Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şevket Kazan vefat etti

A+A-

Her canlı o da ölümü tattı. Rahmetli Necmettin Erbakan’ın samimi ve sadık arkadaşı olan rahmetli makul bir adamdı. Aşırılıkları olmayan mutedil bir adamdı. Taraftarı olsun olmasın sevilen bir adamdı. Kendisine rahmet diliyoruz. Ailesine başsağlığı diliyoruz. Taziyelerimizi sunuyoruz dava arkadaşlarına. Eski politikacılardan bir gurup ile otururken (hiçbir politikacı eskidiğine inanmaz kerametin kendisinde olduğuna inanır) rahmetliden bahsedildi. Gayet makul bir ortamda mütebessüm bir eda ile anlatıl bahsedildi kendisinden. Yine kendisi ile beraber politika yapan ancak muhalif olduğu bilinen bir lafazan politikacıdan bahsettim. Suratlar asıldı, herkes mırıldanmaya başladı. Belli ki rahmetli Kazan ne kadar muhalif de olsa diğerleri tarafından reddedilmeyen bir adamdı.

Yıl 1977. Rahmetli Kazan, Çalışma Bakanlığı yapmış bir siyasetçi. Zonguldak iline bağlı Eflani ilçesindeki ilçe binasının ikinci katından bir konuşma irad eyledi. Alt katta da AP Partisinin ilçe merkezi var. Kazan’ı dikkatle ve tebessümle dinleyen AP adayı laf ustası cevval adam Gültekin Kızılışık var. Konuşma saati gelince rahmetli Kazan balkona çıktı Rahmetli Gültekin Kızılışık’ı dinliyor. O da mütebüssüm bir eda ile dinlemektedir. Şimdiki gibi hakaretler ve küfürler olmadığı için tebessüm ederek biri diğerini bekliyor. Rahmetli Gültekin Kızılışık yukarıyı, üstte balkonda oturup konuşmasını dinleyen Rahmetli Kazan’ı işaret ederek, “Dikkat edin çok yakında kazanın dibi delinecek” dedi. Seyirciler bir yukarıdaki Kazan’a baktılar bir Gültekin beyin o ateşli olduğu kadar etkili akıcı konuşmasını dinlemeye devam ediyorlardı. Demek Kazan’ın dibi o zaman değil bu zamanda delinecekmiş. Af ve mağfiret diliyorum.

Şevket Kazan ile alakalı olarak son anlatacağım şey aklımda hafızamda kalan konu tahminen on yıl evvel bir 28 Şubat yıldönümünde bir önceki günde yaşananları anlatıyordu. 27 Şubat akşamı Sayın İP genel başkanı Meral Akşener, o zaman İçişleri Bakanı. Şevket Kazan’a telefon açıyor gece geç saatlerde. “Abi bizim istihbarat haber almış bu gece ihtilal yapacaklarmış. Ne yapalım şimdi” der. Rahmetli de Hakk’ka teslim olmuş bir insan olarak “üç kulhü bir Elham oku ve yat. Allah kerimdir” der. (o kötü günlerde korkup kaçan bir büyük şehir belediye başkanı da Tayyip Bey ile RP şadırvanında abdest alırken korkularını ve evhamlarını anlatır. Tayyip de “Bırak hoca bunları abdestini al gerisini Allah’a bırak. Allah kerimdir” der)

Şevket Kazan’a tekrar rahmet diliyorum. Türk milletine hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Biz hakkımızı helal ettik kendisine. Karşılıksız ve pazarlıksız olarak. Son zamanlarında alzaymır hastalığı sebebiyle perişan olduğunu işitiyorduk. İki güzel şeyden birisi vaki olmuş. Bir kazan dolusu tebrik ve teşekkürler.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.