İL BAŞKANI SELAMİ GENEL, DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI UYSAL’I AĞIRLADI

İL BAŞKANI SELAMİ GENEL, DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI UYSAL’I AĞIRLADI

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Ankara İl Teşkilatını ziyaret etti.

A+A-

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal hükümeti eleştirip, “Ülkemizin ve milletimizin gerçek gündemi yerine iktidar ve ana muhalefet çerçevesinde bir kutuplaştırılmanın devam ettirilmek istendiğini görüyoruz. Bu çıkmaz sokakta kör dövüşüdür. Buradan milletimize bir fayda olacağı kanaatinde değiliz” diye konuştu.

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Ankara İl Teşkilatını ziyaret etti. Ankara İl Başkanlığı’nca organize edilen toplantıda Genel Başkan Uysal, Ankara İl Başkanı Selami Genel ve partililerce karşılandı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Ankara İl Başkanı Selami Genel, Ankara İl Teşkilatının çalışmaları hakkında bilgiler paylaştı.

YOĞUN KATILIM

Ankara İl Başkanı Selami Genel öncülüğündeki toplantıya; Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Eski Devlet Bakanlarından Muhammet Kelleci, genel başkan yardımcıları, merkez karar üyeleri, yüksek haysiyet divanı üyeleri, Ankara ilçe başkanları, delegelerin yanı sıra çok sayıda partili katıldı.

11-003.jpg

GENEL: MİLLETİMİZ SİZİ UMUDU GÖRÜYOR

Genel konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Sayın Genel Başkanım ilimize teşriflerinizden dolayı çok mutluyuz. Bize güç verdiniz. Geçmişte şahsım ve arkadaşlarım, partimizin çeşitli kademelerinde görev yaptı. Geçmiş dönemde cumhurbaşkanımızla, başbakanımızla, genel başkanlarımızla çalışmak bizlere nasip oldu. Onur duyduk. Sizin isteğiniz doğrultusunda Haysiyet Divanı’nda Başkanlık görevi yaptım. Bu görevimden sonra da Ankara İl Başkanlığı’nda görev verdiniz. Bize ne görev verirseniz, emrinizdeyiz. Sizin yolunuzda, gösterdiğiniz hedeflere doğru ilerleyeceğiz. Partimize milletimizin teveccühü artmıştır. Genel Başkanımızın ülke genelinde estirdiği rüzgar, sokaklarda, mahallelerde hissediliyor artık. Milletimiz sizi, geleceği ve umudu olarak görüyor. Bende il başkanı olarak sizlerle şeref ve onur duyuyorum” dedi.

YENİ BİR PARTİ PROGRAMI UYGULANACAK

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal toplantıda, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. “Yeni yılla birlikte Demokrat Parti’nin farklı bir siyasi programla milletin karşısında olacağını” ifade eden Başkan Uysal, yeni dönemdeki yol haritalarına dair, “Ankara Başkent olması hüviyetiyle siyasetin de merkezi konumundadır. Zaman zaman parti genel merkezlerinin etkisi altında kalır. Her ilin olduğu gibi Ankara’nın da kendine has yerel özellikleri var. Bizler önümüzdeki süreç içerisinde bütün şehirle birlikte, metropolün dışındaki ilçeleriyle bütünleşmiş farklı bir siyasi programı, faaliyeti hep birlikte yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

4-046.jpg

AK PARTİ’Yİ ELEŞTİRDİ

AK Parti hükümetlerinin17 yıllık bir panoramasını çizen Uysal, AK Partiye’ yönelik eleştirilerde bulundu. Uysal, “Bugün burada formal bir toplantı yapmaya değil, sohbet etmeye geldik. Bizlerde sizler gibi olana bitene Ankara’dan bakmaya çalışarak değerlendirmeye çalışıyoruz. Zaman zaman milletin, devletlerin tarihinde kimi kritik eşikler oluyor. O tarih aralığında ne tür akıl ve perspektif ortaya konuluyor, kendi içinde ve dışındaki kırılmalarla beraber çizdiği rotanın uzun yıllar hem ülkeyi hem devleti hem de milleti nefes alıp verdiği iklimi oluşturduğu bir gerçek. Bugünde yaşadığımız coğrafyamızda hem de ülke içinde uzun süredir bir yıkım mühendisliği ile anayasasından kurum kültürüne zihinleri bir takım fikirlere muhalif doğması nedeniyle sonradan iptida ederek demokrasi hukuk, laiklik bir takım kavram ve değerleri özümsediklerini iddia edenlerin günün sonunda hangi değerlere taraf olduğunu, bu değerleri lehlerine işliyorsa kabul ettiklerini 17 yıllık dönem hepimize gösterdi” dedi.

TÜRKİYE DÜNYADAN HIZLA AYRIŞIYOR

Siyaset içerisinde 10 yılda 15 yılda bir farklı yapılanma ihtiyacının doğduğuna dikkat çeken Başkan Uysal, “Önümüzde böyle bir süreç var. Demokrat Parti olarak Türkiye’nin çok derinden yaşadığı değişim ve dinamikleri işliyoruz. İktisadi altyapının, demografisinin değişimiyle, köy-kent yapısının değişimiyle, her yıl 1 milyonun üzerinde yeni bir seçmen kitlesinin katıldığı ülkemizde bizlerde kendi ayarlarımızı, perspektifimizi buna göre ayarlamak mecburiyetindeyiz. Hızla değişin bir dünya var. Türkiye’nin içine düştüğü tartışmalara bakınca maalesef olumsuz bir şekilde dünyadan ayrıştığı bambaşka bir noktaya savrulduğunu son bir hafta içerisinde olan biten tartışmalar da gösteriyor” dedi.

1-072.jpg

UYSAL: ÇIKMAZ SOKAKTA KÖR DÖVÜŞÜ VAR

Türkiye’de kutuplaştırma siyasetinin ısrarla devam ettirilmek istendiğine vurgu yapan Uysal, “Biryanda derinden işleyen yoksulluk, işsizlik, toplumsal buhranlara ve kırılmalara sebebiyet verecek pek çok hadise gelişirken diğer tarafta Türkiye’nin başat gündemine baktığınızda maalesef iki kutuplu siyasetle boğulduğunu görüyoruz. Türkiye’nin içine düştüğü açmazlar daha da derinleşmektedir. Ülkemizin ve milletimizin gerçek gündemi yerine iktidar ve ana muhalefet çerçevesinde bir kutuplaştırılmanın devam ettirilmek istendiğini görüyoruz. Bu çıkmaz sokakta kör dövüşüdür. Buradan milletimize bir fayda olacağı kanaatinde değiliz” diye konuştu.

KANAL İSTANBUL TARTIŞMALARI

Türkiye’nin 2007’den sonra bir operasyonlar dönemine girdiğini hatırlatan Uysal, şöyle konuştu, “17 yılın sonunda iktidar, demokratik usullerle, özellikle 16 Nisan referandumunun değiştirdiği şartlarla kendisini yüzde 50+1’e mahkum etmiş oldu. Türkiye 2007’den sonra bir operasyonlar süreci geçirdi. Siyasette bunun yansımalarını, bu operasyonlara muhatap olmuş siyasi bir yapı olarak bizlerde gördük ve yaşadık. Bugün hiçbir demokratik formülün kendilerini kurtarmayacaklarının bilinci içerisindeler. Endişe ediyorum ki Kanal İstanbul tartışmalarıyla İstanbul başta olmak üzere o düzlemde bir toplumsal yarılmayı, sokağı işaret edercesine tahrik edici sözlerle bu rekabetin buraya oturması halinde nihai olarak varacağı yer sokaktır, bundan endişe ediyorum. Kriminalize ederek, sokağa düşürerek, devlet gücü elimizde diyerek bu sürecin içerisinden Türkiye’yi biraz daha içe kapatarak çıkarabileceğini düşünen bir siyasi aklın sonunu hesap edemediği pek çok gelişmeleri de Türkiye’de davet eder endişesinin hem yaşıyor hem de bu vesileyle sizlerle paylaşıyorum.”

TOPLUMUN HER MESELESİNE DOKUNMAYI BAŞARMALIYIZ

Başkan Gültekin Uysal konuşmasını şöyle sürdürdü, “Türkiye’deki olumsuz tabloya rağmen demokrasinin kanallarının tüm manasıyla yitirilmediği bir iklim var. Bizler bu iklimi meşruiyetten ayrılmadan, yeniden siyahla beyaz arasında sıkışmış siyaseti, toplumun gerçek gündemiyle özleştirecek, ülkenin ana meseleleri olmakla beraber, kentleşen bu yeni toplumsal iklimde Demokrat Parti olarak toplumun küçük büyük demeden her meselesine dokunabilmeyi başarmamız, ona göre örgütlenmemiz, ona göre siyasi pratiklerimizi çeşitlendirmemiz icap ediyor. Başta Ankaramız olmak üzere bütün ülke genelinde bu fikrimizi, düşüncemizi kitle iletişim araçlarıyla, teknolojik iletişim araçlarıyla yaymaya çalışmalıyız. Artık her bir kişinin televizyon ve ajans işlevi gördüğü yeni bir iklim var. Bizim teşkilatlarımızın bu imkanlardan azami düzeyde faydalanması, partimizin lehine siyasi fikriyatımız, iddialarımız lehine kullanmak için aktif bir faaliyeti yürütmemiz gerekiyor” dedi.

“Türkiye’deki siyasetin yüksek gerilim hattında seçimlere kadar süreceğini” belirten Uysal, Türkiye’nin önündeki önemli imkanlara dikkat çekerek şunları kaydetti, “Yüksek gerilim hattındaki siyasi atmosfer bundan sonraki seçime kadar bu istikamette yürüyecektir. Ekonomik riskler başta olmak üzere pek çok açıdan ümit ve temenni ederiz ki bu süreçte toplumsal kırılmalar yaşamaz. Suhuletle bir demokratik dönüşümü ülke başarabilir. Bizlerde bunun bir aracısı oluruz.”

seli̇am.jpg

BİR TARAFTA SEFELAET, DİĞER TARAFTA İSRAF VAR

Uysal, “Türkiye önünde önemli imkanları olan bir ülke; ancak bugün bir savrulmadan bir diğerine geçiyoruz. Maalesef Türkiye’nin risklerini, iktisadi açıdan dış politika açısından güven iklimi ve dostluk çemberi oluşturarak iktisadi bir kaynak haline getirmek varken maalesef biz bugün biz beton duvarlar hele geldik. Bütün bu olumsuzluklara rağmen hangi renkten ve düşünceden olursak olalım bu ülkede yaşama iradesi ortaya koymuş herkesi eşit görerek bu ülkenin birliğini ve beraberliğini sağlamışız. Süleyman Demirel’in dediği gibi siz toplumsal birliğinizin ardında ‘karnı tok, sırtı pek’ insanlar koyamazsanız bu birlikteliği sürdüremezsiniz. Maalesef Türkiye’de bugün bu riskle karşı karşıya. Bir tarafta sefalet var, diğer tarafta israftan, kamu kaynaklarının kötü kullanıldığı 1 trilyonu aşan bütçe var. Bu bütçe, yeni ekonomi programlar adı altında 5 yıllık kalkınma planlarıyla adını değiştirerek bir propaganda unsuru haline getirilmiştir. Kağıt üzerinde söylenen ideal laflar bir yana icraata baktığınızda Türkiye’nin mesafe almadığını görüyoruz. Bugün büyük bir tehlike daha var. Türkiye’de yetişen insan gücü kendi geleceğini, kendi gücünü, doğduğu topraklarda hayal etmiyor. Böyle bir ülkeyi daha da geliştirebilme şansınız olmaz. Bizler yeniden kendi gücümüzü, kaynaklarımızı bulup bunları kendi gelişimimiz için kullanabileceğimiz siyasi bir iklimi ortaya çıkarmalıyız. Bu görev en başta biz siyasilerin görevidir. Bu meseleleri esaslı çözüm öneriyle ortak akılla aşabileceğimizi ümit ediyorum. Herkesin hukukundan emin olacağı, herkesin nimetlerinde külfetinde ortak bir paydada buluşabileceği bir Türkiye hayal ediyoruz. Bu hayallerimizi inşallah hayata geçiririz” dedi. Uysal sözlerini 2020 yılının hayırlara vesile olmasını temenni ederek sonlandırdı.

9-011.jpg

Demokrat Parti Ankara İl Başkanı Selami Genel, İl Başkanlığı’nda Gençlik Kolları üyeleriyle bir araya gelerek Genel Başkan Gültekin Uysal’ı karşıladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.