Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şirin ve Arif idi

A+A-

Ozan Arif ismiyle maruf bazılarının “sivri dilli” dediği bize göre ise, şirin dilli ozanımız vefat etti. Rahmeti, merhameti, bağışlayıcılığı bol olan Allah’ım merhametiyle hükmetsin inşallah. Geç kalmamıza rağmen Ozan Arif’i tanıyıp da yazmayan vebal altındadır. Elbette onun bir zamanlar “enik” dedikleri kocaman olmuşlar ama o farkına varmamış büyüdüklerinin.  Onların vefasızlığı aynı zamanda bu dava için de bir gösterge. Belli bir amaç için bir araya gelmiş güruhun bir dava değil bir araç için bir arada olduklarını göstermektedir. Etraflarına baksın bu ne idüğü belli olmayan zevat. Devletin başı Sayın Recep Tayyip Erdoğan hasta olan tanıdıklarını ya evinde veya hastanede veya bir başka yerde ziyaret edip şifalar dilemektedir. Vefat ederse de mutlaka evini ziyaret edip Kur’an okumaktadır. Taziyelerini sunmaktadır. Bir güzel Müslüman profili çizmektedir. Ya siz nemrudi bir kibirle el uzatmaktasınız. Ne güzel bir davranış bu Sayın Erdoğan’ın yaptığı. Daha kendisi gitmeden veya kendisinin gidemediği yerlere adamlarını kaç defa nasıl gönderdiklerine dair bilgiye sahibiz. İşte Müslüman davranışı gönül alma harekatı buna denir. Daha küçücük çocuğun gönlünü alıp elini öpen Sayın Erdoğan ne güzel bir incelik yapmaktadır. Lakin Suudi ziyaretinde Arap çocuğun elini öpmesini çocuk da olsa sevmedim. Hudutlarımız dışındakini sevmiyorum. Çünkü Arap bu inceliği anlamaz. Peygamberin nezaketini anlayamayan Arap, Erdoğan’ın mesajını hiç anlamaz.

Ozan Arif meydanlarda, 12 Eylül öncesinde şimdiki kahraman kesilenlerin sindiği şimdi de İncir ağacına bindiği zamanlarda o ABD ve NATO oyuncağı askerler terör estirirken” Barut değil şarap kokan paşalar, korkum yok korkum yok sizden” diye haykıran yiğittir. Buna sivri dilli diyen korkaklar ödlekler şimdi meydanlarda cirit atıyorlar. “Höt” deseler yine kaçarlar. Bir zamanlar “ozan” yerine “tozan” diyen onun tabiriyle enikler şimdi onu CHP’li olmakla itham ediyorlar. Siz CHP ile kanka olduğunuz zamanlarda da o CHP’ye olanca şirinliği ile eleştirilerde bulunuyordu. Dünyalıkların bu kadar esir ettiği, dünyaya midesinden bağlı bunlara söz söylemeye gerek yok. Ancak bu gün rahmet dilemekten imtina eden bu zavallılar onun hasta yatağındaki haliyle bile yiğitliği terk etmeyişini tenkit etmektedirler. Siz o hasta yatağındaki adama “eski bir hukukumuz var” deyip geçmiş olsuna vardınız mı?

Ozan Arif’i bu vatana düşman olanları, vatanın batmasına sessiz kalanları, içinde bir çekirdeği olmayanlar sevmedi. O vatan dedikçe bazıları hem olmayan davasını hem de vatanını satmaya kalktılar. O da buna “Vatan vatan da,esrar satan da var karı satan da; Çıkıyorlar akşam güneş batan da; Vatanım vatanım güzel vatanım” diyerek cevap verdi(şiirin orijinalini değil hafızamda kalanını yazdım) Bu gün hangi  vatanseverlik hissiyatı bu duygulardan Arif’in hissiyatından daha güçlüdür?

Ozan hem ozan idi hem de arif idi. Anadolu’da okur yazar olmayan, ancak dinleyerek öğrenen adamlara “arif-i ümmi” derler. Arif Şirin hem okuryazar hem de arif idi. Kenan Everen için, “Marmaris’te bir..  vardı” şiirini o zor şartlar altında Ozan söylerken korkmadan söylerken okumaya dahi korkanlar şimdi onu başka yaftalarla karalamaya çalışmaktadırlar. Hepsine yazıklar olsun. Topunun canı cehenneme. Hem Kenan Evren’e hem de başkalarına söylerken kendi öfkesini değil halkın duygularını dile getiriyordu. Ölenlerinizi rahmetle anınız” hükmüne rağmen hakaret edenler var. Onlar Erzurumlu İbrahim Hakkı efendinin ”narın da hoş nurun da hoş” şiirini söylerken dudaklarında ne kadar yakışıksız duruyor. Biliniz ki o “nar”ın nasıl hoş olduğunu ne kadar hoş olduğunu içine düştüğünüz zaman anlayacaksınız. Çünkü o zaman riya yok, yalan yok, gösteriş yok.

Ozan Arif ayarında bu gün kaç tane adam gibi adam var demiyorum onun çeyreği bile olamayacak adamaların gölgesine sığınanları da ayıplıyorum. Hiç olmazsa rahmet dilenmeliydi, ziyaret edilmeliydi. Ozan Arif’in cenaze merasimine onbinler katılmış. Bir parti lideri olmadan, bir cemaat lideri olmadan bir holdingin başkanı olmadan bu kadar sevenin toplandığı başka bir cenaze töreni bulamazsınız. Çünkü burada riya yok. Burada o insandan kalan oya talip olma yok. Ondan kalan zenginlikten pay alma gayreti de yok. Onların müritlerine sahiplenme yok.  Başkalarına da böyle bir cenaze merasimi nasip olur mu olmaz mı? Ruhun şad olsun Ozan Arif! Mekanın cennet olsun Ozan Arif!Sana dua sana selam olsun Ozan Arif!..

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.