KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Kayseri’ye geliyor

KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Kayseri’ye geliyor

Yeni Ufuklar Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Argunşah, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Pazar günü Kayseri’ye...

A+A-

Yeni Ufuklar Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Argunşah, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Pazar günü Kayseri’ye geleceğini söyledi.

Dernek binasında basın toplantısı düzenleyen Dernek Başkanı Prof. Dr. Mustafa Argunşah Argunşah, Derviş Eroğlu’nun Kayseri programı hakkında bilgiler verdi. KKTC 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun derneğin davetlisi olarak kente geleceğini ifade eden Argunşah, etkinliğin saat 19.30'da Büyük Şehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirileceğini belirtti. Derviş Eroğlu'nun, etkinlik kapsamında, ‘Doğu Akdeniz'de Türk Varlığı ve Kıbrıs’ konulu bir konferans vereceğini ve Pazar günü Kayseri'den ayrılacağını kaydeden Dernek Başkanı Prof. Dr. Mustafa Argunşah, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bilindiği gibi, ülkemizin gündemi oldukça yoğundur. Suriye'deki iç savaş, bunun ülkemize yansımaları, Rusya ile sorunlar, terör, dokunulmazlık tartışmaları, yeni Anayasa, Avrupa Birliği ülkelerine vizelerin kaldırılması vb. gündemimizi yoğun biçimde işgal etmektedir. Bu arada Türkiye'nin millî davası olan Kıbrıs'ta müzakereler devam etmekte, pazarlıklar sürmektedir. Ada'da bir an önce barışa ulaşılması için her iki halka baskı yapılmaktadır. Dünya ve Türkiye'nin gündemi bu kadar yoğun iken, 50 yıllık milli davamız olan Kıbrıs'taki gelişmelere dikkat çekmek, bir oldubittiye getirilmesine izin vermemek, her iki tarafın taleplerinin ne olduğunu ve uzlaşmanın hangi şartla sağlanabileceğini Sayın Derviş Eroğlu'ndan öğrenmek düşüncesiyle kendisini Kayseri'ye davet ettik. Sağ olsunlar, bizi kırmadılar ve Kıbrıs davasını hafızalarımızda bir kez daha güncellemek için davetimize icabet ederek şehrimize gelmeyi kabul ettiler.” Derviş Eroğlu'nu, Türkiye'nin meselelerine duyarlı bir politikacı olmasının yanı sıra, Kıbrıs sorununa Türk halkının lehinde yaklaşım sergilediği için konferansa davet ettiklerini dile getiren Prof. Dr. Mustafa Argunşah, tüm Kayseri halkını konferansa davet etti. DERVİŞ EROĞLU KİMDİR? Aslen Kayserili olan KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 1938 yılında Mağusa İlçesi’nin Ergazi Köyü'nde dünyaya geldi. Orta ve lise tahsilini Mağusa'da tamamladıktan sonra 1963'te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitiren Eroğlu, 5 yıl Mağusa'da hekimlik yaptı. Daha sonra Ankara Numune Hastanesi’nde üroloji ihtisasını tamamladıktan sonra 1972 yılında Mağusa Devlet Hastanesi'nde ürolog olarak görev yaptı. 1976 yılında Cumhuriyet Meclisi'ne Ulusal Birlik Partisi’nden milletvekili olarak seçildi. Aynı yıl Eğitim, Kültür, Gençlik ve SporBakanı olarak kabinede görev aldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 15 Kasım 1983 tarihinde bağımsızlığını ilan etmesinden sonra oluşturulan Kurucu Meclis’e üye tayin edildi. Aralık 1983 tarihinde Ulusal Birlik Partisi genel başkanı seçildi. Bu görevini 2006 yılına kadar aralıksız sürdürdü. İki yıl aradan sonra 2008-2010 yılları arasında tekrar genel başkanlık yaptı. UBP genel başkanı olarak 8 kez hükümet kurarak 1985-1993, 1996-2004, 2009-2010 yılları arasında KKTC Başbakanlığı görevini üstlendi. 2010 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanarak 2015 yılına kadar beş yıl bu görevde kaldı.
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.