CHP’li Taşçıer: Aşı karşıtlığı toplum sağlığını tehdit ediyor

CHP’li Taşçıer: Aşı karşıtlığı toplum sağlığını tehdit ediyor

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Eczacı Gamze Taşcıer, son zamanlarda giderek artan aşı karşıtlığını Meclis gündemine taşıdı.

A+A-

HABER MERKEZİ

Aşılamanın özellikle salgın hastalıklara karşı toplumun tüm fertlerine yönelik bir koruyucu sağlık önlemi olduğunu belirten Taşcıer, Meclis’e sunduğu araştırma önergesinde, aşı karşıtlığının toplum sağlığı için çok büyük bir tehdit olduğunu ifade etti.

ÖLÜMLERİ AZALTTI

Meclis Başkanlığına sunduğu araştırma önergesinde, hastalıkların en çok etkilediği yaş aralıklarından olan çocuklarda aşılamanın en önemli sağlık uygulamalarından biri olduğunu ifade eden Taşcıer, tüm bilimsel verilere göre aşıların önlenebilir hastalıklarda büyük faydası olduğunu ve çocuk ölümlerini engellediğini belirtti. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) istatistiklerini paylaşan Taşcıer, “Önlenebilir altı hastalık, boğmaca, difteri, tetanos, kızamık, çocuk felci ve verem sebebiyle tüm dünyada gerçekleşen çocuk ölümleri 1989 yılında 5 milyon civarında iken, gelişen aşılama uygulamaları sayesinde bu oran günümüzde 100 bin dolaylarına gerilemiştir. Gerçekleşen çocuk ölümlerinin çok büyük bir çoğunluğu da aşısız çocuklardan oluşmaktadır.” ifadelerini kullandı.

KİŞİYİ DEĞİL TOPLUMUN TÜM FERTLERİNİ KORUR

Aşılamanın en önemli unsurunun toplum sağlığının ve bağışıklığının sağlanması olduğunu ifade eden Taşcıer, “Aşılama sayesinde, salgın olasılıkları çok ciddi oranda azaltılabilmekte ve toplumun tüm fertleri korunabilmektedir. Ancak son zamanlarda, toplumun bazı üyelerinde aşı karşıtlığı görülmeye başlanmıştır. Çocuklarına aşı yapılmasına karşı çıkan ebeveynler, açıkça halk sağlığını tehlikeye düşürmektedir. Söz konusu karşıtlığın büyümesi, zaman içinde salgın hastalıkların baş göstermesine neden olacak ve toplumun kırılgan kesimleri başta olmak üzere, tüm halkımızın hayatını riske atacak bir tehdide neden olacaktır.” ifadelerini kullandı. 

YANLIŞLARA DAYANIYOR

Bu yıl 23 bini aşkın ailenin çocuğuna aşı yapılmasına karşı çıktığını belirten Taşcıer, “Aşılar hakkında adeta ‘çok bilinen yanlışlar’ haline gelen nedenlerle önemli sayıda ebeveyn çocuklarına aşı yaptırmıyor. Aşıların otizme yol açtığı gibi hiçbir bilimsel veriye dayanmayan inanışlarla, içinde domuz kanı olduğu gibi gerçek dışı bilgilerle, aşının içindeki maddelerin insan vücuduna zararı olduğu düşüncesi gibi yanlış bilgilerle aşı karşıtlığı giderek büyüyor. Bu durum sadece aşı yapılmayan çocukları değil, tüm toplumumuzun sağlığını tehlikeye atıyor. Halk sağlığı söz konusu olduğunda bireyci yaklaşımlar bir tehdide dönüşebiliyor.” dedi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.