CHP Etimesgut İlçe Başkanı Cemal Emir: Cevabı sandıkta vereceğiz

CHP Etimesgut İlçe Başkanı Cemal Emir: Cevabı sandıkta vereceğiz

CHP Etimesgut İlçe Başkanlığına seçilen Cemal Emir Anadolu Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Orhun Yıldız’a konuştu. Emir, “20 yıldır ülkeyi yönetenlere gerekli cevabı sandıkta vereceğiz” dedi.

A+A-

CHP Etimesgut İlçe Başkanlığına seçilen Cemal Emir Anadolu Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Orhun Yıldız’a konuştu. Emir, “20 yıldır ülkeyi yönetenlere gerekli cevabı sandıkta vereceğiz” dedi.

Geçtiğimiz ay Etimesgut Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Etimesgut İlçe Olağanüstü 3. Kongresi’nde 301 delegenin 150’sinin oyunu alarak Başkan seçilen Avukat Cemal Emir Anadolu Gazetesi’ne verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

ORHUN YILDIZ: Bize dünden bugüne kadar yaptığınız çalışmalarınızı anlatır mısınız?

CEMAL EMİR: Öğrenci derneklerinden başlayarak gönüllü kuruluşlarla çok ilgilendim. İnsan Hakları Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, İş adamları Derneği, Memleket Derneği gibi birçok dernekte görev aldım ve kuruculuğunu yaptım. Daha çok sevgi üzerine kurulu, bir karşılık beklemeden sadece sevdiğiniz işleri yapmak üzere gönüllü kuruluşlarda bulunmak mutlu etti beni. Neticede 30 yıldır hep bu işlerin içinde oldum ve bundan da gurur duyuyorum.

ORHUN YILDIZ: Siyasi kariyerinize nasıl başladınız?

CEMAL EMİR: Cumhuriyet Halk Partili bir ailenin ferdi olarak Atatürk sevgisi ve ilkeleriyle büyütüldük. Ben ortaokul yıllarındayken Dikmende Halk Evi yapılmıştı. Orada halkevi inşaatında çalıştım. Orada okuduğum kitaplarla dünyadaki sistemler nasıldır, ilişki ve çelişkiyi Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu, ekonomi, devlet ilişkilerini okuduğum kitaplardan o yaşlarda öğrenip ne tarafta yer alacağıma o zaman karar verdim. 1977 yılında Karaoğlan döneminde (eski Başbakanlardan Bülent Ecevit) daha yüksek, bölgesel ve ulusal siyaset kavramlarını öğrendik kafamızda daha çok pekiştirdik. 1990 yılında Yenimahalle’de Cumhuriyet Halk Partisine üye oldum.

Yukarı Yurtçu Mahallesi’nde delegelik yaptım. Arkasından ilçe ve il delegeliği, kurultay delegeliği yaptım. İlçe yönetiminde bulundum ve İl başkan yardımcılığı eğitim sekreterliği yaptım. Parti okulumuzun kuruluşunda, yani partimizin her kademesinde görev almış oldum.  Son olarak Etimesgut’ta İlçe Başkanlık görevinde bulunmaktayım. Atamayla gelmemize ve burada ikamet etmememe rağmen beni başkan olarak görmek istediler ve oldum. Şimdi sorumlu olduğum yer Etimesgut.

ORHUN YILDIZ: Etimesgut’u ve seçmenini ne kadar tanıyorsunuz? Seçildiğinizden bu yana tepkiler nasıl?

CEMAL EMİR: Bulunduğunuz yerde her kesimi tanımıyorsanız orayı tanıyor olmazsınız. Bu yüzden önceliğimiz bu süreci çok hızlı bir şekilde aşmak olacak. Toplumumuzla ortak kaygılar içindeyiz herkesin ne istediğini çok iyi biliyoruz. Genelde siyaset kişiler üzerinden yapılıyor bizse iş üzerinden yapmak istiyoruz. Bunun içinde belli taahhütlerimiz var. Bu taahhütlerimizde en kısa zamanda ivedilikle yerine getirmeye çalışacağız bize duyulan güveni boşa çıkartmayacağız.

ORHUN YILDIZ: Kongrede yaptığınız konuşmayla ilgili neler söyleyeceksiniz? Size gelen tepkileri nasıl karşıladınız?

CEMAL EMİR: Biz siyasetçiyiz. Toplumu izleyip kendimi de değerlendiriyorum. Konuşmanın bütünü üzerinden bakıldığında söylenen sözün nereye gittiğini manasının ne anlama geldiğini anlaşılan bir durum. Fakat siyaseti belden aşağı yaparak yürütmeye çalışıyor insanlar. Bunun ne ülkeye nede bağlı olduğunuz partiye asla bir faydası olmaz. Ben aynen şöyle dedim; “Atatürkçü biri olarak Bu ülkeyi yanlışlardan kurtarabilmenin yolu herkesin Atatürk gibi düşünüyor olmasıdır. CHP’lilere göre Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan baskıcı biri, ama AK Partililere göre çok iyi ve başlarının üstünde taşıyorlar. Ben nefes alamıyorum, mesleğim avukatlık ama işimi rahat yapamıyorum çünkü adalet mafyalaştı. Personel alımında, belediyelerin yaptıkları uygulamalarda ve genel uygulamalarda her şey mafyalaşmış durumda. Her gelen benden iş istiyor açız diyorlar sonuç itibariyle de bu baskı düzeninin kalkması için yönetimin değişmesi gerek. Mevcut düzeni yaratan kişi Cumhurbaşkanı sonuçta 20 yıldır bu ülkeyi o yönetiyor ve biz ona karşıyız. Ve karşınızda durup siyasi söylemde bulunurum. Seni sandıkta yok edeceğim derim tabi ki nerde yok edeceğim. Benim mafyayla bir ilişkim yok onu ilişkisi olanlar düşünsün bizim söylediğimiz kök kazıma mevzusundan anladıkları oysa bizim mafyalarla ilişkilerimiz yok. Biz demokratik, laik, hukuk devletini savunan ve bu devletin bekasını düşünen bir partiyiz. Bizim siyasi söylemlerimizi başka yerlere çekip gündem yaratmaya çalışmasınlar. Ayrıca Korkmayacağız, yılmayacağız ve susmayacağız diye bir söylem daha var bu dernek sloganıdır ben orada bunu değiştirdim. Vatan hainlerinin, devlet düşmanlarının, bayrağa ihanet edenlerin, şehitlerimizin kanlarına ihanet edenlerin karşısında onları korkutacağız, yıldıracağız ve susturacağız demek istedim, Atatürk böyle yaptı çünkü. Siyasal anlamda mücadele verene bizde siyasi anlamda mücadele veririz. Neden eleştirip yazanlar çizenler bana açıp sormadılar ben yokken gıyabımda yazdılar çizdiler biz sandığı bekliyoruz. Cevabı sandıkta vereceğiz.

ORHUN YILDIZ: Etimesgut’ta CHP neden iktidar olamıyor?

CEMAL EMİR: Kimseyi suçlamayacaksınız direk kendinizi suçlayacaksınız. Burada AK Parti şöyle yaptı MHP böyle yaptı diyemezsiniz. Kaybettiyseniz siz kaybettiniz başkası kaybettirdi diye ağlamayacaksınız. Partimizin burada çok etkili çalıştığını düşünmüyorum etkili çalışmış olsaydı kesin kazanılırdı. Burada bizim parti politikalarımızı ve çalışmalarımızı kabul edecek ve beraber çalışabileceğimiz daha büyük bir kitle var. Fakat ben yeterli gidilmediğini düşünüyorum. Diğer partilileri hasım düşman gören doğru görmez biz rakibiz sadece.

ORHUN YILDIZ: Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’in çalışmaları hakkında neler düşünüyorsunuz?

CEMAL EMİR: Parti olarak kendisi rakibimiz. Fakat yaptığı çalışmalar için teşekkür etmek lazım. Şu da bir gerçek ki bizim belediyecilik anlayışımızla MHP’nin belediyecilik anlayışı felsefe gereği birbirinden farklı. Biz halkla beraber yönetmeyi istiyoruz, Enver Beyse kendi yönetmek istiyor.

ORHUN YILDIZ: Etimesgut CHP İlçenin yeni vizyonu nasıl olacak? Neler yapacaksınız?

CEMAL EMİR: Burada yeni bir çalışma biçimi öngörüyoruz. Burada 1990 yılından bu yana kullanılan sistemi değiştirelim istiyoruz. Bu parti tüzük ve yönetmeliğine aykırı bir şey değil onları geliştirip yenilikler yapmak istiyoruz. Etimesgut’ta tüm siyasi kuruluşlar yarış içinde bizde burada 1. Sıradaki parti olmak istiyoruz. Ülkemizdeki siyasi partiler yasası parti çalışmalarında olumsuz yönlendirmeler yapıyor. Değişmesi gerekiyor. Buradan yola çıkarak CHP de denetleme birimi var ama denetim kurulu yok. Burada denetleme komisyonu kurmak istiyoruz ilçeyi yani kendi kendimizi denetleyeceğiz. Bu çok önemli bunu da delegelerimize seçtireceğiz. Birde bizden önceki arkadaşlarımızın oluşturduğu bir başkanlar kurulu oluşturup geçmişten gelen birikimleri bizlerle paylaşmalarını isteyeceğiz. Devletteki kuvvetler ayrılığını ilçe içinde de olmasını istiyorum. Doğru olan bu tek kişinin kararı değil kurulların kararlar aldığı bir sistemle yönetmek istiyorum.

Cemal Emir fark attı
19 Eylül Pazar günü yapılan CHP Etimesgut İlçe Örgütü 3. Olağanüstü İlçe Kongresi’nde Başkanlığı seçiminde kendisine rakip olan iki adayı geçen Avukat Cemal Emir olmuştu. Pandemi kurulları dikkate alınarak yapılan kongrede 3 adayın yarıştı. Olağanüstü İlçe Kongresi’nde, bundan bir süre önce atanan geçici yönetimin İlçe Başkanı olan Cemal Emir Olağanüstü İlçe Kongresi’nde diğer 2 rakibine fark atmıştı. Emir, başkanlık seçimine katılan 301 delegenin 150’sinin oyunu alarak İlçe Başkanlığına seçilmişti. Seçimlerde 6 oy geçersiz sayılırken diğer adaylardan Tekin Araç 72, Ali Güvenç ise 71 oy alabilmiştiler.
 

CEMAL EMİR KİMDİR?

Cemal Emir, 1964 Çorum Alaca Kılavuz Köyü doğumlu 5 yaşında Ankara’ya gelmiş ortaokul ve lise eğitimini Dikmen de tamamlamış Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Avukat. Halen Yaşamkentte ikamet eden Cemal Emir evli ve 2 çocuk babasıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.