Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Senin kuduz aşıların tamam mı?

A+A-

Gençliğimiz nereye gidiyor?

Gençlerimiz nereye koşuyor mu desem acaba bilemedim. Çünkü bu soru son günlerde artık çok söylenmeye başladı. Gerçekten gençlerimiz ne yapmak istiyor, neyi yapmak istemiyor bilemiyorum. Belki kendileri de bilmiyor bu sorunun karşılığını “ben nereye gidiyorum?”

Bu konuya nereden girdim diye soracak olursanız hiç girmemiş olmayı dilerdim gerçekten. Çünkü beni hem “üzdü” hem de “irrite” etti.

Önceki gün Kızılay’da büyük bir alışveriş merkezi var Ankaralılar bilir. Orada bir işim vardı. İşimi hallettikten sonra yürüyen merdivenlerden yukarı çıkıyordum. Benim dışımda merdivenlerden çıkan iki genç sevgili vardı.

Merdivenlerde hem “kıkırdaşıyor” hem de kaba tabirle “oynaşıyordu” desem yeridir. Gençlerden kız olan erkek arkadaşını “yanağından hafifçe ısırdı” erkek olan biran döndü kız arkadaşına şunu söyledi “senin kuduz aşıların tamam mı?”

Ben neye uğradığıyım şaşırdım inanın şok oldum. İki genç sevgili birbirlerine bu kadar itici bu kadar samimiyetsiz mi yaklaşır. Söylediği söze bakar mısın “senin kuduz aşıların tamam mı?” bunu söyleyen bir gençten ben ne beklerim, siz ne beklersiniz?

Anlaşılan o ki bunlar sevgili değil birbirlerinden bir şekilde yararlanmaya çalışan iki genç ve birbirleriyle işleri bitince de herkes kendi yoluna diyecek türden gençler onun için onlar adına üzüldüm onlar adına gerçekten düşündün. Gençler ne zaman bu hale geldi ki birbirlerine bu sıfatlarla seslenebiliyorlar.

Bilmiyorum eğitim sistemimiz zayıf ta iyi mi eğitemiyor muyuz? Yahut eğitim sistemi iyi de yeni nesilde iş yok mu desek. Çünkü birçok arkadaşım, dostum hep aynı şeyi söylüyor yeni nesilde iş yok. Neden iş olmasın. İş var da onların işine gelmiyor. Sorumluluk almak yerine günlük yaşamın keyfini çıkarma derdindeler.

Neden düşünsün yarınını. Onların yerine anne ve babaları düşünüyor ya yetmez mi? Çünkü bizler çocuklarımızı anne baba odaklı yetiştirdiğimiz için bu hale gelmelerinin bir yerde sebebi de bizler oluyor sanırım.

Çünkü evlatlarımızı çocukluktan evleninceye kadar özgüvenlerini geliştirecek çalışmalar içinde bulunmalarına neredeyse izin vermiyoruz. Onların yerine iyiye kötüye biz karar veriyoruz. Onlara bir türlü sorumluluk yüklemiyoruz ki kendilerine olan güvenleri yerine gelsin ve daha sorumluluk sahibi bireyler olarak hayata tutunsunlar.

Hal böyle olunca bu gençlerin bu kadar sorumsuz birbirlerine söyledikleri bu ve buna benzer sözler artık hiç birimizi şaşırtmıyor. Hatta bazen öyle hareketleriyle karşılaşıyoruz ki insan bu kadar olmaz diyor.

Bakın çevrenize otobüslerde, parklarda, alış veriş merkezlerinde lise çağındaki çocukların hareketlerini insan bazen utanarak izliyoruz. Burada en büyük görev ailelere düşüyor ve çocuklarınızı lütfen iyi yetiştirin insanlara değer vermesini öğretin ve onların sorumluluk almalarını sağlayın ki geleceğe daha güvenle baksınlar.

Anne ve babalar çocuklarını küçük yaştan itibaren spora yönlendirirlerse bu işin altından daha kolay kalkarlar. Çünkü spor yapmak hem daha zinde tutar hem de kendine güvenen gençlerin topluma daha kolay adapte olmalarını sağlar. Ne demiş Mustafa Kemal Atatürk “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur”

İyi hafta sonları…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.