İhsan Akça

İhsan Akça

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şehrin temizliği

A+A-

Zamanımızda bütün şehirlerimize, köy ve beldelerden akın akın aileler geldi gelen bu ailelerin birçoğu şehir yaşantısına uyum sağlamakta zorluk çektiler bu durum yalnız şehrimiz Kırıkkale için değil büyük şehirler başta olmak üzere bütün şehirlerde var, bunu söylerken köyden gelen ailelerimizi kınıyor ve küçümsüyor değilim böyle bir düşünce aklımdan bile geçmez, ama şehir hayatıyla köy hayatı yani yaşantısı arasında büyük farkların olduğu da inkâr edilmez. Onun için uyum sağlamaya çalışan ailelere yardımcı olmak hepimizin görevidir.

Şehirde yaşayan her ailenin kendi evi gibi hatta daha itinalı şekilde şehrinin temizliği için ilgilenmeli sorumluluk taşımalıdır. Şehir bütün şehir halkının müşterek mekanıdır. Bunu anlamak ona göre hareket etmek şehirde yaşayan her vatandaşın görevidir. Vatandaş gerekli sorumluluğu yerine getirirken gücü dışındaki işleri de şehrin yetkili kurumları yerine getirir böylelikle müşterek bir çalışma meydana gelir ki o da şehrin temiz ve güzelliğini meydana getirir.

Şehrin güzelliği şehirde yaşayanlarla doğru orantılıdır, eğer şehirde yaşayanlar şehirde yaşamanın sorumluluğunu yerine getirişe o şehir imrenilecek bir şehir olur bunu yaratmak zor bir iş değil. Örneğin çöplerimizi çöplerin alındığı gün ve saatlerde çıkarıp uygun poşetlerle uygun yerlere koyarsak, görevlilerde planladıkları gün ve saate uyarlarsa çöp meselesi hallolmuş olur, bu günlerde bilhassa çevre mahallelerde saçla ve pekmez işleri yapılmakta oradaki vatandaşlarda biraz daha dikkatli olurlarsa şehrin temizliğine yardımcı olurlar. Şehrin en büyük sıkıntılarından biride işi biten poşetlerin ve gazete parçalarının gelişi güzel yerlere atılması yani benden gitsin de ne olursa olsun zihniyetiyle çevrenin kirletilmesidir. Boş naylon poşetlerin şehrimizi ne kadar kirlettiğini hepimiz gözlerimizle görüyor yaşıyoruz. Devlet yılbaşından sonra bu çirkinlikten kurtulmak için naylon poşetleri paralı almayı veya eskisi gibi file ve benzeri araçlar kullanmayı getirecek ama ne olur her şeyi devletten beklemeden kendi görevimizi bilelim de şehrimizi kirletmemeye çalışalım.

Şehrimizde bir de en büyük sorun olarak ses kirliliği var, buda bazı araçlardaki havalı kornalar ile eksozlarındaki susturucusu çıkarılmış araçların eksoz gürültüleri ve eksozlardan çıkan motoru bakımsız araçların kirli gazları bu havalı kornalar ile eksozundan kirli gaz çıkaran araçların genelde resmi araçlar olduğu gibi mahalle dolmuşlarında da karşılaşılmaktadır. Bunların giderilmesi zor olmasa gerek. Şükürler olsun ki; şehrimize doğangaz gelip hizmete girince sobaların kirliliğinden kurtulduk, en çok hava kirliliği içinde olan şehrimiz şimdi temiz havalar içinde yerini aldı.

Şehrimizin merkezinde yenilenen çöp kutuları daha temiz daha kibar oldu onuda amacına uygun kullanmak yine şehrimiz halkına aittir çünkü bunlar halkımızın kullanması şehrimizin temizliği için yapılmıştır. Buna zarar verilmemesi yine halkımızın menfaatinedir şehrimizi kabuklu yemiş kirliliğinden yollarımızı poşet ve gazete atıklarından korumak hepimizin görevidir. Bunları yani hatalı davranışlara devam edenleri de uyarmak, hatadan döndürmek görevlilerin görevidir bunları yaparsak şehrimizi yaşanabilir bir mekan yapar bundan da bütün şehir halkı mutluluk duyar. Bunu başarmak zor değildir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.