CHP Genel Başkanı Özgür Özel: ''CHP'nin 31 Mart'taki başarısı Sosyalist Enternasyonalin gündemidir''

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Özel, vatandaşların yaşadığı ekonomik sıkıntılara değinerek, bu akşam saat 21.00 için ''Işıkları yakın, ışıkları kapatın uzaydan görüneceğiz.'' şeklinde zam talebi çağrısında bulundu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel: ''CHP'nin 31 Mart'taki başarısı Sosyalist Enternasyonalin gündemidir''
Yayınlanma:
Güncelleme:

Bugün TBMM'de gerçekleşen grup toplantısında CHP Genel Başkanı Özgür Özel, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

''EŞİTLİKÇİ POLİTİKALAR ÜRETMEK BİZİM İŞİMİZ''

Özel, Türkiye'nin bütün renklerini kucaklayan, milli takımı kutlayarak konuşmasına başladı.

Toplumu bölüp nefret üretenlerin Avrupa'da güçlenerek faşizmi hortlatmaya çalıştığını belirten Özel, bu durumun çözümünün sol politikalarda olduğunu vurguladı. "Yoksulların karnını doyurmak ve eşitlikçi politikalar üretmek bizim işimiz." dedi.

Milli takımın son dönemde yaşadığı haksızlıkları ve UEFA'nın adaletsiz kararlarını eleştiren Özel, Türkiye'nin bütün renklerini bir araya getiren milli takımı sahiplenen herkesin başarısını kutladı ve gelecekte daha büyük başarıların elde edileceğine inandığını belirtti.

''CHP'NİN 31 MART'TAKİ BAŞARISI SOSYALİST ENTERNASYONALİN GÜNDEMİDİR''

31 Mart seçimlerinde yoksullar, asgari ücretliler ve emekliler için mücadele ettiklerini vurgulayan Özel, Avrupa'daki ilerici güçlerin başarılarını örnek göstererek, dünyanın her yerinde demokratların bir araya gelerek faşizmi yeneceğine olan inancını dile getirdi. Özel, ''CHP'nin 31 Mart'taki başarısı Sosyalist Enternasyonalin gündemidir.'' ifadelerini kullandı.

Özel, CHP iktidarında ekonomik sıkıntılara çözüm bulacaklarını belirterek, "AKP'nin yaptığı gibi sıfır atacağız. Ancak biz enflasyonu yükseltip, sıfırlar sığmayınca hem paradan, hem maaştan, hem etiketten sıfır atmayacağız" dedi. "Öyle 6 sıfır falan atmayacağız, bir tane sıfır atacağız" vurgusuyla, ekonomik istikrarın sağlanacağını ifade etti.

''1 LİRAYA EKMEK ALABİLECEĞİNİZ BİR TÜRKİYE HAYAL EDİN"

CHP'nin 31 Mart seçimlerindeki başarısını değerlendiren Özel, seçmenlere teşekkür ederek, dürüst ve şeffaf yönetim vaat ettiklerini ve bu sözlerini tutacaklarını dile getirdi. Gelecek seçimlerde CHP'ye destek verenlerin ekonomik refahtan büyük ölçüde faydalanacağını belirten Özel, "Bugünkü maaşınızla 4 liraya mazot kullanabileceğiniz, 1 liraya ekmek alabileceğiniz bir Türkiye hayal edin" çağrısında bulundu.

Özel ayrıca, vergi adaleti sağlanması gerektiğini vurgulayarak, geçici ve dolaylı vergilerin kaldırılması, zenginlerden doğrudan vergi alınması gerektiğini söyledi. "Onlar vatandaşı değil, yine yandaşı düşünüyorlar." eleştirisinde bulundu.

11 Temmuz'un Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü olarak anılması gerektiğini belirten Özel, Türkiye'nin uluslararası arenada adalet ve barış için mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.

"Yarın Saraybosna'ya heyetimizle gidiyoruz. Bu ziyaret, 11 Temmuz'da Mostar'a yapacağımız ziyaretin öncesinde gelmektedir. Türkiye'nin dış politikasında barışın temsili olarak Kıbrıs'a gideceğiz" şeklinde konuştu.

SOYADI TARTIŞMALARI VE EĞİTİM POLİTİKALARI

Meclis'te tartışılan Torba Yasa'ya da değinen Özel, kadınların soyadı kullanımıyla ilgili düzenlemelere sert eleştiriler getirdi. "AYM'nin kararına rağmen AK Parti'nin kadın hakları üzerindeki girişimleri demokratik ilkelerle bağdaşmamaktadır." dedi.

Eğitim politikalarını da eleştiren Özel, MEB'in öğretmenlik meslek kanunlarına ilişkin değişikliklerini sert bir dille eleştirdi. "Yusuf Tekin'in uygulamaları eğitim camiasında büyük tartışmalara neden olmuş ve gelecek nesillerin eğitim hakkını gasp etmektedir" ifadelerini kullandı.

EKONOMİ VE TÜİK ELEŞTİRİLERİ

Özel, TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarını da sert bir şekilde eleştirdi. "TÜİK, gerçekleri yansıtmayan istatistiklerle halkın ekonomik durumunu gizlemekte ve AK Parti'nin politikalarını desteklemektedir." dedi.

 Editör
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.