Bakan Soylu'dan Türk Ermeni Patriği Maşalyan'a ziyaret

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan'ı ziyaret etti. Soylu, Maşalyan’a deprem bölgesindeki yardımları için teşekkürlerini iletti.

Bakan Soylu'dan Türk Ermeni Patriği Maşalyan'a ziyaret
Yayınlanma:

Bakan Soylu, "Orada tüm Ermeni cemaatleriyle nasıl bir birliktelik içerisinde olduğumuz, hem yardım toplamada gösterdikleri üstün davranış hem sizlerin oraya gelerek yaraların sarılmasında bizatihi katkı sunmanız, bu milletin birlikteliğini nasıl ortaya koyabileceği konusundaki en önemli örnektir" açıklamasını yaptı.

Soylu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek, "Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her meselenizde sizinle birlikteyiz. Biz buradan bütün dünyaya bir numune göstermek zorundayız. İstanbul'un, Anadolu medeniyetinin, birlikte yaşamanın, aynı zamanda birlikte güçlü olmanın anlayışını hep birlikte göstermek zorundayız" dedi.

Maşalyan ise Süleyman Soylu’nun geçmiş Ramazan Bayramı’nı kutlayarak, "Sizlerin gayretleriyle, devletimizin şifa veren elleriyle umarız oradaki vatandaşlarımız bir an önce normal hayatlarına döner. Kolay olmayacak ama hepimiz tek bir ülkeyiz, tek bir yüreğiz. Hep beraber bunun da üstesinden geliriz. Tek bir ülke, tek bir millet olmanın özelliği bu" ifadelerini kullandı.

Maşalyan Patrikhane’ye desteklerinden dolayı teşekkürlerini Bakan Soylu’ya ileterek, , "Herhangi bir sorunumuz olduğunda biliyoruz ki bizi işiten kulaklar var, dertlerimize huzur getirecekler var. Biz şahsınızda devletimizin, hükümetimizin, AK Parti'nin gülümseyen ve olumlu yüzünü gördük. Bir şekilde 20 sene öncesinde azınlık cemaatlerinin yaşamında önemli bir dönüm noktası oluştu" şeklinde konuştu.

Devletlerin yaklaşımıyla azınlık olma durumunun olumluya çevrilebileceğini söyleyen Maşalyan, "Biraz daha umutla bakıyoruz geleceğimize" dedi.

Özellikle vakıf seçimlerinde bazı aksaklıklar yaşadıklarını hatırlatan Maşalyan, "Biz aşamazdık onları kendi başımıza. Ama sizin girişimleriniz de olumlu oldu ve şimdi burada gördüğünüz bu vakıf yönetim kurulu başkanları seçildiler. Yeni bir nefes, yeni canlılık getirdiler cemaatimize. Biraz daha umutla bakıyoruz geleceğimize. Artık sorunlarımızı masaya yatırabilir ve onlara çözüm üretebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Maşalyan, cemaatlerinin mensubu olan Dr. Sevan Sıvacıoğlu’nun seçilebilir bir pozisyondan milletvekili adayı gösterdikleri için AK Parti’ye teşekkürlerini iletti. Maşalyan daha önce devlet adamlarının Patrikhaneyi ziyaret etmediğini ancak 20 yıldır bakanların, devlet adamlarının ve cumhurbaşkanlarının ziyarete geldiğini söyleyerek, "Bu, sizin şahsınızda ve aynı zamanda hükümetimizin özelinde azınlıklara karşı olumlu tavrı, bakışı ve pozitif ayrımcılığı bize gösteriyor. Bizim çok ihtiyacımız var bu konulara. Çünkü biz giderek azalan azınlıklarız. Genel nüfusta bütün azınlıkların oranı binde bir. Yani 85 milyonda 85 bin ancak. Bu Türkiye için de aynı zamanda bir kayıp. Türkiye'nin renkleri kaybolmasın, solmasın. Onun için bir şekilde bizim desteklenmemiz gerekiyor. Bugüne kadar bu desteği sizden gördüğümüz için teşekkür ediyorum" açıklamasını yaptı.

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.