Kadınlardan Özel'e Yargı paketi ziyareti

Eşitlik İçin Kadın Platformu üyeleri, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka'yı ziyaret ederek "9. Yargı Paketi"nden duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

Kadınlardan Özel'e Yargı paketi ziyareti
Yayınlanma:
Güncelleme:

Eşitlik İçin Kadın Platformu üyeleri (EŞİK) CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve Kadın Kolları Genel Sekreteri Mehtap Yücel'i ziyaret ederek kamuoyunda "9. Yargı Paketi" olarak bilinen düzenleme içinde yer alan bazı taslak maddelerden duydukları rahatsızlığı iletti.

Heyet, Özel'e, "9. Yargı Paketi içerisinde yer alan 'etki ajanlığı', evli kadınların kendi soyadlarını kullanma hakkı, 6284 sayılı şiddeti önleme yasasının tek yaptırımı olan zorlama hapsinin işlevsizleştirilmesi ve iktidarın yeniden gündeme getirdiği yeni Anayasa yapılması" konularındaki görüşlerini sundu.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN KADINLARA DESTEK SÖZÜ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kadınlara desteğini şu sözlerle dile getirdi:

"Evli kadının soyadı konusunda size tam destek vereceğiz. İstanbul Sözleşmesi'ni kaldırırken 6284'e sığındılar, şimdi onu da değiştirmeye çalışıyorlar. Sırada boşanan kadının nafaka hakkı var. Esas hedeflerinde ise Medeni Kanun var. Eşitlik konusunda partimiz çok ciddi bir adım attı. Gölge kabinenin yarısını kadınlar oluşturuyor, yerel yönetimlerde kadın sayısını artırdık. Önümüzdeki dönemde kadın temsil oranını daha da artırmayı hedefliyoruz."

9. Yargı Paketi'nde yer alan "etki ajanlığı" konusuna da değinen Özel, "Bu düzenlemeyle propaganda yapmayı dahi suç haline getiriyorlar. Bu kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

"MEVCUT ANAYASAYA UYMAYANLARLA ANAYASA YAPILMAZ"

EŞİK heyetinin, "Anayasa konusunda müzakere dahi yapılmamalıdır." talebine Özel, "Bu bakış açısını çok önemsiyorum. Mevcut Anayasa'ya uymayanlarla Anayasa yapılmaz. Erdoğan'ın gündeminde Anayasa var. Benim gündemimde ise Anayasa'ya harfiyen uyulması var. İstanbul Sözleşmesi'ni hukuksuzca feshedenlerle yeni bir Anayasa konuşmak zaman kaybı olur." karşılığını verdi.

Görüşmenin sonunda EŞİK Platformu, Özel'e, 9. Yargı Paketi, Anayasa tartışmaları, "mor, yeşil kamucu ekonomi" ve yerel yönetimlerde "eşitlik" konusunda görüşlerini içeren bir dosya sundu.

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.