Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

SERBEST VURUŞ

A+A-

Tosun Paşa

Beşiktaş Salı günü deplasmanda Fransa’nın Monaco takımını yenerek 3’te üç yapan ilk Türk takımı oldu. Kuşkusuz gecenin yıldızı Cenk Tosun namı diğer Beşiktaş taraftarının deyimiyle “Tosun Paşa” oldu.

Cenk Tosun salı akşamı maçın ve gecenin oyuncusu seçilirken bunun tesadüf olmadığını bir kez daha gösterdi. Çünkü Cenk çok çalışarak bu seviyeye geldi ve bu seviyede kalmayı başardı.

Beşiktaş’a geldiği ilk sezon beklentilerin uzağında kalınca yerine yeni golcü arayışları başladı fakat bunlar Cenk Tosun’u yıldırmayıp daha da hırslandırdı. Bu hırs gerçekten işe yaradı ve Cenk şimdi Avrupa’nın sayılı golcülerinden birisi oldu. Artık milyon Eurolar konuşulmaya başladı transferi için.

Beşiktaş’ın şampiyon olduğu 2016-2017 sezonunda Cenk Tosun büyük çıkışın ilk ayak seslerini vermeye başladı. Dünya çapında bir golcü olan Alman Mario Gomez’in ardında yedek bekledi zaman zaman forma buldu, zaman forma bulamadı. Ne oyuna küstü ne, takıma küstü ne de hocasına kızdı. Sadece ama sadece çalışarak büyük çıkışın ilk sinyallerini vermeye başladı.

Bir sonraki sezon Beşiktaş yine şampiyon oldu ve Cenk Tosun’un önünde bu kez Kamerunlu Vincent Aboubakar engeli çıktı. Porto’dan kiralanan Aboubakar ile zorlu bir yarışa giren Cenk yine yılmadı ve çalışmaya devam etti. Beşiktaş’ın şampiyonluğunda attığı kritik gollerle büyük katkı sağlayan Cenk yine takımının en güvenilir isimlerinden birisi oldu. Cenk yine formayı buldu ve elinden gelenin en iyisini yaptı.

Cenk Tosun’un çıkışı bu sezon başladı. Fakat önüne yine bir engel çıktı. Bu kez İspanya’nın iyi golcülerinden birisi olan Alvaro Negredo transfer edildi transfer edildi. Fakat bu Cenk’i durdurmaya yetmedi ve aksine daha da hırslandırdı ve bugünkü başarıyı yakalamasında belki de bir basamak oldu.

Şimdi Avrupa’nın birçok dev kulübü Cenk Tosun’u transfer etmek için uğraşıyor. Hatta sezon başında İngiltere’nin Crystal Palace takımı 12 milyon Euro vermiş fakat kulüp bunu kabul etmemişti. Şimdi işler değişti Cenk gol attıkça fiyatı katlandı ve değeri arttı. Artık daha büyük paralar konuşulmaya başlandı ve konuşulması da doğaldır.

Cenk Tosun çalışmanın, azmin ve gayretin sonucu bu seviyeye geldi. Takım içinde sıkıntı çıkarmayan ve sadece işine bakan bir futbolcunun yanı sıra mütevazi kişiliği ile de bu göz kamaştırıyor. Milli takımdaki performansı ile de gollerine devam eden Cenk bu başarısını sürdürdüğü takdirde sanırım devre arası veya sezon sonunda transfer olacak gibi görünüyor.

Yolun açık olsun diyor bu azmi ve çalışması ile daha büyük başarılara imza atacaktır Cenk Tosun bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Yeter ki şımarmasın ve işini en iyi şekilde yapsın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları