Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sigara ve ahretimiz

A+A-

Zararlı alışkanlıklardan biri olan sigara organlara ve vücuda birçok zarar vermekte yaptığı hastalıkları bilindiği halde yaygın olarak kullanmaktadır.

Bulunduğu ortam ve kişide kötü ve ağır koku yayar. Eşler arasında sevgi yerine nefret ve tiksintiyi ve kazancın verilmesi sonucunda boşanmalara neden oluşturur. Cilt bozulacağından, kırışıklıklar, cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar. Dişlerde, sarı, kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, dişeti hastalıkları, Ağız ve yutakta tat alma eksikliği, gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesi ile kansere yakalanmayı fazlalaşır. Kalp ve damarların iç cidarlarının görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi durumlar ortaya çıkarır. Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer), içildiğinde her bir nefeste ellibin hücrenin ölümüne sebep olur. Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük, burunda koku alma duygusu azalması, akciğerlerde, alviollerin görev yapamaması ve kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana getirir. Mide ve yemek borusunda kararma,mide duvarlarında polipler oluşturarak, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaştırır. Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim ve pankreas kanseri riski ile testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir. İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir. Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama, kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana getirir. Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur. Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur. Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur. Anne ve baba içtiği takdirde genetik aktarım olarak, çocuklarına geçmektedir.

Sigara içenler sigarayı bırakmaları gerektiğini bir takım yol ve yöntemler geçirerek ve doktor kontrolüyle gözlemlenerek bırakması mümkün olmaktadır. Başta kendi nefsiyle mücadele etmek için karar verme, azim etmeye, bırakmaya kendine, yakınlarına ve yaratıcıya söz vermesi gerekir. Belirli bir süreç de üç paket sigara içen bir bayanın sıfır almaması sonucunda, oruçla yaptığı gayreti ve iradesi sonucunda 40 gün oruç sonunda da altı yıldır bıraktığı da bir gerçektir.

İçilen sigara adedine göre genlerde meydana gelen değişimler ortaya konuldu. Günde 20 sigara içen kişinin akciğer hücrelerinde yılda 150 mutasyon olduğu, sigara içmeyi bıraksa dahi DNA'da meydana gelen mutasyonlar kalıcı oluyor.

Bilimsel araştırmalar sonunda içeriğinde 4000'den fazla madde olduğu saptanan bu zehirleyici maddelerin büyük bir kısmı kanser yapıcı (KANSEROJEN) özellik içermektedir. Sigara dumanındaki en tehlikeli 3 madde, Karbonmonoksit, Nikotin ve katran'dır. Katranda, Arsenik (fare zehiri) helal bir içecek değildir. İçinde Polonyum-210 (kanserojen), Radon(radyasyon, Menatol (füze yakıtı), Toluen (tiner), Kadmiyum (akü metali), Bütan ( tüp gaz), DDT (bocek oldurucu), Hidrojen siyanür (gaz odalarında kullanılan zehir), Arsenik (fare zehiri), Amonyak (tuvalet, temizleyicisi), Karbon (egzoz monoksit gazı), Aseton (oje sokucu), Naftalin (güve kovucu), Nikotin ve 3885 toksik madde. Bulunanlardan bazılarıdır.

Nikotinin, esrar, eroin ve morfin gibi bağımlılık yapıcı özelliği olup, sinir sistemini etkiler, kalp ve damarların sağlıklı çalışmasını engeller, kan basıncını ve nabız hızını artırır.

Unutulmamalıdır ki, Zaman, emek, enerji, kağıt, kalem, mürekkep. Hepsinden mühimi de faydalı bir şeyle meşgul olunmamak israf olup, sigaranın zararları sadece vücudumuzdaki organlarımıza değil, çevremize ve bütçemize neslimize olup, İçildiği sürede sigaraya, alkole, şans oyunlarına, bağımlılığı oluşturan maddelere harcanan para içilen yıllar suresince hesaplandığında, israf sonucu kaybı düşünün! Sigara içenlerin yapacağı her günü bir hesaba yatırsalar 6 milyona yakın işsiz ölünceye kadar işte çalışmadan asgari ücretle yaşamını sürdürür

Daha sağlıklı hem de rahat bir hayat yaşama birde, ahretimiz olmasın ziyanı için, sigara ve diğer bağımlılığı oluşturan maddelerinin tüketiminin getirdiği pişmanlığın boyutu ayet ve hadisler ışığında bakmamızda gerekmektedir. Nerede kaldı kitaplara inandığımız? Sorusunu düşünmemiz gerekir.

Yüce kitabımızda ayetlerde; “Yiyiniz içiniz; fakat israf etmeyiniz! Çünkü Allâh isrâf edenleri sevmez.” (A'râf Suresi 7/31) Akrabaya hakkını ver, yoksula ve yolda kalmışa da. İsraf ederek saçıp-savurma. (İsra Suresi / 26) Çünkü saçıp-savuranlar, şeytanın kardeşleri olmuşlardır; şeytan ise Rabbine karşı nankördür. (İsra Suresi / 27) Eli sıkı olma, büsbütün eli açık da olma. Sonra kınanır ve çaresiz kalırsın. (İsra Suresi / 29) Şüphesiz Rabbin, dilediğine rızkı bol bol verir ve (dilediğine) kısar. Çünkü O, gerçekten kullarından haberdardır ve onları görmektedir. (İsra Suresi / 30) Onlar, harcadıkları zaman, ne israf ederler, ne kısarlar; (harcamaları,) ikisi arasında orta bir yoldur. (Furkan Suresi / 67 ) . Ayrıca fussilet suresi (41) (20 - Nihayet oraya vardıkları zaman kulakları, gözleri ve derileri yaptıkları şeyler hakkında onların aleyhinde şahitlik ederler. 21 - Onlar derilerine: "Niçin aleyhimize şahitlik ettiniz?" derler. Derileri de: "Bizi her şeyi konuşturan Allah konuşturdu, sizi ilk defa yaratan O'dur ve siz yine O'na döndürülüyorsunuz" derler. 22 - Siz kulaklarınızın, gözlerinizin ve derilerinizin aleyhinizde şahitlik edeceğinden korkarak kötülükten sakınmıyordunuz. Fakat yaptıklarınızdan birçoğunu Allah'ın bilmeyeceğini zannediyordunuz. 23 - İşte Rabbiniz hakkında beslediğiniz bu zannınız sizi helak etti de zarara uğrayanlardan oldunuz. 24 - Şimdi eğer dayanabilirlerse onların yeri ateştir. Yok eğer hoşnutluğa dönmek isterlerse bile artık onlar hoşnut edileceklerden değildirler. 25 - Biz onlara birtakım arkadaşlar musallat ettik de onlar kendilerine önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini güzel gösterdiler. Böylece kendilerinden önce gelip, geçmiş olan cin ve insan toplulukları hakkındaki, azap sözü onlar için de hak oldu. Doğrusu onların hepsi de kendilerine yazık etmişlerdir) organlarımızın konuşmasıyla bu zehirden ve israftan bahsedeceği de bir gerçektir.

Hadisi şeriflerde ise; Hz. Peygamber (asm),“Kibirsiz ve israf etmeden yiyiniz, içiniz, giyiniz ve sadaka veriniz.” ''Tirmizî,. '' Bir defasında Hz. Peygamber (asm) Sa’d’e uğradı. Sa’d bu esnada abdest alıyordu. Resûlullah (asm), (onun suyu aşırı kullandığını görünce); "Bu israf nedir?" diye sordu. Sa’d de, "Abdestte de israf olur mu?" dediğinde Hz. Peygamber (asm) de “Evet, hatta akmakta olan bir nehirde abdest alsan bile...” şeklinde cevap verdi. '' Ebu Davud,.'' “Her istediğini yemen israftandır.” (İbn Mace,). “Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından ve bildiklerini yaşayıp yaşamadığından sorguya çekilmedikçe, bulunduğu yerden kıpırdayamaz.” ''Tirmizî,.'' (Allahü teâlâ, bir kuluna mal ve ilim verir. Bu kul da haramlardan kaçınır, akrabasını sevindirir, malından hakkı olanları bilip verir ise, Cennetin yüksek derecesine kavuşur.) [Tirmizi] (İki şeyden birine kavuşana gıpta etmek, imrenmek yerinde olur. Allahü teâlâ bir kimseye İslam ilimlerini ihsan eder. Bu da, her hareketini, bilgisine uygun yapar. İkincisi, Allahü teâlâ, birine çok mal verir. Bu da malını, Allahü teâlânın razı olduğu, beğendiği yerlere harcar.) [Müslim] buyurmaktadır.

İktisat, az şeyi çoğaltır, israf, çok şeyi azaltır. Hz. Ali Herkese, israf olarak canının her istediğini yemesi yeter! Hz. Ömer (ra) Bazı insanlar; nasihat etmek için değil, Kusur bulmak için uğraşırlar; ya kalbini kırarlar ya da ümidini… Selam ve duayla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.