Çavuşoğlu: Milletimiz her zaman özgürlükten, bağımsızlıktan yana

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir televizyon programında gündemi değerlendirdi.

Çavuşoğlu: Milletimiz her zaman özgürlükten, bağımsızlıktan yana
Yayınlanma:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turda kazanacağını tahmin eden Çavuşoğlu, oy oranının da yüzde 52-53 olacağını dile getirdi.

Çavuşoğlu, yurt dışında yaşayan Türklerin oy kullandığı bazı ülkelerdeki seçim noktalarına yönelik provokasyonların terör örgütü PKK destekçileri tarafından yapıldığını, bunun üzerine güvenlik önlemlerini artırdıklarını, söz konusu ülkelerin bu provokasyonlara karşı tedbir almaları için uyarılar yaptıklarını belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde döndürülmesi gerektiğini, bunun için çalıştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, “Rejim genel anlamda Suriyelilerin dönmesini istiyor ama Suriyelilerin şu anda dönmesi için can güvenliği artı ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmayacağı... Şu anda yönetim çok fazla karşılayamıyor. “ değerlendirmesinde bulundu.

Toplumun her kesiminden dış politikaya ilginin olduğunu belirten Çavuşoğlu, seçimden sonra yeniden bakanlık yapıp yapmayacağına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Ben hayatımda hiç öyle hesap yapmadım. Bir kere hesap yaptım o da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'ne başkanlık adaylığımı koyarken. Baktım ki orada hiçbir zaman başkanlık elde etmemişiz. Ayrıca orada başkan olanların, bizden, hiçbir Türk'ten bir fazlalığı yok. O zaman Cumhurbaşkanımız Başbakandı (Recep Tayyip Erdoğan). Geldim anlattım, 'Tamam ol' deyince gittim aday oldum."

Çavuşoğlu, 14 Mayıs seçimleriyle ilgili yabancı basında yer alan haberleri "aptalca" ve "akılsızca" olarak nitelendirerek, "Türk milletini tanısalar bu tür başlıkların, bu yönlendirmelerin ters tepeceğini bilirler. O yüzden akıllıca değil diyorum. Milletimiz her zaman özgürlükten, bağımsızlıktan yana olmuştur. Atatürk ne demiş bağımsızlık bizim kaderimiz." ifadelerini kullandı.

Siyasetin "yurt dışından dizayn edilmesine" muhalefetin de alet olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, dışarıdan medet umulmaması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, "Rusya'ya karşı yaptırıma başlayacağız diyor muhalefet. Avrupa aferin desin vs. Biz zaten NATO'nun güçlü bir üyesiyiz, bizim böyle bir politika izlememize gerek yok, orada kendimizi kabul ettirmek için." ifadesini kullanarak şunları kaydetti:

"Bunun bize ne faydası var? Antalya'ya turist için bir faydası var mı? İhracatımıza bir faydası var mı? Doğal gazımızın yüzde 45'ine yakınını Rusya'dan alıyoruz, bize bir faydası olacak mı? Bu tür, başkalarının yönlendirdiği kurguladığı siyasetin de Türkiye'den uzak olması lazım. Dışarıdan, Batı'dan Türkiye'nin siyasetini dizayn etmeye çalışanların amacını, alet olanların da amacını biliyoruz."

Yabancı basının Türkiye'deki seçimlerle ilgili hazırladığı manşetler ve kapaklar hakkında konuşan Çavuşoğlu, "Çünkü Cumhurbaşkanımızdan rahatsızlar. Türkiye daha bağımsız, daha özgür. Savunma sanayinde tüm SİHA'larımız, KAAN, TCG Anadolu gemilerimiz, Atak 2'ler hepsi, tabi Kızılelma tabii dosta güven verirken, düşmana da biliyorsunuz korku salıyor." dedi.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tahıl anlaşmasındaki liderliğinin bazı çıkar çevrelerinin planlarına çomak soktuğunu belirterek, Türkiye'nin çıkarlarını koruma konusunda sahada ve masada atılan adımlardan da rahatsız olunduğunu kaydetti.

Türkiye'de Cumhurbaşkanı'nın zorla, darbe ya da post modern darbelerle değil, vatandaşların oylarıyla seçildiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Diktatör demeleri, aynı şekilde muhalefeti yönlendirmeleri doğru değil, bunu Macaristan'da da denediler." ifadesini kullandı.


Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'da yakın zamanda yapılacak seçimlere dikkat çekerek, Türkiye'deki seçimlerin Yunanistan'ın iç politikası malzemesi olarak kullanılmadığını söyledi. Ayrıca, Yunanistan'da seçim atmosferinde iktidar partisinin ve muhalefetin Türkiye'yi hedef almamasının olumlu bir gelişme olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, Türkiye'nin ürettiği SİHA ve Kızılelmalar hakkında her gün konuşan bir televizyon programcısı dışında, Yunanistan'da manşetlik bir konuşma ya da söyleme denk gelmediğini aktardı. Ancak, yıllardır devam eden sorunların çözülmediği sürece bu pozitif atmosferin kalıcı olamayacağına dikkat çekti.

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.