Kılıçdaroğlu, Ordu'dan seslendi

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ordu Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen "Halk Buluşması"nda vatandaşlara seslendi.

Kılıçdaroğlu, Ordu'dan seslendi
Yayınlanma:

Kılıçdaroğlu, alın teri dökenin emeğinin karşılığını son kuruşuna kadar alacağı sözünü verdiğini vurgulayarak, "Daha önce söyledim, yine söylüyorum, fındık hangi dönem olursa olsun, ne olursa olsun, karşılığı 4 dolar eşittir Türk lirası olacak" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, bütün umudunun ilk kez sandığa giderek oy kullanacak gençlerde olduğunu söyleyerek, Türkiye’nin kaderini gençlerin değiştireceğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, "Demokrasiden yana oy kullanacağız. Alın terinden yana oy kullanacağız. Türkiye için oy kullanacağız. Evlatlarımız, torunlarımız için oy kullanacağız ve bir otoriter yönetimi değiştireceğiz. Söz mü?" açıklamasını yaptı.

İktidarın politikalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, "Bunlar tarımı düzeltmek için Güney Amerika'ya gidiyorlar. Burada geziyorlar, 'Aman burada tarım ne kadar iyi' diyorlar. Ama daha çalışkan bizim ülkemizde, kendi ülkesinden haberi yok. Ama söz verdim, alın teri dökenin emeğinin karşılığını son kuruşuna kadar vereceğim. Daha önce söyledim, yine söylüyorum, fındık hangi dönem olursa olsun, ne olursa olsun, karşılığı 4 dolar eşittir Türk lirası olacak. Unutmayın bir tarafa yazın, 'Bay Kemal gelmişti, Ordu'da söylemişti' diyeceksiniz, 4 dolar eşittir Türk lirası karşılığı. Böylece bizim insanımız da kazanacak" diye konuştu.

kilicdaroglu.jpg

Kılıçdaroğlu, fındığın ihraç ürünü olması konusuna dikkat çekerek, "Fındık üretiminde dünyada bir numarayız, eyvallah. Ama bizim üreticimiz kazanmıyor, milyon dolarları, milyar dolarları başkaları kazanıyor. Fındığı götürecekler tekelcilere teslim edecekler. Bay Kemal tekelcilere, eyvallah der mi? Benim için önemli olan bizim insanımızdır. Bizim insanımızın alın teridir ve onun kazanması lazım" dedi.

Kendisine uzatılan fındık sepetini alan Kılıçdaroğlu, "Bu emek ürünü. Bunun karşılığını mutlaka ama mutlaka fındık üreticisine vereceğim. Hiç kimsenin en ufak bir endişesi olmasın. Yine aynı şekilde 170 lira gibi bir destekleme veriyorlar. Yıllardır hiç değişmedi, hep aynı fiyat. Ürünün karşılığı neden bir türlü ödenmiyor? Ödeyeceğim, hiç endişe etmeyin. Bu ülkenin insanına hizmet etmek benim boynumun borcudur" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, ekonomiye ilişkin düşüncelerini paylaşarak, "Benim kuşağım yani emeklilerin kuşağı, babalarımızdan daha iyi eğitim gördük. En azından evimiz oldu, arabamız oldu. Ama şimdi evlatlarımız bizden daha iyi eğitim almalarına rağmen, alacakları asgari ücretle ne ev alabilirler ne de hayat boyu araba alabilirler. Gençler benim size sözüm var, bu ülkenin umudu sizsiniz. Bu ülkeyi büyütecek ve kalkındıracak olan sizlersiniz. Sizin bütün hayalleriniz benim hedefim olacak" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, resmi rakamlara göre Türkiye’de 3 milyon 600 bin Suriyeli var diyerek, "Gelen Afganların sayısını bilmiyoruz. Allah aşkına, bu sınır neden yol geçen hanına döndü? Ama benim bu millete bir sözüm var. En geç 2 yıl içerisinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine uğurlayacağız. Arzu ederlerse bizim ülkemize tatil yapmaya gelebilirler, hatta sınır yakın, düğünlerini Türkiye'de yapabilirler. Her türlü imkan var zaten Türkiye'de. Ama herkes kendi ülkesinde yaşayabilmeli. Kendi ülkesinde yaşamak daha güzel. Afgan kardeşlerimizi de yine ülkelerine göndereceğiz. Biz kendi ülkemizde huzur içerisinde yaşamak istiyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Suriyelilerin günde 18 çalıştırıldığını ve sigorta pirimlerinin olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Yarın yaşlandığı zaman kim bakacak bunlara? Avrupalılara da seslendim, eğer siz bize güveniyorsanız, bize güvenmeyin. Kardeşim burası mültecilerin karargahı mı olacak? Burası yol geçen hanı mı olacak? Ben senin tampon bölgen mi olacağım? Bunu kabul etmiyoruz. Bizim milliyetçilik anlayışımız çok farklı, onlara benzemez. Onun için Avrupalılara sesleniyorum, ya gelin bu sorunu çözün, siz de rahat edin biz de rahat edelim. Bütün yük bizim sırtımıza binmesin" dedi.

ordu.jpg

Ücretli, sözleşmeli ve kadrolu öğretmen ayrımını bitireceklerinin sözünü veren Kılıçdaroğlu, "Şu propagandayı yapıyorlar, 'Bunlar gelirse bütün sosyal yardımlar kesilir, bütün yardımlar kesilir.' Hayır, hiçbir yardım kesilmeyecek ama yardım yapılırken sağ elin verdiğini, sol el görmeyecek" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, son olarak, "Bütün kardeşlerime seslenmek istiyorum, sandığa giderken Allah'a aşkına elinizi vicdanınıza koyun ve ona göre oy kullanın" diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.