Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçime dair-1

A+A-

Bu yıl seçimler bambaşka bir tarzda devam ediyor. Her patinin hem cumhurbaşkanı adayı var, hem de parlamento seçimi için yarışmaktadırlar. Bu da hep beraberinde, toplu gitmekten ziyade gidilemeyen yerlere de gidilebilinmesi açısında makul bir tercih. İlk defa cumhurbaşkanlığı seçimi de olacağından bazen vaatlerde ölçü kaçamaktadır. Hatta genel başkanın vaadi ile diğerinin vaadi uçmaktadır.

İttifak antlaşmaları üzerinde durmak isterim. İttifak antlaşmaları bir mecburiyetten doğmuştur. Bu mecburiyet bazen %51 olarak tecelli etmiş, bazen%10 baraj mecburiyeti olarak kendini göstermiş, bazen de baraj altında kalmadan herkesin vekil çıkarıp söz sahibi olup iktidara karşı daha çok ses, daha çok hücum olmasını sağlamak için olmuştur. Lakin bu işten memnun olmayanlar var. Her şeye rağmen garantiye almak için yapılan ittifak antlaşmasından mutlu olmayan iktidar, ne seçim platformlarında, ne giydirilen araçlarının üstünde, ne bu araçlardan yapılan anonslarda, ne de bastırılan broşürlerde ve bilbordlarda “Cumhur İttifakı-Milletin Aklı” gibi bir slogan kullanmamaktadırlar. Öyle tahmin ediyorum ki “Beni Muhannete Muhtaç Eyleme” deseler ittifaktan daha çok oy ilave olarak gelirdi. Zaten daha önce kullandıkları, “onlar söyler biz yaparız” sloganı kendine güvenin, yaptıklarının yapacaklarına şahit olduğunun ilan edilmesiyle işi götürmektedirler. Söyleyecek lafı, ilan edecek projesi olmayanlar da bu ittifak sloganıyla yürümektedirler. Bunun aksine diğerleri küçükler bu slogana çok sıkı bir şekilde sarılıp kendilerini meclise atabilmenin yolunu aramaktadırlar. Cumhur ittifakı mensupları küçükler, ne kadar da aciz ve ufak bir çıkar için unutulan onca laf…

Bu ittifakın olası bir ikinci seçimde olmayacağını tahmin ediyorum. Şayet Sayın Recep Tayyip Erdoğan kendisi seçilir de meclis çoğunluğunu sağlayamazsa geçen defa olduğu gibi kısa sürede yeni bir erken seçim isteyecektir. İşte bu erken seçimde bu günkü küçükler olmayacaktır tahminime göre. Bu gün de olmasa daha fazla oy alacağına inanıyorum Sayın Cumhurbaşkanı’nın. Bunun biraz da mecburiyet olarak algılandığına inanmaktayım seçmen tarafından. “Bunca problemi ancak Sayın Erdoğan çözebilecektir” diye düşünenler çok. Hatta bir Köy Enstitüsü mezunu partizan öğretmen “bu defa da Erdoğan kazanmalı diğerleri işin içinden çıkamazlar, onları kandırırlar” diyordu. Sadece ekonomik problemler değil daha çetrefilli olan dış siyasi problemler bence daha öncelikli olandır. Kemal Kılıçdaroğlu’na göre hemen Esat ile barışacak onca emeği şehit kanını yok sayacak ve altın tepside sunacak bu adama bunca emeği.

İttifakın muhalefet kanadına gelince: Sayın Muharrem İnce, ilk iş olarak Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmese iyi olurdu. Gerçi onun oylarına talip oldukları için ama bu işlerle oy transferi değişmeyecektir. Yoksa Sayın İnce milli bir adamdır. İşte bu sebeple Sayın İnce genel başkanından çok ileridedir. Çok fazla oy alacaktır. Bu da kazanamasa bile onun hanesine kaç çeşit artılar olarak yansıyacaktır. Şimdi Sayın İnce genel başkan olarak seçime girseydi daha yıpratıcı daha tercih edilen biri olurdu. Alınacak oylar “Kılıçdaroğlu’na rağmen” alınan oylar olacaktır. Bu seçimde bazı siyasilerin son seçimi olacaktır. Buna çok değil yakın zamanda şahit olacağız.

Meral Hanım’ın gayreti tek başına çığlık çığlığa koşuşturması yeterli olmadığı kanaatindeyim. O esen rüzgar sanki dinmiş yerini bir boş ve manasız bakışlar almış gibi. Tek kelime ile muamma olan gidişatın son günlerde daha belirgin olarak hanelerine yazılacağını düşünmekteyim. Ama cesur yürek tek başına ittifaka mahkum olmadan yürümektedir. Konuşma üslubunu değiştirse de “kısa cümleler, soru-cevaplı diyaloglar, bol tekrarlı nidalar” daha çok cezbedici olduğuna şahit oluyoruz. Hem kolay anlaşılan kısa cümleler, hem demagojik sorulu cevaplı diyaloglar hem dinleyenleri heyecanlandırıyor hem de kendisine soluk alma yeni fikirler düşünme fırsatı verecektir. Listede yerini beğenmeyenlerin hezeyanı da bu aşamada olabilecek işlerden olmasına rağmen ilk defa seçim atmosferi yaşayan bir partiye daha çok olumsuzluk olarak dönmez umut ederim.

Seçimlerden memleketin kazanması, vatanın karlı çıkması, milletin huzur bulması dileklerimizle herkese marifetince başarılar dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.