Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılı değerlendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılı değerlendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: 

"Bakanlıkların ve kurumların faaliyetlerini yakından izliyoruz. Aksaklıklara ve sorunlara karşı hızlıca hareket ediyoruz. 2001 yılında 2023 hedeflerimizi sunduk. Türkiye'nin 2023 yürüyüşü içeride ve dışarıda pek çok kesimi rahatsız etmiştir. Ülkemize yönelik saldırılar artmış ve çeşitlenmiştir. Bu kesintisiz saldırı döneminin amacı ülkemizi 2023 hedeflerinden alıkoymak olduğu açıktır. Bu saldırıların hepsini de boşa çıkardık. Sokaklarımızı kaosa teslim etmedik, meydanı darbecilere bırakmadık. Ekonomik tetikçilere teslim olmadık. Hepsinin üstesinden gelmeyi başardık. 

2019 yılı tüm sıkıntıları hissettiğimiz yıl oldu. 2019 bir yıkılış ve teslim oluş yılı olarak öngörülmüştü. Biz 2019 yılını tekrar yükseliş yılı haline dönüştürdük. Terör örgütlerini sınırlarımızdan uzaklaştırdık. Darbecilere dünyayı zindan ettik. terör koridorunu boşalttık. Şimdi yeni şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz. Bu büyük milletin istiklali ve istikbali için destan yazmaya devam edeceğini göstereceği bir yıla giriyoruz. Türkiye'nin tökezlenmesini bekleyenleri hüsrana uğratmayı sürdüreceğiz. 

Kendimizi muhasebeye çekmeye devam ediyoruz. Yaptığımız değerlendirmede sorunların, eski sistemin alışkanlıklarından kaynaklandığını gördük. Tıkanıklık noktalarını çözecek bir dizi tedbiri hayata geçirmeye başladık. Önümüzdeki dönemde ilgili orta ve uzun vadeli planları hazırladık.

Geçtiğimiz yılı zor ama verimli çalışmalarla kapattık. 2019 yılı bin 161 eylemi tamamladık. Bütçe konusundaki tüm sıkıntılara rağmen ilk yarısında yüzde 98, ikinci yarısında da yüzde 89 gerçekleşme oranı yakaladık. 68 milyar lira bütçe kullandık. 

Öğretmen sayısını 652 bin ilaveyle 947 bine çıkardık. Derslik sayısını 589 bine yükselttik. Üniversite sayısını 207'ye, akademik personel sayısını 169 bine ulaştırdık. Üniversite öğrenci sayısı ile 8 milyona tırmandı. Birileri 'Rakamlar iyi de, kalite?' diyebilir. Tespiti doğru olabilir. Keyfiyet itibariyle sıkıntımız olabilir ama bu adımlarla keyfiyeti yakalayacağız. Böylece Batı'yla yarışır hale geleceklerdir. Üniversite harçlarını kaldırdık. Okul değerlendirme profilini oluşturduk ve 3 ay içinde hayata geçiriyoruz. 5 binden fazla tasarım sınıfını açtık. Bu yılın ilk 6 ayında 2 bin ve izleyen dönemde 10 bin beceri atölyesi kurmayı planlıyoruz. 

Sağlık. en büyük reformları gerçekleştirdiğimiz alanların başında geliyor. Ülkemizde sağlık sistemi tüm dünyaya örnek olacak şekle geldi. En büyük yatırımlarımızı sağlık alanında yaptık. Kişi başı sağlık harcamasını 19 liradan 140 liraya çıkarırken, vatandaşlarımızın harcamasını yüzde 20'den yüzde 17'ye gerilettik. 2019'da anti serum üretimine başladık. Sağlık turizmi için ülkemize gelen hasta sayısı 470 bine ulaştı. Bu sayı önce 750 bine ardından 1,5 milyona yükseltmeyi hedefliyoruz. Yurtdışında 20 teşhis merkezi kuracağız. Tütün mamulleriyle mücadele kapsamında tek tip sigara paketi uygulamasıyla 7'nci ülke olduk. Sağlık, spor hizmeti veren yerlerde sigara satışını yasakladık. Sigara özendirici görüntülerin önüne geçtik. Daha etkin mücadele yürüteceğiz. Madde bağımlılığı nedeniyle ölümler 11'den 3,3'e düştü. Sağlıkta şiddeti önleme planı hazırladık. Yerli ilaç ve plazma üretimi ile yerli cihaz üretiminde engelle çıkaranların yaptıkları vatana ihanetle eşdeğerdir. 

Mevzuattan altyapıya, yargı bağımsızlığına kadar önemli mesafeler kat ettik. Hakim-savcı sayımızı 20 bin 629'a çıkardık. Mahkeme sayılarını yüzde 82 artırdık. Yargının işleyişini kolaylaştırdık. İstinaftan ihtisaslaşmaya, HSK'dan askeri mahkemelerin kaldırılmasına kadar pek çok tarihi reform yaptık. Yargı Reformu Strateji Belgesini mayıs ayında milletimizle paylaştık. Hazırlanan 1. Yargı Paketi Meclis'te kabul edildi. Bu düzenleme ile ceza adaleti sistemine seri muhakeme usulü ve basit yargılama adı altında iki uygulama kazandırdık. İkinci yargı paketini birkaç hafta içinde Meclis'e getiriyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.