Abdullah Özgişi

Abdullah Özgişi

Din Görevlisi
Yazarın Tüm Yazıları >

Şeytanların Zincire Vurulması Nasıl Oluyor?

A+A-

Efendimiz aleyhissalatü vesselam buyuruyor;

إِذَا جَاءَ رَمَضَانُ فُتِّحَتْ أَبْوَابُ الْجَنَّةِ وَغُلِّقَتْ أَبْوَابُ النَّارِ وَصُفِّدَتْ الشَّيَاطِينُ''

‘’Ramazan geldiğinde Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur.’’ (Buhârî, Savm 5, Müslim, Sıyâm 1, 2, 4, 5)

Efendimiz a.s’ın bu hadisini her okuduğumuz ve duyduğumuzda oh be ne güzel bir ay rahatız, şeytan insanlardan elini çekti deriz, öyle de inanırız ama daha Ramazanın İlk günlerinde insanlarda gözlemlenen olumsuz davranışlara bir anlam veremeyiz. Ekmek fırınlarının önünde kuyruk kavgası, iftar saati yaklaşırken trafikte birbirimize bağırma çağırmalar, bilhassa sigara tiryakilerinin ikindiden sora (Ramazanın ilk günlerinde) sinir topuna dönerek çatacak adam araması vs, anlam veremediğimiz büyük-küçük olaylar. Peki, Hadis-i şerifi nasıl anlamalı ya da yorumlamalıyız. Oysa ki Hadis, sahih hadistir.

Bu konuda yazılmış tüm hadis şerhlerinden ve de din büyüklerimizden edindiğim kanat şudur:

1-Şeytanlar zincirle bağlanır, hareket kabiliyeti azalır. Tamamen yok edilmez. Atların ya da eşeklerin uzaklara kaçmaması ve hareketinin sınırlandırılması için zincir ve demirden halkalı bukağı takılır, halkalar ayaklarına geçirilir halkalara da bir zincir vurulur. Böylece koşması engellenir.

2-Umumi şeytanlar bağlanır, hususi şeytanlar bağlanmaz. Bilhassa ‘ins şeytanlar’ bağlanmazlar. Çünkü şeytanın tamamen etkisiz hale gelmesi imtihan sırrına aykırıdır. Orucu bozup bozmama konusunda bile bizi dürtükleyen özel şeytanımız, nefsimizin motoru olmaya devam edecektir.

3-Bu madde çok önemli; Şeytanlar iki çeşittir ins ve cin olmak üzere. Bu ins şeytanlar konusunu, sahih Hadisler ve yüce kitabımız Kur’an beyan ediyor. Ramazan’da cin şeytanlar bağlanıyor ins şeytanlar görevine aynen devam ediyorlar. Şer çıkarmak için, zulüm yapmak için ‘’Ramazanı mı buldun be adam’’ dediklerimiz işte bu ins şeytanlardır.

4-Oruç ibadetinin ferdi ve toplumsal bünyeye etkisiyle cin şeytanların etki alanı oldukça daralıyor. Bu da zincirlenmelerine sebep oluyor. Örneğin: 1998 Yılbaşının Ramazan ayına denk gelmesi ile, bir yıl önceki yani 1997 Yılbaşına göre toplumsal suç veya olumsuz olaylardaki fark bunu açıkça göstermektedir. Arada 20-30 kat fark vardır. Emniyet Genel Müdürlüğümüzün İstanbul için vermiş olduğu rakamlar aynen şöyle:

Olaylar1997 Yılbaşı

1998 Yılbaşı (Ramazan)

Trafik kazası545 29
Kazada yaralanma22225
Alkollü araç kullanma37991
Alkol koması7959
Alkollü kavga64227
Kavgada yaralanma48319


Başka söze gerek var mı bilmiyorum? Herhalde sıfır olay olmasını beklemiyoruz değil mi? Öyle olsaydı yani Ramazan’da tüm olumsuzluklar bitiverseydi yine imtihan sırrına aykırı olurdu. İbret almak isteyene, anlamak isteyene bu kadar veri yeter diye düşünüyorum.

Hayırlı Ramazanlar diliyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.