Kemal Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında açıklamalar yapıyor.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

“2020 yılının ilk toplantısı dolayısıyla ilk toplantı üzerinde bir şekilde Türkiye’nin geleceği konusunda endişeler taşıyoruz. CHP olduğu sürece 82 milyonun umudu var, o umudu büyüteceğiz. Terörle mücadele hepimizin ortak görevidir. PKK ile girdiği çatışma sonucu şehit olan askerlerimizin ailesine başsağlığı diliyorum.  Gazilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Arada güzel haberler de geliyor. Voleybol milli takımımızı yöneticilerini ve antrenörlerini kutluyorum.

Türkiye’de nasıl yaşamak istiyoruz? Bu soruyu soralım, herkes huzur içinde birlikte yaşamak istiyor. Yatağa aç girmeyen, ekonomik olarak güçlü, fabrikalarımızın maş ürettiği, aslında istediğimiz Türkiye böyle bir Türkiye. Bu istediğinin temelini hukuk devleti kavramı oluşturur. Hukukun üstünlüğü, hak aramak, haksızlığa karşı mahkemede hak aramak. Hepimiz geleceğimizi güvence altına almak istiyoruz. Gazilerimiz onurumuzdur, şerefimizimdir, geleceğimizdir. Gazilere hak vermeyen mahcup bir parlamento var. Haklarını vermeyen bir iktidar var. Söz veriyoruz, hakkınızı arayacağım namus sözümdür.”

ADALET ADAMA GÖRE DEĞİŞMEZ

"Allah aşkına bana söyleyin anayasa diyor ki vatandaşını huzurunu güvenliğini sağlayacaksın. Sonra geliyorlar gazinin elinden aylığını alıyorlar. Sanki kaç lira veriyorsun. Adalet dediğimiz kavram ciddidir adalet evrenseldir, adama göre değişmez. İnsanoğlu bütün hayatını adaleti aramak için geçirmiştir. Gazilerde adalet arıyor. Önce parayı veriyorsun sora niye elimizden alıyorsun diyolar. Tasarruf için öğrencinin yemeğinden mi tasarruf edeceksin, dolarla para verdiğimiz yollar hastaneler köprüler var köşeyi döndüler oradan tasarruf var. Oradan alıp vatandaşa vereceksin. Sen tam tersini yapıyorsun."

"SİYASET KİRLİLİĞİ KABUL ETMEZ"

“Anayasa’nın 28. maddesine göre basın özgürdür, hürdür. Medyanın görevi gelişmiş demokrasilerde gücü denetler. Gücü elinde bulundurun kibir sahipleri havuz medyasını oluşturdular. Kendi gazeteleri kendi televizyonları. Ama o gazeteleri kimse okumuyor televizyonları da izlemiyor. Günün 24 saati aleyhimizde yayın yapıyorlar, kendilerine teşekkür ediyorum. Propagandamızı yapıyorlar. Verilmeyecek hesabımız yoktur nokta. Ama kibir abidesi zatın verilecek hesabı var. Trump ne dedi mal varlığını alıştırırım. Senin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bilmediği paran var ben onu biliyorum bak beni kızdırma demektir o. Erdoğan’ın ne demesi lazım: ‘Benim hesabını vermeyecek malım yok araştırmazsan namertsin.’ Ama demiyor. Bunu 82 milyonun vatandaşın vicdanına havale ediyorum. Başka bir devletin başkanı mal varlığıyla tehdit ediyor. Siyaset kirliliği kabul etmez.”

"SARAY'DA LALE DEVRİ YAŞANIYOR"

"18 yılında geldiğimiz nokta 2020 yılındaki asgari ücret açlık sınırının altında. İşsizlik çözülmedi. Saray'da oturanların hiçbiri işsiz değil. Saray'ın mutfağı zengin, çalışmaya ihtiyaçları da yok. Çöpten kağıt toplayanlardan haberleri yok, lale devri yaşıyorlar. Hiçbir şeyden haberleri yok."

Her belediye başkanımızın önünde 20 bin ile 100 bin insan arasında iş isteyenlerin dilekçeleri var. Erdoğan’ın önünde var mı dilekçe yok. Bu iktidar kimden yana fakir fukaradan mı yana hortumculardan mı yana. Adım gibi biliyorum bunlar hortumculardan yana. Verginin adaletle alınması lazım, verginin de adil olması lazım. Sosyal devlet için vergi alınır. Anayasa ne diyor herkes gücüne göre vergi öder. Herkes vergi veriyor, devletin tepesindeki insanlar yurtdışında naylon şirket kuruyorlar, vergi vermemek için. Anayasa’nın bu maddesi hiçbir anlam vermiyor. Milyonları var. Man Adası’nda şirket kuruyorsun, 15 milyon dolar kazanıyorsun. Ama vergi ödemiyorsun. Asgari ücretli vergi veriyor. Ekmek alırken vergi veriyor. Erdoğan çıksın söylesin böyle bir şey yoktur ama böyle bir şey var. Dünür orada Man Adası’nda." 

"MEMLEKETTE ADALET YOK"

"Hakimler görevlerinde tarafsızdır. Hiçbir organ makam veya merci ya da kişi mahkemelere ve hakimlere emir veremez. Telkin veremez. Anayasa böyle diyor. Hayatın gerçeği ne papaz nasıl gitti ABD’ye? Bizim hakimden önce Trump'ın haberi var. Aylardır hapiste yatıyordu gazeteci. Ertesi gün mahkemeye çıktı hemen tahliye verdiler. Bu memlekette adalet yok hukuk yok."

Detaylar Geliyor

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.