Muharrem İnce yeşil ışık yaktı!

Muharrem İnce yeşil ışık yaktı!

CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce İstanbul Belediye Başkanlığı adaylığına yeşil ışık yaktı.

A+A-

CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, yerel seçimlere ilişkin, “Eğilim yoklaması olursa, İstanbul’da 259 bin üyenin önüne sandık konulursa yarışa gireceğim. Sandık konulmazsa, ‘gel adayımız ol’ derse asla aday değilim" dedi. 

ÖN SEÇİM ÖNERİSİ

CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce'nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sona erdi. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşmenin ardından Muharrem İnce, basın mensuplarına yaptığı açıklamada yaklaşan yerel seçimler nedeniyle Kılıçdaroğlu’na bu tespitlerini, önerilerini, kaygılarını ve bazı illerle ilgili bildiklerini aktardığını belirterek, “Partimin emrinde olduğumu söyledim. Bu yerel seçimlerde birlikte çalışacağız. Başarılı olmak için var gücümüzle çalışacağımızı anlattım. 1989'da hemen hemen bütün belediyeleri nasıl aldıysak bugün de bunun mümkün olabileceğini fakat bunu yapmak için 89'da yaptığımız gibi örgütü dikkate almamız gerektiğini aktardım. 89'da ne yapmıştık hatırlayın, Sayın Nurettin Sözen İstanbul'da tek adaydı. Tek aday olmasına rağmen sandığa ön seçime girmişti. Tek kişi olarak sandıktan çıkınca seçimi de almıştı. Bunun doğru olacağını ilettim” ifadelerini kullandı. 

"SANDIĞI KOYALIM, O ÜYELERİMİZ KARAR VERSİN KİMİN ADAY OLACAĞINA" 

İstanbul, Ankara, İzmir Mersin, Adana'da sandık koyulması ve ön seçim değil eğilim yoklaması yapılması gerektiğini söyleyen İnce, şunları kaydetti:  “Ön seçim ya da aday yoklaması hakim gözetiminde yapılır. Bir süresi vardır. Seçime yakın 45-50 gün kala yapılır. Buna gerek yoktur, bu doğru değildir. Bunun daha kolayı var, eğilim yoklaması. Hakim olmadan, seçim kurulu olmadan partililer olarak milletvekilleri sandığın başında durur. 130 gün varken yapabiliriz bunu, süre kalır. Ben bunun daha doğru olacağı görüşündeyim. 51 günlük bir kampanya yürüttük cumhurbaşkanlığı seçiminde. 51 günde 13 vilayete gidemedim, zaman yetmedi. Onun için şimdiden sandık koyarsak, İstanbul’da 259 bin üyemiz var. Sandığı koyalım, o üyelerimiz karar versin kimin aday olacağına. O gün zaten sandık görevlilerini de orada tespit etmiş oluruz. Örgütü harekete geçirirsek örgüt bu adayı ben seçtim, benim belediye başkan adayım derse başarılı oluruz. Bunları genel başkana aktardım.” 

İstanbul özelinde eğilim yoklaması önerisine Kılıçdaroğlu’nun nasıl yaklaştığının sorulması üzerine İnce, “Değerlendireceğini söyledi. İllerden tekrar görüş istediklerini belirtti” dedi. 

“İSTANBUL’ DA 259 BİN ÜYENİN ÖNÜNE SANDIK KONULURSA YARIŞA GİRECEĞİM” 

“Sizin İstanbul adaylığınızla ilgili bir gündem oluştu mu?” sorusu üzerine İnce, “Muharrem İnce kendine koltuk derdinde değildir. Türkiye derdindeyim, partimin bu seçimden başarılı çıkmasını istiyorum. Eğilim yoklaması olursa, İstanbul’da 259 bin üyenin önüne sandık konulursa yarışa gireceğim. Sandık konulmazsa, ‘gel adayımız ol’ derse asla aday değilim. Ben aday falan değilim. Sadece geçmişte arkadaşlarımın başına gelenin yeniden yaşanmasını istemiyorum. 130 günlük bir çalışma temposuyla örgütün belirlediği bu aday Sivas’ta miting yapabilmeli İstanbul belediye başkan adayı. Giresun’da, Kastamonu’da, Rize’de, Trabzon’da, Erzincan’da, Diyarbakır’da çalışma yapabilsin, gezebilsin, oraların sinerjisini İstanbul’a aktarsın. Onun için acele etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Örgütün gücünü arkasına alan belediye başkan adaylarının da başarılı olacaklarına inanıyorum” açıklamasında bulundu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.