Milletvekili yemin töreni ertelenmek mi isteniyor?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, milletvekili yemininin HÜDA PAR’ın itirazları nedeniyle ertelendiğini iddia etti.

Milletvekili yemin töreni ertelenmek mi isteniyor?
Yayınlanma:

14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimler sonucunda Meclis’teki milletvekili dağılımı da belli oldu. Gündemde sık sık tartışma konusu olan HÜDA PAR’ın AK Parti listelerinden TBMM’ye girmesiyle gözler milletvekili yemin törenine çevrildi.

MİLLETVEKİLİ YEMİNİNİN HÜDA PAR’IN İTİRAZLARI NEDENİYLE ERTELENDİĞİNİ İDDİASI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ise milletvekili yemininin HÜDA PAR’ın itirazları nedeniyle ertelendiğini iddia etti.

Cumhurbaşkanı ve Genel Seçim, 14 Mayıs'ta Türkiye'nin sandık başına gitmesiyle gerçekleşti. Cumhurbaşkanı yarışı ikinci tura kalırken siyasi partilerin Meclis'e giren milletvekilleri de belli oldu. Parti programları ve yürüttükleri siyaset nedeniyle sık sık gündeme gelen HÜDA PAR da AK Parti listelerinden Meclis'e vekillerini soktu.

Önemli açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, milletvekili yemin töreninin Cumhur İttifakı bileşeni HÜDAPAR’ın itirazları nedeniyle ertelendiğini iddia etti.

Özgür Özel, şöyle konuştu:

"1999’dan bugüne kadar yemin töreni, 10. gün ile 14. gün arasında hep olmuş ki eskiden Anayasa’da resmi sonuçların ilanının 5’nci günü yemin töreni olmalı deniyordu, şimdi 3’üncü günü… Yani 2 gün önce olmasını bekleriz. Yani 8’inci gün ile 12’nci gün arasında yemin töreninin olup bitmesi lazım. Geçen sefer de yine 11. günde yemin törenini yapmıştık. Şu anda yemin törenini ikinci turdan sonraya bırakmaya çalışıyorlar"

'ANT İÇERİM’ İFADESİNE İTİRAZ EDİYORLAR

Özel, konuya ilişkin şunları kaydetti:

"Sebebini şu; HÜDAPAR’lı arkadaşlar, 4 milletvekili, AK Parti’nin Meclis’e taşıdığı o 4 HÜDAPAR’lı… Hani 'Türk bayrağı olmasın' diyen, ‘Türk milleti yoktur’ diyen HÜDAPAR’lılar yemin metnine itiraz ediyorlar. ‘Yemin metni sorunlu’ diyorlar. Çünkü orada ‘Atatürk ilke ve inkılaplarına’ ifadesine itiraz ediyorlar, ‘Türk milleti önünde ant içerim’ ifadesine itiraz ediyorlar, ‘biz Türk milleti önünde ant içmeyiz’… Bu metin değişmelidir diyorlar. Bunu söyledikleri için HÜDAPAR’lılar, yemin krizi yaşanıp da millet AK Parti’nin ne yaptığını göresin diye yemini ileri almaya çalışıyorlar. Nasıl alacaklar? Resmi sonuçlar yayımlandıktan sonraki 3. gün olması gerekiyor ya yemin töreninin, yayımlanmasın diye YSK’ye baskı yapıyorlar."

Kaynak:Bülten

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.