Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şiddetin “Kural”ı olmaz

A+A-

Bu hafta köşemde geçtiğimiz hafta Türkiye gündemine oturan bir konudan bahsetmek istiyorum. Sonu pek hoş olmayan bu olay ne yazık ki o kadar önemli konunun önüne geçti ki insan ne diyeceğini bilemiyor.

Hepimizin bildiği gibi şarkıcı Sıla ve oyuncu Ahmet Kural 29 Ekim gecesi aralarında geçen tartışma ile son zamanlarda gündemi bir hayli meşgul ettiler. Ahmet Kural’ın Sıla’ya uyguladığı şiddet hepimizi şaşkına çevirdi. Sonuçta Sıla halk tarafından çok sevilen sesi ve müziğiyle takdir edilen çok başarılı bir pop sanatçısı. Ahmet Kural ise son yıllarda oynadığı filmlerle gişe rekorları kıran yine o da halk tarafından çok sevilmiş oyuncu. İkisi de eğitimli ve başarılı.

Ama gelin görün ki Sıla’nın Ahmet Kural’ı savcılığa şikayet etmesi ile aralarında geçen kötü olayı hepimiz öğrenmiş olduk. Ve tabi ki şok olduk. Bu da bize toplumumuzun hangi sektörden hangi kesimden olursa olsun şiddetten vazgeçmediğini göstermekte.

İkilinin arasında geçen olaylara ilişkin birçok sebep söylenmekte ama sebep ne olursa olsun sonuç şiddet olmamalıdır.  Sanki şiddeti haklı çıkarmaya çalışır gibi nedenler ortaya sürülmektedir.

Öte taraftan Ahmet Kural yaptığı ilk açıklamada neyi söylediğinin farkında bile değil, anlaşılan halen ayılamamış çıkmış açıklama yapıyor 28 Ekim Salı akşamı olay yaşandı diyor. 28 Ekim pazara geliyor daha ne dediğinin farkında değil ciddiyetsiz bir biçimde kendince yaptığı işi kurtarmaya çalışıyor.

Oysaki biz ikiliyi çok sevmiş ve birbirine çok yakıştırmıştık. Ama hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi olmuyor. Gerçek şu ki para, mal, mülk, şan, şöhret hiçbir zaman tam anlamıyla mutluluk getirmiyor. 

Eğitim almış olmak ta yeterli gelmiyor çünkü önemli olanın insanın kendini eğitmesi olduğunu, bu örnekte de gayet açık bir şekilde görüyoruz.

Hepimizin filmlerini izlerken hayran olduğumuz eğitimli sanatçı Ahmet Kural ilk defa olamayan, toplumun çok yadırgayacağı şiddet haberiyle karşımıza çıkıyor. Bu da gösteriyor ki aslında Ahmet Kural kendini eğitememiş. İlişkilerde kavga olabilir ama şiddet asla olmamalı.

Gurur kırıcı ve incitici bir durum bu. Sıla sonuçta hem güzel hem başarılı, hem kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü bir kadın. Böyle bir haberle gündem olmak eminim onu çok incitmiş ve üzmüştür. Ya kendi ayakları üzerinde duramayan ve sesini çıkaramayan kadınlar ne yapsın?

Bu olayın sonunda bakalım Ahmet Kural artık toplum karşısına nasıl çıkacak. Şiddet yanlısı olduğu iyice ortaya çıktı. Daha önce ki kız arkadaşına da şiddet uygulamış, bence sanat hayatına devam etmek istiyor ise bu yönünü tedavi ettirmeli. Buna eğilimini arttıran şeylerden uzak durmalı. Sonuçta şöhret kolay kazanılmıyor. Kolay da kaybedilmemeli.

Bütün kadınlardan ve Sıla’dan özür dilese de yaptığı affedilir bir şey değil.

Sanatçı topluma örnek olmalı, sanatçı sansasyonlarıyla değil sanatıyla gündem olmalı. Günümüzde gerçek sanatçı görmek çok zor. Umarım bu olaydan ders çıkartarak, bunun gibi olayların yaşanması engellenir. Son olarak Sıla’ya çok geçmiş olsun demek istiyorum. Yanındayız Sıla. Seni ve sanatını seviyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.