Anadolu Gazetesi sordu Başkan Hakan Han Özcan cevapladı

Anadolu Gazetesi sordu Başkan Hakan Han Özcan cevapladı

AK Parti Ankara İl Başkanlığı organizasyonunda düzenlenen “Ankara Büyükşehir Belediyesinin icraatlarının” programında basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen İl başkanı Hakan Han Özcan değerlendirmede bulundu.

A+A-

AK Parti Ankara İl Başkanlığı organizasyonunda düzenlenen “Ankara Büyükşehir Belediyesinin icraatlarının” programında basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen İl başkanı Hakan Han Özcan değerlendirmede bulundu. Başkan Özcan Büyükşehir’in 100 günlük yaptığı projeleri değerlendirirken hem de gazetecilerin sorunlarını yanıtladı.

Anadolu Gazetesi Yazarı Gülay Ertunç’un sorularını programa damga vurdu. Ertunç’un “Özellikle Ankara’da ki yerel gazeteler ne kadar tanıyorsunuz sorusuna Başkan Hakan Han Özcan “Evet iyi tanıyorum. Bende yerelim Gölbaşı çocuğuyum” ifadelerini kullandı.

Özcan: Bende yerelim Gölbaşı çocuğuyum

AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nın organize ettiği ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 100 günlük icraatlarının değerlendirildiği kahvaltılı basın toplantısında İl Başkanı Hakan Han Özcan Ankaralı basın mensupları ile buluştu. İl Başkanı Özcan hem Büyükşehir’in 100 günlük projelerini değerlendirdi hem de gazetecilerin sorunlarını yanıtladı. AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın tasarruf açıklamalarına ilişkin, "Tasarruf belediyeciliği ile 136 milyonluk bir tasarruf edildiğini, bu tasarrufun da 100 günlük faaliyetler içinde önemli bir madde olarak öne çıkarıldığını görüyoruz. Bu tasarrufun neden yapıldığı, hangi gider kısılarak yapıldığı belli değil" dedi.

HANGİ GİDERLERDEN KISILARAK YAPILMIŞTIR?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın 100 günlük faaliyet raporuna ilişkin konuşan AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, “Bu kitapçılığı incelediğimizde tespit ettiğimiz belli konular var. En önemli konulardan biri, tasarruf belediyeciliği ile 136 milyonluk bir tasarruf edildiğini bu tasarrufun da 100 günlük faaliyetler içinde önemli bir madde olarak öne çıkarılması. Bu tasarrufun neden yapıldığı, hangi gider kısılarak yapıldığı belli değil. O rakamlara bakıldığında diğer gelirler bölümüne baktığımızda 2 buçuk milyarlık bir gelir var. Diğer gelirlerden kasıt merkezi hükümetin vermiş olduğu destektir” dedi.

BİZLER KAMUOYUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ

“100 günden öncesine, son seçim dönemine baktığımızda seçim bütçesi diyorlar ama tam tersine Büyükşehrin devletten gelen miktarı 1 milyar 363 milyon”  diyen Başkan Hakan Han Özcan, “ Son 100 günde 1 milyar 360 milyon, ilk yüz günde 2 buçuk milyar. Yani 1 milyar 130 milyonluk bir artış olmuş. Böyle bir artışta 136 milyon tasarruf ettik denilmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Sadece giderler kaleminde personel giderine baktığımız zaman Mustafa Tuna beyin 100 günlük son giderine bakıldığında 105 milyonluk bir gideri var. İlk 100 günde 232 milyonluk bir personel gideri var. Yüzde 120 bir artış var” dedi.

ÇİTFÇİLERİMİZ MAĞDUR EDİLDİ

Ankara’da yaşanan sel felaketinde gereken hassasiyetin gösterilmediğini ifade eden Başkan Özcan, su fiyatlarındaki indirimin AK Parti ve MHP gruplarının önerisi olarak meclise girdiğine dikkat çekerek, "Can kayıplarının olduğu ve maddi hasarın yaşandığı sel felaketinde CHP'nin belediye başkanı Londra’daki tatilinden dönmeyerek, sosyal medyadan kuru mesajla başsağlığı diledi. Tarım ve hayvancılığın il genelinde artırıldığı projelerin aksine Büyükşehrin her yıl dağıttığı tohum ve sebze fidesi kaldırıldı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Büyükşehir arasında yapılan analizler durma noktasına geldi. Çiftçilerimiz mağdur edildi, çalışanların ikramiyeleri iptal edildi” dedi.

MECLİS’İN KATKILARI GÖZMEZDEN GELİNİYOR

Faaliyet raporunda övünerek bahsedilen su indirimi büyükşehir belediye başkanının vaatleri arasında olmasına rağmen; AK Parti ve MHP gruplarının önerisi olarak meclise geldi. İlk seferde bizzat CHP'li başkan tarafından reddedildi. AK Parti ve MHP gruplarının ısrarı üzerine meclisten geçti. Bu sosyal medyada başkanın takdiri ile olmuş gibi yansıtıldı. Meclisin katkıları görmezden gelindi. 100 günlük kitapçıkta tarafsız kişilerin göreve getirildiği, tecrübeli personelin göreve getirildiği belirtildi. Fakat EGO Genel Müdürü Çevre Koruma Daire Başkanı, itfaiye daire başkanı iki defa değişti. Genel sekreter yardımcısı, genel sekreter, 39 üst düzey yöneticiden 19 tanesi ya baskıyla, görevlerinden istifa ettirilerek ya da kızağa alınarak yerlerine yenileri getirildi. Atanan bürokratlar arasında hukuki sıkıntıları olanların mevcudiyetleri gözümüzden kaçmadı. Her fırsatta söylenen 'Ankara’yı birlikte yöneteceğiz' sözleri unutularak, eyleme geçmeyerek muhalefet partilerin meclise getirdiği birçok önerge onaylanmadan, okunmadan reddedildi. Meclis toplantıları keyfi şekilde kapandı” ifadelerini kullandı.

İHALELER ŞEFFAF DEĞİL

Büyükşehir Belediyesi’nin canlı yayınla yaptığı ihalelerde usulsüzlükler olduğunu savunan Başkan Özcan, “Mansur Yavaş, 'Seçilmiş belediye başkanıyım saygı duyun' diyerek meclisin yetkisine ipotek koymaya kalktı. Sadece kendisi seçilmiş gibi, meclis üyelerinin seçilmiş olduğunu unuttu. Meclis üyelerimizin konuşmalarını da kesti. 15 Temmuz konuşmasını hatırlatalım. Şeffaf olduğu iddia edilen ihalelerin bazılarını ihaleyi kazananlara değil, ihaleye hiç girmeyen firmalara verildi. Bu usulsüzlük üzerine şirketler de mahkemeye başvurdu. Usulsüz genel kurullar yapıldı. Şirketleri bize vermiyorsunuz diye söylemleri var. Bunların aslı astarı yok. Birkaç şirketin sicilinden kaynaklı genel kurulları yapılmadı. Biz talimatları verdik” dedi.

ASKİ YETERSİZ KALDI

100 günlük faaliyet raporunda bilindiği gibi belediyelerin önemli yerleri kusursuz işlemedi. Birimler işlerini düzenli yapamaz hale geldi. Projeler uzarken performans düşüklüğü gözle görülür hale geldi. Yeşillendirilmiş alanlarda kurumalar meydana geldi. Sincan OSB kısa sırada bitmesi gereken kavşak hala bitirilmedi. Yol yapım çalışmalarında performans yüzde 30’lara düştü. İtfaiye daire başkanlığındaki idare rehaveti, can kaybına sebebiyet verdi. İtfaiyenin geç kalması sebebiyle bir yavrumuz kurtarılamadı. Sel felaketinde ASKİ yetersizliği sebebiyle çok sayıda maddi hasar meydana geldi. Metro ve Ankaray arızaları vatandaşlar için çekilmez hale geldi” dedi.

Ertunç: Şeffaflık adına ihaleler canlı yayınlanıyor. Sizde ihalelerin canlı yayındaki firmalara değil, farklı firmalara verildiğini söylüyorsunuz. Peki ihalelerin başka firmalara verildiğini nasıl biliyorsunuz?

Hakan Han Özcan: Hayır yansıyan mesela o canlı yayının içinde meclis toplantısından ziyade o ihalelerde o şirketin ihalesinde orda sese ve görüntüye yansıyan diyaloglar var. Eksik evraktan dolayı ihaleye girmesi gereken firmaların elenmesi gerekirken evraklarını tamamla gel ihaleye gir diyorlar. O gün, o ihaleyi girmemiş olan başka firmaya iş verilmiş. Bu olay ihale sonrası canlı yayınlar kapanıyor ve iş işten geçmiş oluyor. Yani maç bitmiş skor değişmiş ihaleye hiç girmeyen firma o ihaleyi almış oluyor. Şuanda bu ihalelere giren ve hakkının yendiğini düşünen firmalar mahkeme başvurarak haklarının yendiğini söylüyor” dedi.

Ertunç: Büyükşehrin kaybedilmesinin ardından öz eleştiri yaptınız mı?

Hakan Han Özcan: Biz hep özeleştirimizi istişaremizi yaparız ve yapmaya devam ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın kaybedilmesiyle alakalı olarak burada daha önce yine değerlendirmede bulunmuştum. Biz AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak Ankara’da 25 ilçeden 22 ilçeyi kazandık ve vatandaşımız yetkiyi bize verdi, Ankara Büyükşehir Meclisi’nde de açık ara farkla en fazla üyeye sahibiz. Burada da vatandaşımızın birinci tercihi olmuşuz. Bizlerde tabii ki kendi parti içimizde gerekli kurullarımızla hem seçimdeki yaşadığımız zorluklar hem saha raporlarımız hem de teşkilatımızın tespit etmiş olduğu konuların hepsini bir rapor halinde Genel Merkezimize sunduk ve konuyu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a arz ettik

Ertunç: Ankara’daki yerel gazeteleri tanıyor musunuz?

Hakan Han Özcan: Evet tanıyorum. Bende yerelim ve Gölbaşı çocuğuyum. Yerel basınımızın güçlü olması demek demokrasinin güçlü olması demek. Çünkü demokrasi yerelden başlıyor ve yerel gazeteleri her zaman destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. İnşallah bundan sonraki dönemde yerel basına her türlü desteği vereceğiz ve onların sorunlarıyla yakından ilgileneceğiz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.