Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sefer Aşır Eraslan Hoca’nın Özbekistan ziyareti

A+A-

Eğitimci, yazar, emekli öğretmen Sefer Aşır Eraslan 1994 yılında görevli olarak gittiği Özbekistan’ın Andican şehrindeki Devlet Üniversitesi ile yine aynı şehirdeki Andican’daki Cihan Dilleri Üniversitesinde çalışmıştı.

Andican şehri Özbekistan’ın Fergana Vadisi denilen doğu bölgesinde Siriderya, Seyhun nehrinin kenarında bir şehir. Buradan Babürşah ve Mahlarayım Nadire Begüm, Enver Paşa’nın silah arkadaşı, en sadık dostu, şair Abdulhamit Süleyman Çolpan yetişmiştir. Özbekistan’ın dili, resmi Özbekçesi Andican ağzı kabul edilmiş olup “Altın vadi” de denilen en verimli topraklar üzerine olan Andican şehri, bir dönem bakanlık da yapmış olan Prof. Dr. Ahat Andican hocanın da memleketidir.

Bu iki üniversitede Türk Dili dersleri veren Sefer Aşır Eraslan oradaki dostluklarının yirmi yıldır eskimediğini daha çok arttığını belirterek bu yıl hem Özbekistan’ın müstakillik bayram(Bağımsızlık Bayramı) hem de üniversitelerin açılışı münasebetiyle açılış konuşması ve ilk dersi vermek üzere Andican Devlet Üniversitesi Rektörlüğü tarafından bu şehre davet edilmiştir. İslam Kerimov’un vefatından sonra yerine geçen Sayın Şevket Mirzayoyev’in açıklık politikası gereği ilişkiler yeni bir durum almıştır.

Her alanda geçerli olan bu durum eğitimde de kendisini göstermektedir. 3-13 eylül tarihleri arasında davetli olan hocamız ayrıca yine ders verdiği Kırgızistan’ın Oş şehrindeki üniversite ile Tacikistan’ın Kanlıbadem şehirlerini de ziyaret edecektir. Taşkent Cihan Dilleri Üniversitesi’nde de ilk ders programına katılarak 13 Eylül günü dönecektir. Hocamıza hayırlı yolculuklar ve başarılar dileriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.