Mehmet Tüm'den çadır tepkisi

Kahramanmaraş depremi sonrasında Kızılay’a bağlı Kızılay Çadır firmasından Haluk Levent’in yönetimindeki AHBAP derneğine para karşılığı çadır satışının gerçekleştiğinin ortaya çıkması ardından muhalefet kanadından tepkiler gelmeye devam ediyor.

Mehmet Tüm'den çadır tepkisi
Yayınlanma:
Güncelleme:

Kahramanmaraş depremi sonrasında Kızılay’a bağlı Kızılay Çadır firmasından Haluk Levent’in yönetimindeki AHBAP derneğine para karşılığı çadır satışının gerçekleştiğinin ortaya çıkması ardından muhalefet kanadından tepkiler gelmeye devam ediyor.

CHP Eski Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm de tepki gösterenler arasına katıldı. Tüm, ” Geçtiğimiz günlerde “Asrın Felaketi” olarak tarihe geçen Kahramanmaraş depremi beraberinde  birçok sorunu da ortaya çıkardı. Depremde kurtulan insanlar ne yazık ki kurtulduklarına bile sevinemeden barınma, gıda gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadı. Oysaki tüm Türkiye’den bölgeye devletin ana yardım kuruluşu olan Kızılay vasıtası ile yardımlar yağmaya başladı. Fakat yardımların ulaşmamasının temel sebebini şimdi öğrendik ki  Kızılay’ın, elinde bulundurduğu çadırları insani yardım olarak bölgeye göndermek yerine  ticari amaç güderek STK’lara satması tüm ülkede infial yarattı.  Kızılay’ın yaptığı bu vicdan yoksunu uygulama insanlık ve devletimiz  adına utanç verici bir olay olarak tarihe geçti.  Bu utançtan sonra Kızılay Başkanı Kerem Kınık, ise daha da ileriye giderek  STK’ya sattığı çadırları ‘akılcı ve ahlakidir’ diyerek hem kendini hem de kurumu savunmaya çalıştı.Her defasında Milletimize hizmet ediyoruz diyenler bu gün bölgede yaşanan hizmet  yetersizliği nedeniyle daha büyük acılara sebep oldular. Oysa ki Kızılay’ın görevi stk’lara çadır satmak değil depremde zarar gören bu zorlu kış şartlarında burada  yaşayan vatandaşlarımızın çadır gibi hayati önem taşıyan ihtiyaçlarını  karşılamak olmalıydı. Bizler yaşanan her olay karşısında Türkiye yönetilemiyor, , sorumlular istifa etmelidir dediğimizde, Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümet kanadından ağır eleştirilerle karşılaştık. 2 günlük sürede görüyoruz ki bizleri  ve ülkemizi  zor günler beklemektedir. Bizler buna  izin vermeyeceğiz. Çünkü hükümet buradan bile mağduriyet yaratarak kaybettiği saygınlığı ve yaklaşan seçimleri  kazanmak istiyor. Çünkü asrın felaketi olarak tarihe geçen böylesi bir doğal afette bile  ticari amaç gütmek, insanların çaresizliği üzerinden para kazanmak, yardıma muhtaç olan insanlara yardım etmek isteyen STK’ların önünü kesmek ancak bunların yapabileceği akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Yaşanan bu gelişmelerden sonra hala TÜRK KIZILAY Genel Başkanlığı koltuğunda rahatça oturması ise vicadani bir leke ve kurum felaketidir. Bu bağlamda gururlu ve erdemli birisi yaşanan bu olumsuzluklardan sonra istifa etmelidir. Fakat her zaman olduğu gibi üste çıkma ve kendilerinde suç yokmuş gibi davranmaları da hükümetin arka bahçesi olduğunu bizlere bir kez daha açıkça göstermiştir. Sonsöz olarak ise bunlara artık  YAZIK, YAZIK, YAZIK demekten başka bir şey bulamıyorum.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.