yalana kadar dayandıranların ders alması gerekir. Yolda karşılaştığı ile muhabbet kuran böbürlenip geçip gitmeyen bir gönül adamı var. Ayrıca şu anda kendisinin çözmesi gerek ancak kendisinin çözebileceği bir Suriye, Libya Irak meselesi var.

“STK adındaki bu adam kayıran, torpil yapan, rüşvet alan” sistem hizaya getirmelidir. Buna partisi de dahildir. Başka işlere gerek yok. Şu anda muhalefetin toplamı tek başına Sayın Erdoğan’ın oylarına yetmemektedir. Gelecek yazımda muhalefetin perişanlığına ve yaygarasına temas edeceğim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.